2016 / 14  E-Bülten
GERİ
İSTANBUL’UN İŞ
GÜCÜNE KATKISI

  İstihdam, ülkedeki mevcut iş gücünün ekonomik faaliyetler içerisinde sürekli biçimde çalıştırılmasıdır. İstihdam kavramı bir ekonomide belli bir dönemde mevcut üretim ögelerinin var olan teknolojik düzeye göre hangi oranda kullanıldığını ifade eder. Dünyanın en büyük 20 şehri arasında sayılan İstanbul, Türkiye’nin çalışan kesiminin %19,3’ünü barındırmaktadır. İstanbul, Türk ekonomisinde önemli bir role sahiptir ve hem ticaret hem de sektöründe büyük bir rol oynar. 

  Ticari her üç şirketten biri İstanbul’da bulunuyor. Ayrıca yabancı yatırım, üretim, inşaat, eğitim, turizm, havayolu taşımacılığı gibi birçok sektörde İstanbul ilk sırada yer alarak önemli bir rol almaktadır.  

İstanbul çağlar boyunca bir ticaret ve üretim şehri olagelmiştir ve modern Türkiye’ye olan katkısı inkâr edilemez. Geniş Turizm sektörü, endüstri ve ticaret potansiyelleriyle İstanbul’un değeri her geçen gün artıyor. Türkiye’de kendine has sosyal ve ekonomik bir yapıya sahip olan İstanbul, ülkenin ticaret, iş, yatırım, finans ve turizm başkentidir.

© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği