İstanbul Valisi
 
  A'dan Z'ye Kurumlar
 
  Hizmetlerimiz
 
  Alt Siteler
  Arşiv
MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM KURSLARI PROJESİ
14.07.2008

İSTANBUL İL ÖZEL İDARESİ, İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, İSTANBUL TİCARET ODASI , İŞ-KUR İL MÜDÜRLÜĞÜ İŞBİRLİĞİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM KURSLARI PROJESİ

Mesleki ve Teknik Eğitim Sertifikasyon Projesi; genel ifadesiyle bilgi toplumu ve çağdaş kentlilik bilincinin ve sosyal sorumluluk anlayışının bir gereği olarak insana yatırım yapılmasını, özel ifadesiyle ise, öngörülen en az ilkokul mezunlarını, çağın getirdiği değişime uygun bir anlayışla nitelikli ve donanımlı kılmak suretiyle ara elaman yetiştirilmesi ve onlara mesleki formasyon kazandırılmasını içermektedir.

İstanbul, Türkiye ekonomisi içindeki büyüklüğüne ve payına bağlı olarak en çok istihdam yaratılan bölge (il) konumundadır. İstanbul yoğun ve çeşitli ekonomik faaliyetleri ile her nitelikte işgücüne istihdam yaratmaktadır.

Yukarıda bahsi geçen sorunlara çözüm üretebilmek için 5302 sayılı yasanın 6. ve 65.maddelerinden aldığı yetki ve sosyal sorumluluk bilinci ile, İl özel İdaresi 2007 için 3.116.119.00 YTL YTL, 2008 için 3 milyon YTL ödenek ayırarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Ticaret Odası İşbirliği ile mesleki ve teknik eğitim kurslarını başlatmıştır.

Daha önce benzer proje çalışmaları uygulanmış ve halen devam edenler vardır. Mesela İSMEK(İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları), Ankara Belediyesinin BELTEK (“Belediye Teknik Eğitim Kurs Projesi ), İstihdama Yönelik Meslek Edindirme (İYMEK) Projesi ( Bu proje Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile İstanbul Bilimum Madeni Eşya Sanatkarları Odaları Birliği arasında yapılmıştır).

İstanbul Ticaret Odasının ve İŞ-KUR Bölge Müdürlüğünün işsizlik konulu raporları ve analizleri dikkate alınarak kurs verilmek üzere 44 branş belirlenmiştir. 16 Haziran 2007 de imzalanan protokol ile uygulamaya başlanan projede 2007 yılı için , 25 okulda ,44 branşta- 500 kursiyer hedeflenirken İstanbul’un üç büyük kuruma güveni ve bu konudaki ihtiyacı sonucu şu an 70 okul- 80 si aktif toplam 98 branş ve 10.000 kursiyere ulaşılmış bulunmakta olup bu kursiyerlerin 6500 ü mezun olmuştur. ( Aktif olmayan 18 kursumuz : Bilgisayar ile ilgili kurslardır.Başlangıçta bu kurslar açılmış olduğu halde, yürütme kurulu bu kursların yeniden açılmaması konusunda karar almıştır. Kurul bu kararı alırken şu hususları dikkate almıştır. İSMEK ‘in, Halk Eğitim Müdürlüklerinin ve ilçe belediyelerinin verdiği hobi kurslarından farklı olarak sanayinin ihtiyaç duyduğu ara eleman-teknik eleman ihtiyacına yönelik kursların açılmasının gereği.)

Kurslarımızın her birinin eğitim saati en az 260 saat ve üstü olarak planlanarak, alınacak belgelerin Avrupa Birliği’nde akredite belge olma yolu açılmış olup ayrıca bitirenlerden kalfalık sınavına girmek isteyenlerde gereken asgari eğitim saatini doldurması sağlanmıştır.

Kurslar, eğitim durumuna göre akşamları veya hafta sonları yapılmaktadır. En az ilkokul mezunu olup, kendisine en yakın meslek lisesine aynı branştan en az 18 kursiyerin talebi ile açılabilmektedir.

Protokolün uygulanması, ek protokollerin düzenlenmesi, kurs açılacak okul ve kurs konularının belirlenmesi, ortaya çıkabilecek sorunların çözümü , koordinasyonun sağlanması amacıyla İl Özel İdaresinden, İstanbul Ticaret Odasından ve İl Milli Eğitimden temsilcilerin katıldığı ayda en az iki kere toplanan bir yürütme kurulu kurulmuştur. 13 Mart 2008 de İŞ-KUR İl Müdürlüğünün protokole dahil olması ile İŞ-KUR temsilcileri de yürütme kuruluna dahil olmuşlardır.

Kurslarımızdan mezun olan kursiyerlerimize milli eğitim bakanlığının mevzuatına uygun olarak sertifika verilmektedir.Kurslara ait tüm güncel bilgiler İl Özel İdaresinin ve Ticaret Odasının resmi internet sitesinden İstanbullularla paylaşılmaktadır.

İstanbul Ticaret Odası mezun olacak kursiyerlerimiz için İTO bünyesinde bir özgeçmiş ( CV ) havuzu oluşturulmaya başlanmıştır. Böylece iş adamlarının eleman alırken sertifikalı kursiyerlerimize öncelik vermesi sağlanacak olup,ayrıca mezun olan kursiyerlerimize iş bulmak için İstanbul Ticaret Odası bünyesinde bulunan 87 ayrı meslek komitesi üyesi iş adamları ile görüşülmektedir.

İstanbul İŞ-KUR il müdürlüğünün projeye dördüncü paydaş olarak dahil edilmesi, hem İŞ-KUR un mesleki eğitime ait kaynaklarını projeye yönlendirmek, hem kurslarımızdan mezun olanlara iş bulma konusunda kolaylık sağlamak, hem İstanbul’da mesleki eğitim konusunda ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak hedeflenmiştir.

ÖZİMEK kurslarımızda İSMEK'in bazı branşlarındaki öğretmenleri de eğitilmiştir.

Sosyal Hizmetlerin Anadolu yakasındaki yuvalardaki bakıcılar ve ablalara da Ümraniye İMKB Kız Meslek Lisesinde eğitim verilmektedir.

Ayrıca değişik okullarımızın öğretmenleri ile, Harbiye Orduevinde, 3. Kolordu Komutanlığında, Dikimevi Jandarma Komutanlığında, Maltepe’deki Fenerbahçe Orduevi Sosyal Tesislerinde, Harbiye Orduevinde, Harbiye Müzesinde Kadıköy’deki Fenerbahçe Orduevinde, Deniz Kuvvetlerinin Fenerbahçe Sosyal Tesislerinde askerlere değişik branşlarda kurslar verilmektedir.

İstanbul da sayıları 1000 i geçen mezarcıları da eğitimden geçirilmektedir. 3 ayrı okulda yürütülen Mezar inşaatçılığı ve Kaplamacılığı kursunda , mezarın nasıl kazılacağında, mermer kaplaması ve işlemesine, Osmanlı mezar sanatından, süsleme sanatına, mezarlık için fiyat teklifinden sözleşmeye diksiyondan iletişime kadar geniş bir yelpazede eğitim verilmektedir.

Şişli Mehmet Akif Tuncel Meslek Lisesinde görme engellilere Web Tasarımı kursu verilmektedir.

İl Özel İdaresi sosyal bir hizmet olarak toplumun her kesimine yönelik olarak yaptığı mesleki eğitim kurslarını daha da genişleterek engelli vatandaşlarımıza meslek eğitimi konusunda bir proje hazırladı. İŞ-KUR kaynakları ile yapılması planlanan kurslarda başlangıç olarak iki sektör belirlendi. Bankacılık ve Matbaa . Bankacılıkta gişe memurluğu ve bilgisayarlı bankacılık branşları ile, matbaacılıkta masaüstü yayıncılık branşı seçilmiştir. Bankacılıkta toplamda 200 engelli vatandaşımıza, masaüstü yayıncılıkta toplamda 40 engelliye eğitim verilecektir. Seçilen branşlar İŞ-KUR un istihdama yönelik iş analizleri dikkate alınarak seçilmiştir.İl Özel İdare tarafından hazırlanan projeye İTO ve İŞ-KUR il müdürlüğü tam destek vermektedir.

ÖZİMEK kapsamında Ümraniye Cezaevinde hükümlülere meslek eğitimi verilecektir. 4 ayrı meslek lisesinden cezaevine gelecek olan öğretmenler 7 ayrı branşta hükümlülere eğitim verilmektedir. Hükümlüler ile ilgili olarak hem İŞ-KUR kaynaklarına yönelik bir proje hazırlanacak, hem de AB fonlarını kullanmaya yönelik bir proje hazırlanacaktır.


PROJE NASIL UYGULANIYOR ?

1)Eğitim İstanbul İli sınırları içinde yapılmaktadır.

2)Eğitim bölümleri endüstri, bilişim ve hizmet sektöründe ihtiyaç duyulan ve ön plana çıkan mesleklerden seçildi.

3)Her kursun eğitim ve öğretim programlarında Milli Eğitim Bakanlığı Mevzuatı dikkate alındı.

4)Kurslarla ilgili iş ve işlemler İdarenin bilgisi ve onayıyla gerçekleştirilmektedir.

5)Eğitimler teorik ve uygulamalı şeklinde gerçekleştirilmektedir.

6)Her okulda, okulun müsaitliğine göre belirli sayıda kurs açılmaktadır.

7)Hafta içi: 4 saat, hafta sonu: 8 saat, okulun müsaitlik durumuna göre düzenlenmektedir.

8)Her sınıf sayı olarak en az 18 kursiyerden oluşmaktadır.

9)Her bir kursiyer en az 260 saat eğitim almaktadır. (eğitim saatleri dersin niteliğine göre ayarlanabilir).

10)Konular % 85 teknik % 15 sosyal-kültürel alan konuları şeklinde işlenmektedir.


KİMLER KATILABİLİR ?

1) En az ilkokul mezunu olanlar.
2) Sağlığı öğrenim görmek istediği meslek için elverişli olanlar.


DERSLER NASIL İŞLENİYOR?

1) Eğitim Mekanı olarak ilgili liselerin sınıf, laboratuar ve atölyeleri kullanılmaktadır.

2) Eğitim için meslek liselerinin en iyi ve donanımlı olduğu bölümler tercih edilmektedir.

3) Eğitim çağın niteliğine uygun metod ve teknolojiyle yapılmaktadır.

4) Talep eden her lise için rehber hoca, eğitmen desteği sağlanmaktadır.

5) Temel mesleki kitapların yanı sıra eğitim destek notları hazırlanabilmektedir.

6) Eğitim dönemi sonunda, kursiyerlere MEB onaylı sertifika verilmektedir.

NERELERE BAŞVURU YAPILABİLİR
İl Milli Eğitim Müdürlüğü

0212 526 19 60 (218) 212455 04 91

Şişli Endüstri Meslek Lisesi

0212 222 65 45

Beşiktaş Ziya Kalkavan Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi

0212 261 63 03-06

Bağcılar Endüstri Meslek Lisesi

0212 550 15 99

Üsküdar Haydarpaşa Endüstri

0216 345 40 55

Ümraniye Endüstri Meslek Lisesi- Meslek Lisesi

0216 335 60 02-03

Ayrıca kursiyerler kendilerine en yakın meslek liselerine giderek de bilgi alabilirler.


BENZER PROJE ÇALIŞMALARI

Çağın getirdiği değişim ve gelişmeler karşısında oluşan sorunlara çözüm alternatifi olacak çalışma arayışları içine girilmiştir. Geçmiş dönemlerde eleman sıkıntısı olan mesleklerdeki açığı kapatmak ve gençlere yeni iş sahaları açmak amacıyla bazı projeler gerçekleştirilmiştir. Bu projelerden bir kısmı akim kalmakla birlikte, halen kuruluş amaçları doğrultusunda yürütülen projeler de mevcut. Teklif etmiş olduğumuz mesleki ve teknik eğitim projesine benzer nitelikler taşıyan ve diğer kurumlarca çeşitli dönemlerde uygulanmış ve uygulanmakta olan proje çalışmalarından bazıları aşağıdadır.


İSMEK Projesi

1996 yılında kurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK)’ten bugüne kadar 217.870 İstanbullu hiç bir ücret ödemeden sanat ve meslek eğitimi hizmeti almıştır. İSMEK, 2005-2006 eğitim-öğretim döneminde, İstanbul’un 30 ilçesindeki 170 kurs merkezinde, 97 ayrı branşta 120 bin kursiyere eğitim vermiştir. 2006-2007 eğitim döneminde ise, 193 kurs merkezinde 97 branşta eğitimlerine devam etmektedir. İSMEK’te ayrıca, hobi içerikli ve el becerilerini geliştirmeye yönelik el sanatları eğitimi, geleneksel Türk el sanatları eğitimleri, çağın gereklerinden olan bilgisayar ve dil eğitimleri, sağlıklı yaşam için sağlık-spor eğitimleri, müzik eğitimi gibi eğitimler de verilmektedir.


BELTEK Projesi

Ankara Belediyesinin öncülüğünde düzenlenen “Belediye Teknik Eğitim Kurs Projesi-BELTEK”, 3’er aylık dönemler halinde verilmekte olup, yoğun talep olması nedeniyle, “bilgisayar işletmenliği”, “bilgisayar donanımı ve bakım onarımı” ile WEB sayfası tasarımı kursları, 2’şer aylık (hızlandırılmış) kurslar halinde verilmektedir. BELTEK kapsamında 9 bölüm ve 68 branşta eğitim verilmektedir:

 • Elektronik-Bilgisayar Bölümü
 • Elektrik Bölümü
 • Matbaa Bölümü
 • Yapı Bölümü
 • Mobilya-Dekorasyon Bölümü
 • Metal-Döküm-Model Bölümü
 • Makine Bölümü
 • Mesleki Eğitim Bölümü
 • Dekanlık Bölümü

İYMEK (İstihdama Yönelik Meslek Edindirme) PROJESİ

İstihdama Yönelik Meslek Edindirme (İYMEK) Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile İstanbul Bilimum Madeni Eşya Sanatkarları Odaları Birliği arasında yapılan bir protokolle başlatılmıştır. Proje kapsamında mezun olan kursiyerlerin, önceden belirlenen işyerlerine yerleştirilmesi ve 3 yıllık iş garantisine sahip olması planlanmıştır. 2005-2006 döneminde uygulanan proje kapsamında, hedeflenen istihdam düzeyine ulaşılamamıştır. Proje kapsamında verilen eğitimlerin adları şöyledir:

 1. Sıhhi Tesisat
 2. Soğutma
 3. CNC
 4. Bilgisayar Destekli Çizim
 5. PWC Doğrama
 6. Dökümcülük
 7. Elektrik Tesisatı
 8. Kaynakçılık
 9. Makine Teknisyenliği
 10. Mobilya Döşeme
İSTANBUL İL ÖZEL İDARESİ,
İSTANBUL İL ÖZEL İDARESİ, İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, İSTANBUL TİCARET ODASI VE İŞ-KUR İL MÜDÜRLÜĞÜ İŞBİRLİĞİ İLE YÜRÜTÜLEN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM KURSLARI

1. KLİMA VE SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ
2. DOĞALGZ YAKICI CİHAZLAR
3. BİGİSAYAR DESTEKLİ MAKİNA RESSAMLIĞI
4. BİLGİSAYAR DESTEKLİ KALIP HAZIRLAMA
5. BİLGİSAYAR DESTEKLİ MODA TASARIMI
6. BİLGİSAYAR DESTEKLİ GRAFİK TASARIM
7. BİLGİSAYARDA TAKI TASARIMI
8. ELDE TAKI TASARIMI VE İMALATI
9. GÖRÜNTÜ VE SES SİSTEMLERİ
10. OTO EL EKTROMEKANİĞİ
11. ÖZEL EĞİTİMDE VE ERKEN ÇOCUKLUKTA DRAMA
12. OTİSTİK ÇOCUKLARDA OYUN VE MÜZİK
13. ÖZEL EĞİTİMDE ÖZ BAKIM BECERİLERİ
14. ENDÜSTRİYEL BAKIM ONARIM
15. GÜVENLİK SİSTEMLERİ
16. TALAŞLI İMALAT VE MAKİNE TEKNOLOJİSİ
17. CNC TEZGAH OPERATÖRÜ
18. PLC VE OTOMASYON SİSTEMİ
19. İÇ MEKAN BOYA
20. SIHHİ TESİSAT
21. RESTORASYON
22. MASAÜSTÜ YAYINCILIK
23. SERAMİK KAPLAMACILIĞI
24. ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ
25. TORNACILIK
26. AŞÇILIK
27. ELDE GİYSİ TASARIMI
28. HİDROLİK-PNOMATİK EĞİTİMİ
29. ELEKTRİK TESİSATÇILIĞI
30. ASANSÖR BAKIM VE ONARIMI
31. PASTACLIK
32. TEMEL GEMİ RESMİ
33. MİKROİŞLEMCİLER-MİKRODENETLEYİCİLER (Pic Programlama)
34. PVC DOĞRAMA İMALAT VE MONTAJ ELAMANI
35. ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ
36. MODELİSTLİK
37. MODÜLER MOBİLYA MONTAJI
38. PANO MONTÖRLÜĞÜ
39. HAKEDİŞ VE KESİN HESAP
40. MEZAR İNŞAATÇILIĞI VE KAPLAMACILIĞI
41. MOBİLYA ÜST YÜZEY İŞLEMCİLİĞİ
42. GÜZELLİK UZMANLIĞI
43. HAZIR GİYİM (1. Kademe)
44. GARSONLUK
45. ELDE KALIP
46. CAM İŞLEMCİLİĞİ
47. BİYOKİMYA UYGULAMALARI
48. SERAMİK KAPLAMA
49. HİJYEN YİYECEK HAZIRLAMA VE SAKLAMA, SERVİS TEKNİKLERİ
50. MİMARİ TASARIM KURSU
51. BORSACILIK
52. BÜRO YÖNETİCİ ASİSTANI YETİŞTİRME
53. MEKATRONİK
54. OTO BOYA
55. YAPIDA YALITIM
56. İÇ MEKAN TASARIM VE PERSPEKTİF
57. YAPI BETON
58. CEP TELEFONLARI BAKIM ONARIM
59. BÜRO MAKİNELERİ
60. RÖLEVE VE YAPI DEKORASYONU
61. MİMARİ PROJE VE MAKET
62. OKSİGAZ İLERİ KAYNAKÇILIK
63. BİGİSAYAR DES. ÇORAP- DESEN TASARIMI
64. BİLGİSAYAR DESTEKLİ ELEKTRİK PROJE ÇİZİMİ
65. ZİHİNSEL ENGELLİLERDE ÖZ BAKIM BECERİLERİ
66. TÜMLEŞİK ÜRETİM KURSU
67. ÇOCUK EĞİTİMİ VE BAKIMI
68. TEMEL SEVİYE VE DİKİŞ
69. EV TEKSTİLİ
70. AKILLI EV VE BİNA OTOMASYONU
71. KALIP KONSTRUKSİYON VE İMALATI
72. REKLAM İLİTRASYONU
73. İÇ MİMARİ VE TASARIM
74. TEMEL MOBİLYA İMALATI
75. CAD-CAM OPERATÖRLÜĞÜ
76. OTO ELEKTRİK VE DİYAGNOSTİĞİ
77. ELETRİK BOBİNAJCILIĞI
78. MAKİNE TEKNOLOJİSİ
79. ENDÜSTRİYEL TABELA REKLAMCILIĞI
80. BAKICI ANNE

KURS PROGRAMINDAN ÇIKARILAN BRANŞLAR
(Yeni Kayıt Alınmayan Branşlar)

1. WEB TASARIMI
2. PHOTO-SHOP
3. BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ
4. BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİS
5. BİLGİSAYAR DESTEKLİ ENDÜSTRİYEL MODELLEME
6. BİLGİSAYARLI MUHASEBE
7. TEMEL BİLGİSAYAR
8. YAZILIM PROGRAMCILIĞI
9. BİLGİSAYARDA NAKIŞ VE DESEN
10. AĞ İŞLETMENLİĞİ
11. AUTO-CAD
12. AUTO-CAD (MAKİNA TEKNOLOJİSİ)
13. AUTO-CAD (TESİSAT TEKNOLOJİSİ)
14. AUTO-CAD(İNŞAAT TEKNOLOJİSİ)
15. AUTO-CAD (İKLİMLENDİRME TEKNOLOJİSİ)
16. ASSYST KALIP HAZIRLAMA
17. CAD-CAM KONTRÜKSİYON GİYSİ TASARIMI
18. TETRA-CAD BİLGİSAYAR DESTEKLİ GİYSİ TASARIMI

 
Habere puan ver :      Düşük  
   Yüksek
Okuyan Kişi Sayısı:176816 | Oy Veren Kişi Sayısı:260 | Haberin Aldığı Puan:1096
Yazdır
 
 
En Çok Okunan Haberler
15.06.2015 YOL ÇALIŞMASI
28.08.2015 BASIN DUYURUSU
30.08.2015 BÜYÜK ZAFERİN 93. YILI YAPILAN TÖRENLERLE KUTLANDI
22.07.2015 YOL ÇALIŞMASI
28.08.2015 KORGENERAL ÖZTÜRK’TEN VALİ ŞAHİN’E ZİYARET
En Çok Puan Alan Haberler
30.08.2015 BÜYÜK ZAFERİN 93. YILI YAPILAN TÖRENLERLE KUTLANDI
28.08.2015 BASIN DUYURUSU
02.09.2015 İSTANBUL İL EMNİYET MÜDÜRÜ MUSTAFA ÇALIŞKAN’DAN...
03.09.2015 VALİ ŞAHİN ÇATALCA VE SİLİVRİ İLÇELERİNDE...
27.08.2015 VALİ ŞAHİN TÜRK-AMERİKAN İŞADAMLARI DERNEĞİ...


Tasarım ve yayın İstanbul Valiliği Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.
İstanbul Valiliği - Ankara Caddesi 34410 Cağaloğlu-Fatih/İstanbul
Telefon No: +90 212 455 59 00    Faks No: +90 212 512 20 86