2016 / 1  E-Bülten
GERİ
İstanbul’da Sigara Denetimleri Arttı
   İstanbul’da Sigara Denetimleri Arttı

   İlimizde yapılan sigara yasağı denetimleri 2011 yılında 214.767’ken 2015 yılı itibariyle 351.698’e ulaşmış olup sigara ile mücadele devam etmektedir.2013 yılından itibaren ekipler tarafından uyarı cezası işlemi uygulamamakta olup doğrudan cezai işlem yapılmaktadır.
 

   Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi

Sağlık Bakanlığı tarafından 4207 sayılı “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun” ile belirlenen düzenlemelerin takibine ilişkin denetimlerin daha etkili ve hızlı bir şekilde yapılması, izlenmesi ve raporlanması amacıyla “Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi” geliştirilmiştir. Tütün ve tütün ürünleri kullanımının yasak olduğu alanlarda gerekli denetimleri yapmak üzere oluşturulmuş denetim ekipleri, 7/24 saat sistem üzerinden gerektiğinde izlenebilmektedir. 4207 Sayılı Kanun kapsamında kamuya açık olan kapalı alanlarda sigara içilmesinin önlenmesi ve kanun hükümlerinin başarıyla uygulanabilmesi açısından ekiplerce yapılan denetimlerin yanı sıra toplum olarak konuya duyarlılığımız büyük önem arz etmektedir.
  Vatandaşlarımızın, ilgili Kanunla yasaklanmış alanlarda sigara içilmesi dolayısıyla kanun ihlalleri ile karşılaşmaları halinde,
• Alo 184 SABİM
• Alo 155 Polis İmdat
• 156 Alo Jandarma Hatlarına bildirimde bulunmaları denetimlerin başarılı bir şekilde sonuca ulaşmasını sağlayacaktır. Sistem Nasıl Çalışıyor?
1.Sigara ihlalleri ile ilgili ihbar ve şikâyet çağrıları, Sağlık Bakanlığı’nın ALO 184 SABİM hattı aracılığıyla karşılanır.
2.“Tütün ve tütün ürünleriyle ilgili şikâyetleriniz için lütfen “2”yi tuşlayınız” anonsu sonrası “2” tuşlandığında gelen ihbar ve şikâyet çağrıları komuta merkezine yönlendirilir.
3.Komuta merkezindeki görevlilerce ihbar değerlendirilir ve adres tespiti yapılır.
4.İhbarın olduğu adrese en yakın denetim ekibi, komuta merkezince görevlendirilir.
5.İhbarı alan ekip ivedilikle verilen adrese gider.
6.İhlalin olup olmadığını teyit eder.
7.İhlal tespit edilirse bunun görüntülü kaydı tablet bilgisayarlar aracılığıyla alınır. Gerektiğinde sistem aracılığıyla bu görüntüler, raporlanabilir ve merkeze gönderilebilir.
© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği