İstanbul Valisi
 
  A'dan Z'ye Kurumlar
 
  Hizmetlerimiz
 
  Alt Siteler
  Arşiv
GÜNEYDOĞU AVRUPA AFETE HAZIRLIK VE ÖNLEME İNİSİYATİFİ BÖLGESEL TOPLANTISI İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞܒNDE YAPILDI
18.11.2009

Güneydoğu Avrupa Afetlere Hazırlık ve Önleme İnisiyatifi (DPPI SEE) 19. Bölgesel Toplantısı Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ev sahipliğinde, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya, Vali Muammer Güler’in yanı sıra, birçok ülkenin üyeleri ve gözlemcileri de katıldı. Girişim içerisinde ülkemizin yanında Bulgaristan, Romanya, Moldova, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Hırvatistan, Sırbistan ve Slovenya üye olarak, bölge ülkelerinden ise Yunanistan ve Macaristan gözlemci olarak yer toplantıda yer aldı.

Ayrıca, Girişim Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler Afet Zaralarını Azaltma Stratejisi (UNISDR), Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (UNOCHA), Dünya Bankası (WB) gibi uluslar arası kuruluşlar ve Bölgesel İşbirliği Konseyi (RCC), Danimarka Acil Durum Yönetimi Ajansı (DEMA), İsveç Acil Durum Yönetimi Ajansı gibi kuruluşlarca da desteklenmektedir.

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Muammer Güler;

“Sayın başkan, değerli dönem başkanı ve katılımcılar, öncelikle, Güneydoğu Avrupa afete hazırlık ve önleme inisiyatifi bölgesel toplantısı için ilimizde sizleri misafir etmekten memnuniyetimi belirtiyorum.

Günümüzde doğal ve insan kaynaklı afetlerin ulusal sınırları da aşarak, insan hayatı ve ekonomik varlıklar üzerinde olumsuz etkilerde bulunması, ülkeler için ikili ve çok tarifli işbirliğine gitmeyi gerekli kılmaktadır. Afetlere karşı yapılan mücadelede, bir afet meydana gelmeden önce yürütülen önleme ve hazırlıklı olma çalışmaları önemli bir yer tutmaktadir. Ülkemiz diğer bölgelerde olduğu gibi Güneydoğu, Avrupa bölgesinde yer alan Ülkeler ile de afetlere yönelik işbirliğine gitmeye önem atfetmektedir. Ülkemizin afetlere hazirlikli olma ve afetleri önleme kapasitesinin artirilmasi ve bölge Ülkeleri ile yakin işbirliği içerisinde bulunmasi, başta ortak Eğitim ve Projeler olmak üzere önemli katkilar sağlayabileceğini burada dile getirebilirim. Vaktinizin sinirli olduğunu biliyorum. Bunun için İstanbul’da yaptiğimiz çalişmalarin ana başliklarini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Nedir bunlar?

  • Acil durum müdahale kapasitemizi arttiriyoruz.
  • Haberleşme sistemlerimizi iyileştiriyoruz.
  • Afet yönetimi bilgi sistemini kuruyoruz.
  • Halkin bilinçlendirilmesine yönelik eğitim çalişmalarimizi sürdürüyoruz.
  • Kamu binalarimizi güçlendiriyoruz.
  • Mevcut binamizin yanisira biribirini yedekleyecek İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü komuta kontrol merkezi kurma çalişmalarimizi devam ettiriyoruz. Tabi bu çalişmalari yaparken de başbakanliğimizin ciddi desteğini aliyoruz.

Son olarak, afetlerde işbiriliğinin önemli olduğunu bir kez daha belirtiyor, ayrica afet öncesinde bu tür faaliyetlerin ilişkilerimizi kuvvetlendirdiğini de düşünüyorum. Afet zararlarinin asgariye indirilmesi için imkanlar ölçüsünde el birliği ile hep beraber çalişacağiz. Bu çalişmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, saygilarimi sunuyorum. Toplantinin başarili bir şekilde gerçekleşmesini diliyor, emeği geçenleri tebrik ediyorum”. Dedi.

Söz konusu girişim, Güneydoğu Avrupa ülkeleri arasında doğal ve insan kaynaklı afetlere karşı hazırlıklı olma ve önleme alanında bir bölgesel işbirliğini geliştirmeyi amaçlamaktadır. girişim bölge ülkelerinde, afetleri önlemeye ve etkilerini azaltmaya yönelik iyi işleyen bir afet yönetim sisteminin tesis edilmesi için idari ve yasal düzenlemeleri, başta Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası toplumda kabul gören ortak uygulama ve kurallara göz önünde bulundurarak geliştirmeyi ve yürütmeyi hedeflemektedir.

Toplantı, Toplu fotoğraf çekilmesi ve üyelerin Vali Muammer Güler’e verdikleri hediyelerle sona erdi.

 
 
Habere puan ver :      Düşük  
   Yüksek
Okuyan Kişi Sayısı:2889 | Oy Veren Kişi Sayısı:1 | Haberin Aldığı Puan:5
Yazdır
 
BASIN RESİMLERİ
 
En Çok Okunan Haberler
04.10.2015 SOMALI ÇOCUKLARDAN ŞEYMA ŞAHİN'E ZİYARET
05.10.2015 BASIN DUYURUSU
03.10.2015 AMFİBİ GEMİ "BAYRAKTAR" DENİZE İNDİRİLDİ
15.06.2015 YOL ÇALIŞMASI
22.07.2015 YOL ÇALIŞMASI
En Çok Puan Alan Haberler
08.10.2015 BASIN DUYURUSU
07.10.2015 BAYRAMPAŞA İLÇESİNDE TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI
04.10.2015 SOMALI ÇOCUKLARDAN ŞEYMA ŞAHİN'E ZİYARET
03.10.2015 AMFİBİ GEMİ "BAYRAKTAR" DENİZE İNDİRİLDİ
06.10.2015 “TAKILARIN İNCİSİ İSTANBUL” İSİMLİ TAKI SERGİSİ...


Tasarım ve yayın İstanbul Valiliği Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.
İstanbul Valiliği - Ankara Caddesi 34410 Cağaloğlu-Fatih/İstanbul
Telefon No: +90 212 455 59 00    Faks No: +90 212 512 20 86