Ana Sayfa  
14.10.2015 Çarşamba
İSTANBUL KISA TANITIM

Rumelihisarı

Anadoluhisarı'nın karşısında İstanbul Boğazı'nın en dar ve akıntılı (600 m.) kısmında inşa edilmiş muhteşem bir yapıdır Rumelihisarı. İstanbul'u fethetmeye karar veren Fatih Sultan Mehmet tarafından Bizans'ın yardımına gelecek yabancı gemilere geçiş yolunu kapatmak amacıyla yaptırılmıştır.

İstanbul Portalı >> İstanbul >> İlçeler >> Gaziosmanpaşa
İstanbul'u Tanıyalım Harika İstanbul Çağlar Boyu İstanbul Eserleri İlçeleri ve Doğal Güzellikleri İstanbul'u Yaşamak

Adalar >>
Arnavutköy
Ataşehir
Avcılar
Bağcılar
Bahçelievler
Bakırköy
Başakşehir
Bayrampaşa
Beşiktaş
Beykoz
Beylikdüzü
Beyoğlu
Büyükçekmece
Çatalca
Çekmeköy
Esenler
Esenyurt
Eyüp
Fatih
Gaziosmanpaşa
Güngören
Kadıköy
Kağıthane
Kartal
Küçükçekmece
Maltepe
Pendik
Sarıyer
Sancaktepe
Silivri
Sultanbeyli
Sultangazi
Şile
Şişli
Tuzla
Ümraniye
Üsküdar
Zeytinburnu

GAZİOSMANPAŞA

Gaziosmanpaşa Gaziosmanpaşa İlçesi İstanbul İl'inin kuzeyinde 41 enlem, 28 boylam üzerinde yer almaktadır.

Gaziosmanpaşa İlçesi Bölünme nedeniyle Sultangazi ve Arnavutköy İlçeleri oluşmuştur. Gaziosmanpaşa İlçesi Doğu ve Güneyden Eyüp İlçesi, batı ve Kuzey Batıdan Bayrampaşa ve Esenler İlçesi, ve Kuzeyden Sultangazi İlçesi ile çevrili olup, yaklaşık 1168 hektar alana sahiptir. Kuzeyinden TEM oto yolu geçmektedir.

İlçenin merkezini oluşturan "Taşlıtarla" 1950 yıllarına kadar 15-20 hanelik küçük bir yerleşim birimi iken zor şartlarda yaşayan aileleri yerleştirmek amacıyla 500 adet konut yapılarak, aynı yıllarda Bulgaristan'dan gelen göçmen aileler için konut yapımına devam edilerek, konut sayısı 2000 adet göçmen konutu daha yapılarak ailelere dağıtılmasıyla Yunanistan, Bulgaristan, Yugoslavya, Romanya da dahil olmak üzere dış göç yapanlarla birlikte yurdun çeşitli bölgelerinden yapılan göçlerle genişlemiş, yapılaşma da hızla artınca bölge ilçe konumuna gelmiştir.

1950'den önce burada hayvancılıkla uğraşanların kurduğu ağıllarla bir kaç atölye tipi imalathane vardı. 1952 yılında Balkan Göçmenlerine devletin yaptırdığı evlerle başlayan Taşlıtarla serüveni, 1960'lı yıllardan itibaren sanayinin Rami ve Eyüp'e kaymasıyla korkunç bir ivme kazanmış ve 2007 yılı itibariyle ortaya 1 milyon 13 bin kişinin yaşadığı dev Gaziosmanpaşa ilçesi çıkmıştır. Bir bakıma Taşlıtarla, Gaziosmanpaşa ilçesinin çekirdeği sayılmaktadır.

1958 yılına kadar Eyüp İlçesi Rami Bucağına bağlı "Göktepe" adını taşırken, aşırı göç ve yapılaşma sonucu genişlemesiyle 27.08.1963 yılında 308 sayılı kanunla Eyüp İlçesinden ayrılmış, burada yaşayan halkın isteği doğrultusunda adını Plevne Kahramanı'ndan alarak "GAZİOSMANPAŞA" adıyla ilçe olmuştur.

İlçe Mahalleleri içinde, Küçükköy ilçenin en eski merkez semtidir. Yaklaşık 200 yıl önce köy olarak kurulan semte ilk olarak yerleşenler Rami semtinden ayrılan göçmenlerdir. Kurtuluş Savaşından sonra da Yunanistan dan göç eden soydaşlarımızın bir kısmı gelerek buraya yerleşmişlerdir.

Gaziosmanpaşa İlçesi Hudutları dahilinde ki mahalleler şunlardır.

Merkez, Bağlarbaşı, Sarıgöl, Yenidoğan, Karlıtepe, Yıldıztabya, Pazariçi, Şemsipaşa, Hürriyet, Fevziçakmak, Kazımkarabekir, Mevlana, Karayoları,Yeni Mahalle, Barboroshayrettinpaşa ve Karadeniz mahalleleri vardır.
 

 

Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı

Gaziosmanpaşa Belediyesi

 

İSTANBUL


 


Tasarım ve yayın İstanbul Valiliği Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.
İstanbul Valiliği - Ankara Caddesi 34410 Cağaloğlu-Fatih/İstanbul
Telefon No: +90 212 455 59 00    Faks No: +90 212 512 20 86

Ana Sayfa | Şehir | Ulaşım | Harika İstanbul | Şehir Haritası