2016 / 13  E-Bülten
GERİ
İSTANBUL VALİLİĞİ MAVİ KUŞAK YAZ BİLİM KAMPI BAŞLADI

  İstanbul Valiliğince düzenlenen “Mavi Kuşak Yaz Bilim Kampı Projesi” 15 Ağustos’ta Şile Anadolu İmam Hatip Lisesi Eğitim Kampüsü’nde başladı. Bu yıl ilk kez düzenlenen kampa pilot bölge olarak seçilen İstanbul’un 6 ilçesindeki (Bağcılar, Bahçelievler, Güngören, Zeytinburnu, Üsküdar, Ümraniye) en iyi 22 okuldan 100 başarılı öğrenci katılıyor.
  Mavi Kuşak Yaz Bilim Kampı Şile’de başladı. Sosyo-ekonomik dezavantajlı üstün yetenekli lise öğrencilerine Matematik, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Kişisel ve Sosyal Gelişim alanlarında katkı sağlamak, fırsat eşitliği sunmak, ilgi ve yeteneklerinin keşfedilmesini ve geliştirilmesini sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje birçok ilki de bünyesinde barındırıyor.

  İstanbul Valiliğinin doğrudan ve ilk elden yürüttüğü ilk Bilim Kampı olma özelliğini taşıyan proje için özel bir eğitim müfredatı hazırlandı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de desteklediği projede alanlarında uzman, proje ve kamp deneyimine, farklı yetenek yeterliliklere sahip (İl MEM’e bağlı okullardan) İngilizce, Fen Bilimleri, Matematik ve Rehberlik öğretmenleri eğitimci olarak yer alıyor.

  Projeyi özel kılan bir başka unsur ise hazırlanan özgün eğitim içeriği. Öğretmenin aktif olduğu geleneksel eğitim anlayışından ve okul müfredatından tamamen uzak olan eğitim programında birbirinden ilginç başlıklar ve eğitim yöntemleri dikkat çekiyor. Örneğin eğitim programının ana taşıyıcılarından olan Fen Bilimleri dersi bütünüyle öğrenci uygulamalarını merkeze almış. Kısa anlatımların ardından “yaparak yaşayarak öğrenme” modeline uygun deneylerle zenginleşen programda şu başlıklar yer alıyor: Doğadan İlham Alan Bilim, Enerji, Beynin İşleyişi, Manyetizma, Kimyasal Tepkimeler, Hologram, Nano-Teknoloji, Robotik, Sanal Gerçeklik, Geleceğin Teknolojileri.  Eğitim programının 2. önemli ayağı ise Matematik. Sayılara, işlemlere, formüllere boğulan ve adeta öğrencileri kendinden uzaklaştırmayı hedefleyen geleneksel matematik öğretimlerine savaş açan programın merkezinde ise “Akıl Oyunları” ve “Problem Çözme Becerileri” var. Matematiğin işlemci yönünden çok felsefi boyutunu bir düşünme biçimi haline getirmeyi amaçlayan eğitimcilerin diğer konu başlıkları ise şunlar: Kriptoloji, Matematiksel Modelleme, Öklit Dışı Geometri, Fraktallar, Sayıların Tarihçesi, Pisagor Teoremi.

  Zengin eğitim içeriği bunlarla da sınırlı değil. Fen ve Matematik merkezli bilim kampı müfredatı Yabancı Dil eğitimi ve Kişisel Gelişim seminerleri ile desteklenmiş. Kişisel Gelişim dersleri; 13 yılı aşkın süredir kamp organizasyonlarında yöneticilik yapan, yurt içi ve yurt dışında sayısız kampa katılmış NLP Uzmanı Serkan Ekmen’e emanet. Beden Dili, İletişim, Takım Ruhu, İmaj Denetimi, Hedef Belirleme seminer konularından yalnızca birkaçı.

  İngilizce eğitiminde ise 2 çıkış noktası yer alıyor: İngilizceyi Türkçe konuşarak değil İngilizce konuşarak öğretme ve gramersiz eğitim. Kampın İngilizce öğretmenleri bu konuda şunları dile getiriyor: “Çocuklarımıza ana dilleri olan Türkçeyi öğretirken nasıl Fransızca konuşmuyorsak(!) onlara İngilizce öğretirken de Türkçe konuşmamalıyız. Yine bizler konuşmayı ilk öğrendiğimiz yıllarda ta ki okula dek yani yaklaşık 6-7 yıl gramer öğrenmedik. Çünkü konuşamadığınız bir dilin kurallarını bilmeniz mümkün değil.”

 

  2015 Ekim ayından bu yana devam eden uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olan projenin sürdürülebilir şekilde kurumsallaşması hedefleniyor. Proje genişleyerek bütün İstanbul’u kapsayacak hale gelecek ve programa katılacak öğrenci sayısı ise katlanarak artacak.

  Proje, İstanbul Valiliğinin eğitim öğretime verdiği önemi göstermesi açısından da son derece önem arz ediyor. İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin’in de bizzat ilgilendiği ve yakından takip ettiği projenin icrasına çok az bir zaman kala gerçekleşen menfur ve melun Darbe Kalkışması’na rağmen en ufak bir gevşemenin dahi yaşanmaması ve projeye 15 Ağustos itibari ile start verilmesi de eğitime verilen bu önemin en büyük ispatı niteliğinde.

  Titiz bir saha taraması ile seçilen 50 erkek ve 50 kız 9. sınıf öğrencisinin yer aldığı Bilim Kampı 2 devreden oluşacak. 15-26 Ağustos tarihlerinde 50 erkek öğrencinin katılımı ile tamamlanacak 1. devrenin ardından 28 Ağustos-9 Eylül tarihlerinde bu kez 50 kız öğrencinin katılımıyla 2. devre kamp gerçekleştirilecek.

© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği