İstanbul Valisi
 
  A'dan Z'ye Kurumlar
 
  Hizmetlerimiz
 
  Alt Siteler
  Arşiv
KEMERBURGAZ-AĞAÇLI ÇOCUK VE GENÇLİK MERKEZİ AÇILDI
09.02.2007


        Kanunla İhtilafa Düşen Çocukların Korunma, Eğitim ve Rehabilitasyonlarını Sağlamak Amacıyla Çocuk Mahkemelerince tedbiren İlimiz Sosyal Hizmetler Kuruluşlarına gönderilen çocukların muhafaza edilmesi amacıyla, İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan, arsası Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünün mülkü olan, 2617 m2 üzerine 3 blok barınma ve rehabilitasyon+1 sosyal tesis+1 karakol inşa edilen tesisin yapım+donanımı ve personel alımı için İl Özel İdaresi kaynaklarından 4.000.000.000 YTL harcama yapılan, peyzaj ve düzenlemeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Göktürk Belediyesi desteği ile yapılan, özel donanım ve malzeme ihtiyaçları İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile İstanbul Çocukları Vakfı tarafından karşılanan “Kemerburgaz-Ağaçlı Çocuk ve Gençlik Merkezi düzenlenen törenle açıldı.

        Törene Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Valisi Muammer Güler, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga, İstanbul Milletvekilleri, Adli Tıp Kurumu Başkanı, İstanbul Üniversitesi Rektörü, İl Genel Meclis Başkanı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri katıldı.
 İstanbul Valisi Muammer Güler açılışta yaptığı konuşmada; Öncelikle ifade etmeliyim ki, keşke ne ülkemizde ne de dünyanın diğer ülkelerinde çocuklar için bu tesislere ihtiyaç duyulmasa ve bizler toplum ve devlet olarak, insanlığın en masum duyguları ile hayata başlayan çocuklarımızı bir gün bu tür merkezlerde korumak ve rehabilite etmek zorunda kalmasak.
        Çok iyi bildiğiniz gibi; gerek ilimizde gerekse özellikle tüm büyük kentlerimizde, çocukların suça sürüklenmeleri olayı hızla büyüyen bir sosyal sorun halini almıştır.
        Bu sosyal sorunun temelinde kuşkusuz,aileden başlayarak,çocuktan sorumlu ve çocukla ilgili tüm birey,toplum ve ilişkilerin dışlama,ihmal ve çocuğu istismarları yatmaktadır.
        İstanbul Valiliği olarak,bugüne kadar çocuk istismarının en insafsız biçimleri olan,çocukların sokakta çalıştırılması,çocukların sokakta yaşamak zorunda bırakılmaları,cinsel anlamda istismar ve sömürülmeleri ile kanunla ihtilafa düşürülmelerine karşı tüm diğer illerimize de örnek teşkil etmiş projelerle mücadeleye önem verdik.
        Bu anlamda,çocukların korunması,eğitim ve rehabilitasyonlarına hizmet veren 11 Sosyal Hizmet Kuruluşu ve bunlara bağlı 16 Mobil Ekip, 1 Özel Rehabilitasyon Merkezi-Okul,2 Tedavi Servisi, 2 Jandarma Çocuk Koruma Merkezi, Büyükşehir Belediyesine ait 1 Meslek edindirme Merkezi ve Çocuk Şube Müdürlüğü ile 32 İlçemizde Çocuk Büroları na sahibiz.
        Bugüne kadar,bu kurum ve kuruluşlarımız marifetiyle; Sokakta çalıştırılan:8822, Sokata yaşamak zorunda bırakılan:4103 ve İstismara maruz kalan kız çocuğu:421 olmak üzere, 13346 çocuğumuza hizmet verilmiştir.
        Takdir edilecektir ki,dünyanın en büyük kentlerinden birinde 1950 li yıllardan bu yana yaşanan göç olgusu karşısında,kurumsal yapılanmadaki geç kalmışlık da dikkate alındığında,ailelerin ihmal ve istismar ettikleri bu çocukları bütünüyle kazanabilmek mümkün olamamaktadır.Bunu sadece devletten beklemek de büyük bir haksızlıktır.Buna rağmen,2000 li yılların başına kadar,sokak çocukları olayı konusundaki çaresizlik bugün inkar edilemeyecek bir kurumsal çare ve yaklaşıma ulaşmıştır.
        Başbakanlığın 2005/5 Sayılı Genelgeleri ve İçişleri Bakanlığı nın 2004/157 Sayılı Genelgeleri ile Devlet Bakanlığımızın “Yeni Hizmet Modeli soruna ulusal ölçekli çözümler getirildiğinin de önemli göstergeleridir.
        Eminim,özellikle basın ve yayın organlarının temsilcileri,saydığım tüm bu kurumsal tedbirlere rağmen Çocukların neden suça sürüklendikleri ve bunun önlenemediğini soracaklardır.
        Öncelikle,çocuk sorunundaki kategorilere ilişkin yanlış bir algılamayı düzeltmek zorundayız.
         Suça Sürüklenen Çocuklar sorunu ile Sokak çocukları diye tanımlanan sorunu bütünüyle eşleştirmemeliyiz.Maalesef,suça sürüklenen çocuklar çok büyük ölçüde aileleri,ikametgahları,yakınları mevcut çocuklardır.
        İlimiz Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğünün 31.12.2006 tarihli verileri de göstermektedir ki, 2006 yılında haklarında idari ve adli işlem yapılan çocukların %81 i öz anne ve babaları ile yaşamaktadırlar.%3 ü yakın akrabaları ile yaşamaktadır.Bu çocuklar içerisinde sokakta yaşayan çocukların oranı %2 dir.
        Suça sürüklenen çocuklar içerisinde %18 i okur-yazar olmayan,%63 ü temel eğtim seviyesinde,%19 u lise seviyesindedir.
        Bu veriler göstermektedir ki, çocukları suça sürükleyenler çok büyük ölçüde aileleri ve yakınlarıdır.Ve bu çocuklar eğitimden koparılan çocuklardır.
        Bu çocukları neden koruyamadık ve neden onları sömürenlerin ellerinden kurtaramadık? Çünkü, 2005 Yılı Temmuz ayına kadar gerek kurumsal anlamda gerekse hukuksal anlamda büyük bir yetersizlik mevcuttu.
        Sosyal Hizmet kuruluşları birer gözetim ve ıslah evi kuruluşları değildir.Çocukların sırtından çıkar elde etmeyi yaşam biçimi haline getirmiş aileler bu çocukları kaçırmak için her yolu denemişlerdir.
        2005 Yılı Aralık ayı itibariyle, Valiliğimizce yapılan bir araştırmada; İlimiz genelinde açık aile kimlikleri ile bilinen, 99 u kız,108 Erkek olmak üzere, 207 suça karıştırılmış çocuğun 37 aileye mensup oldukları, 10 ailenin ise tüm çocuklarını suça karıştırmayı yaşam biçimi haline getirdikleri tespit edilmiştir.
        İşte bu nedenledir ki; 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu yürürlüğe girdikten hemen sonra,Valiliğimizce İl Özel İdaresi Kaynaklarından,4.000.000,00YTL harcanarak, sadece, bu kanunun 3.maddesinde tanımlanan Suça sürüklenen çocuklar için, Çocuk Mahkemelerince verilecek tedbir kararlarını uygulamak amacıyla,         70 yataklı ve gerektiğinde 150 yatak kapasitesine cevap verebilecek bu Çocuk ve Gençlik Merkezi yaptırılmıştır.
        Toplam:2617 m² lik kapalı alana sahip bu merkez, çağdaş bir Sosyal Hizmet Kuruluşudur ve bu amaca hizmet etmek üzere Türkiyede bu gün hizmete açılacak ilk kuruluştur.
        Bu kuruluşta sürdürülecek koruma ve rehabilitasyon hizmetleri tamamen Çocuk Koruma Kanunu ve bu kanuna göre çıkarılmış yönetmelikler çerçevesinde, Valiliğimiz Koordinatörlüğünde ve yargının kararları doğrultusunda sürdürülecektir.
        Bu hizmetlerin yürütümünde, Ulusal Mevzuatımıza ve taraf olduğumuz Uluslararsı  Sözleşmelerin hükümlerine bağlı kalacağız ve çağdaş akademik yaklaşımlardan da sonuna kadar yararlanacağız. Bu amaçla şu anda aramızda bulunan ve yıllardır hizmetlerimize gönüllü destek veren saygıdeğer akedemisyenlerden oluşan bir bilim kurulu kurulmuştur.
        Merkezimizde Yönetici, Doktor, Sosyal Hizmet Uzmanı, Psikolog, Sosyolog, Öğretmen ve Yardımcı Personel olmak üzere 52 kişi görev yapacaktır. Bu arkadaşlarımızın görevleri çok zordur ancak, vicdanlarını katarak, büyük bir özveri ile görevlerini yapacaklarına inanıyorum.
        Amacımız sadece, çocukları korumak ve bu güne kadar onlara yöneltilen insafsızlıktan, sömürüden, onları kurtarmaktır. Bizim hedefimiz masum çocukları kendi çıkarları için birer suçlu haline getirmek isteyen anlayışla mücadele ederek, çocuklarımızı kendileri ve toplumla barışık hale getirmektir. Bu mücadelede herkesin anlayış, işbirliği ve desteğine ihtiyacımız vardır. Bu aynı zamanda hepimizin insani sorumluluğudur.
        Bu duygularla; bu merkezin yapılmasına destek veren İl Genel Meclisimize, proje ve kontrollüğünü yapan Bayındırlık ve İskan Müdürlüğümüze, Çevre düzenlemesine destek veren Büyükşehir Belediyesi, Eyüp Belediyesi ve Göktürk Belediyesine, özel donanım ve tefrişine destek veren İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile İstanbul Çocukları Vakfına teşekkürlerimi sunuyor, tesisin hayırlı olmasını diliyerek, hepinizi saygıyla selamlıyorum. dedi.

 

 
Habere puan ver :      Düşük  
   Yüksek
Okuyan Kişi Sayısı:9952 | Oy Veren Kişi Sayısı:26 | Haberin Aldığı Puan:92
Yazdır
 
 
En Çok Okunan Haberler
04.10.2015 SOMALI ÇOCUKLARDAN ŞEYMA ŞAHİN'E ZİYARET
05.10.2015 BASIN DUYURUSU
01.10.2015 BASIN AÇIKLAMASI
03.10.2015 AMFİBİ GEMİ "BAYRAKTAR" DENİZE İNDİRİLDİ
15.06.2015 YOL ÇALIŞMASI
En Çok Puan Alan Haberler
01.10.2015 BASIN AÇIKLAMASI
07.10.2015 BAYRAMPAŞA İLÇESİNDE TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI
03.10.2015 AMFİBİ GEMİ "BAYRAKTAR" DENİZE İNDİRİLDİ
04.10.2015 SOMALI ÇOCUKLARDAN ŞEYMA ŞAHİN'E ZİYARET
06.10.2015 “TAKILARIN İNCİSİ İSTANBUL” İSİMLİ TAKI SERGİSİ...


Tasarım ve yayın İstanbul Valiliği Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.
İstanbul Valiliği - Ankara Caddesi 34410 Cağaloğlu-Fatih/İstanbul
Telefon No: +90 212 455 59 00    Faks No: +90 212 512 20 86