Ana Sayfa  
13.10.2015 Salı
İSTANBUL KISA TANITIM

Rumelihisarı

Anadoluhisarı'nın karşısında İstanbul Boğazı'nın en dar ve akıntılı (600 m.) kısmında inşa edilmiş muhteşem bir yapıdır Rumelihisarı. İstanbul'u fethetmeye karar veren Fatih Sultan Mehmet tarafından Bizans'ın yardımına gelecek yabancı gemilere geçiş yolunu kapatmak amacıyla yaptırılmıştır.

İstanbul Portalı >> İstanbul >> İlçeler >> Fatih
İstanbul'u Tanıyalım Harika İstanbul Çağlar Boyu İstanbul Eserleri İlçeleri ve Doğal Güzellikleri İstanbul'u Yaşamak

Adalar >>
Arnavutköy
Ataşehir
Avcılar
Bağcılar
Bahçelievler
Bakırköy
Başakşehir
Bayrampaşa
Beşiktaş
Beykoz
Beylikdüzü
Beyoğlu
Büyükçekmece
Çatalca
Çekmeköy
Esenler
Esenyurt
Eyüp
Fatih
Gaziosmanpaşa
Güngören
Kadıköy
Kağıthane
Kartal
Küçükçekmece
Maltepe
Pendik
Sarıyer
Sancaktepe
Silivri
Sultanbeyli
Sultangazi
Şile
Şişli
Tuzla
Ümraniye
Üsküdar
Zeytinburnu

FATİH

Fatih

1928 yılında Eminönü Fatih İlçesinden ayrılarak müstakil bir İlçe durumuna getirilmiş İstanbul’un en yoğun iş ve ticaret merkezi durumunda olup, Merkez İlçe niteliğinde idi. 22 Mart 2008 tarih ve 26824 (mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5747 sayılı Kanunun 2. maddesinin 2. fıkrasında Eminönü İlçesi kaldırılarak Fatih İlçesine bağlanmıştır. Fatih ilçesi sınırları içinde mevcut bulunan 69 adet mahallenin Fatih Belediye Meclisinin 2008/76 sayılı kararıyla kaldırılarak 24 adet yeni mahalle kurulması kararı Fatih Kaymakamlığı’nın olumlu görüşü üzerine Valilik Makamına sunulmuştur. 5393 sayılı Belediye Kanununun 9. maddesine göre alınan Valilik makamının onayı ile 69 adet olan mahalle sayısı 24 ‘e düşürülmüştür. 29 Mart 2009 Mahalli Seçimleri itibariyle fatih ilçesinde yeni kurulan 24 adet mahalle ile Eminönü ilçesinde bulunan 33 adet mahalle bir araya gelerek toplam 57 mahalle ile yeni Fatih ilçe sınırları oluşturulmuştur.
 
İlçenin Tarihi ve Coğrafi Yapısı: 1453’de Fatih ‘Sultan Mehmet İstanbul’u alarak yeni bir çağ başlatmış, Bizans İmparatorluğuna son vermiştir. Fetihle birlikte her fethedilen Hıristiyan şehrinde yaptıkları gibi Ayasofya başta olmak üzere bazı dini yapıları camii, medrese, imaret ve zaviye haline getirmiştir. Aynı zamanda şehrin du­rumunu öğrenmek için istatistik kayıtları tutmuş, boş yerlere Anadolu’dan Müslüman ve Hıristiyan ahali getirerek iskan et­miştir. Fatih’teki bazı semt adları Anadolu’dan getirilen halkın geldiği yöre ile ilgilidir. Mesela, Orta Anadolu’dan getirilen ana dilleri Türkçe olan Hıristiyan ahali Samatya’ya, Kefe’den gelenler Kefeli’ye, Çarşamba’dan gelenler Çarşamba’ya yerleşmişler. Rumlar Edirnekapı, Karagümrük ve Haliç’e, Ermeniler Samatya’nın bir kısmıyla Haliç kıyısına, İspanyadaki katliamdan kaçan Museviler Balata Aksaray’dan getiri­len Türkmenler Aksaray semtine, Arnavutluktan getirilen Türkler Silivrikapı‘ya Eğriden getirilenler Eğrikapı’ya, Ka­raman’dan getirilenler Karaman’a, Yenişehirden getirilenler Yenikapı’ya, Tire’den getirilenler Vefaya, Üsküp’ten getiri­lenler Cibali ve Balata yerleşmişler.
 
Kara tarafında Edirne­kapı’daki Gümrükkapısına, Karagümrüğü denilmiş ve ‘Karagümrük’ semti ismini almıştır Bu yerleşen azınlıkların inançlarına mahsus ibadet yerleri, yerleştikleri mahallelerde inşa olun­muştur. Mesela Ermenilere fetihten sonra Samatya’da Bizanstan kalma Periblebtos Manastırı ile kilisesi bağışlanmış, Rum patriğinin makamı Haliç kıyısına yapılmıştır. İstanbul’un en eski İlçelerinden olan Fatih kuzey ve batıdan tarihi surlarla çevrilidir. Haliç Ayvansaray’ dan Yedikule’ye kadar uzanan bir bölümü tamir gören bu surlar Fatih İlçesini Eyüp ve Zeytinburnu İlçelerinden ayırır. Haliç ve Marmara kıyılarındaki deniz surları büyük ölçüde tahrip olduğu, zarar gördüğü için günümüze kadar ulaşmamıştır.
 
Atatürk Köprüsünden itibaren başlayan Atatürk Bulvarı, Mustafa Kemal Caddesi, Fatih ile Eminönü bölümlerini birbirinden ayırır. Daha önceleri, tek ilçe iken 1928’ de Eminönü ve Fatih olarak iki ilçeye ayrılan eski İstanbul’u meydana getiren bu yarımada Türklerin İstanbul’u alışlarıyla birlikte ilk yerleşim yerleridir. İstanbul’un ulaşımını sağlayan 3 ana cadde Fatih İlçesinden geçer, bunlar; Saraçhane başından Edirnekapı’ya uzanan Macar Kardeşler ve Fevzi Paşa Caddeleri, Aksaray’ı Topkapı’ya bağlayan Vatan Caddesi ve Aksaray’ı yine Topkapı’ya bağlayan Millet Caddesi’dir. Haliç kıyısı boyunca Ayvansaray, Demirhisar, Balat İskelesi, Abdülezel Paşa Caddeleri uzanır. Son zamanlarda bu caddeler üzerinde yeşil alanlar oluşturulmuştur. İlçenin Marmara kıyısından Sirkeci’yi Bakırköy’e bağlayan sahil yolu geçer, yine bu sahil yolu üzerindeki yeşil alanlar meydana getirilmiştir. İstanbul’u Avrupa’ya bağlayan ve şehrin Batı yakasındaki banliyö ulaşımını sağlayan demiryolu da bu caddeye paralel devam eder.
 
 
 
 
 
 
 
 
İSTANBUL


 


Tasarım ve yayın İstanbul Valiliği Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.
İstanbul Valiliği - Ankara Caddesi 34410 Cağaloğlu-Fatih/İstanbul
Telefon No: +90 212 455 59 00    Faks No: +90 212 512 20 86

Ana Sayfa | Şehir | Ulaşım | Harika İstanbul | Şehir Haritası