2016 / 15  E-Bülten
GERİ
İSTANBUL VE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI ÇOŞKUSU

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun çoluk- çocuk, genç-ihtiyar, kadın-erkek bütün fertleriyle; azimle, sebatla ve üstün bir cefa ile gayretleri neticesinde, cephede ve cephe gerisinde İstiklal savaşını kazandığı ve bunu cumhuriyetle taçlandırdığı günün 93. yıl dönümü kutluyoruz. İstanbul’da düzenlenen birçok etkinlikle kutladığımız cumhuriyet bayramı İstanbul Valimiz Vasip Şahin’in kabul töreninde tebrikleri kabul etmesiyle başlamıştır.


  İstanbul Valisi Vasip Şahin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında valilikte düzenlenen törende tebrikleri kabul etti. İstanbul Valiliği Kabul Salonu’nda düzenlenen törene Vali Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Ahmet Cüneyt Yılmaz ve İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ile birlikte birçok ülkenin konsolosları ve Türkiye’de bulunan yabancı misyon temsilcileri katıldı.

   Vali Şahin, tebrikleri kabul etmesinin ardından Resmi Geçit Töreni için Vatan Caddesi’ne geçti.


 


  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 93. yıl dönümü dolayısıyla Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni yapıldı. Tören; İstanbul Valisi Vasip Şahin,1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın araç üzerinden halkın bayramını kutlamasıyla başladı. İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağının göndere çekilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Vali Şahin'e gönderdiği kutlama mesajı okundu.

  Vali Şahin, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, bağımsız bir vatanda, hür bir milletin evlatları olmanın onurunu yaşadıklarını aktaran Şahin, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde milletimizin ölüm kalım savaşının zaferle sonuçlandığı ve tüm dünyaya aziz milletimizin bağımsızlığını haykırdığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun." dedi.

  Kutlama töreninde daha sonra, çeşitli okulların halk oyunları ekipleri gösteriler sundu. Törende, bando takımı eşliğinde muharip gaziler, kara, hava ve deniz kuvvetlerinin askerleri ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne bağlı polisler, bisikletli gruplar ve klasik araçlar geçiş yaptı. Törende, asker ve araçların geçişi, alanda bulunan vatandaşlardan alkış aldı. Törene büyük ilgi gösteren vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla Vatan Caddesi'nin tören için ayrılan kısımlarının kenarlarını doldurdu.

  Ayrıca İstanbul genelinde Cumhuriyet'in kuruluşunun 93. yıl dönümü kapsamında düzenlenen kompozisyon, resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere, Vali Şahin, Orgeneral Avsever ve Başkan Topbaş tarafından ödülleri verildi.

  İstanbul Valiliğince düzenlenen resepsiyonda Cumhuriyet’in ilanının 93’üncü yıldönümü seçkin davetli topluluğu katılımıyla coşkuyla kutlandı.
  Yeşilköy’deki WOW Otel’de düzenlenen resepsiyona 1. Ordu Komutanı Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, İstanbul Bölge Adliyesi Başsavcısı Hadi Salihoğlu,, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, askeri erkân, yabancı ülke büyükelçi ve konsolosları, bürokratlar, iş, sanat ve medya dünyasından davetliler, siyasetçiler, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

  Vali Vasip Şahin ile eşi Şeyma Şahin, girişte davetlileri tek tek tokalaşarak karşıladı. Cumhuriyet’in kuruluş yıllarını içeren Video gösterisinin ardından, Vali Vasip Şahin kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı.

  “Muhteşem bir İstiklal Harbi zaferinin üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz ilelebet payidar olacaktır. Ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesinin yıldızı olarak parlamaya devam edecektir.” diyen İstanbul Valisi Şahin, konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Bu düşünce ve duygularla Cumhuriyetimizin 93. kuruluş yıl dönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum. Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor; hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”


© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği