2016 / 2  E-Bülten
GERİ
İSTANBUL ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKIYOR

   Korunmaya muhtaç çocukların bedenen, ruhen, ahlaken ve fikren olumlu gelişmeleri için maddi ve manevi destek sağlanması, güvenlik duygularının aşılanması, anne sevgisi ve aile anlayışı içinde kimsesiz çocukların barındırılması ve eğitilmesi, korunmaya muhtaç çocukların sorunlarının çözümlenmesinde İstanbul büyük katkı sağlamaktadır.

   Çocuk Yuvaları: Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı 11 çocuk yuvası bulunmaktadır.
 
• Yakacık Hatice Abbas Halim Sevgi Evleri Çocuk Yuvası (10-13 Yaş-Erkek)

• Küçükyalı Sevgi Evleri Çocuk Yuvası (10-13 Yaş Erkek)
 
• Üsküdar Hasan Tan Çocuk Yuvası (6-9 Yaş -Karma)

• Kasımpaşa Çocuk Yuvası (10-13 Yaş Kız)

• Emrullah Turanlı Sevgi Evleri Çocuk Yuvası (10-13 Yaş Kız)

• Eyüp Çocuk Yuvası (10-13 Yaş Erkek)

• Şeyh Zayed Sevgi Evleri Çocuk Yuvası (0-2 Yaş Karma, 3-6 Yaş Karma, 7 Yaş Üstü Karma )

• Göztepe Semiha Şakir Çocuk Evleri Sitesi (1,5-5 Yaş Karma)

• Kocamustafapaşa Sevgi Evleri Çocuk Yuvası (0-2 Yaş Karma)

• Bolluca Çocuk Evleri Sitesi (0-9 Yaş Karma, 10-13 Yaş Kız, 14-17 Yaş Kız)

• Galip Öztürk Sevgi Evleri Çocuk Yuvası (6-9 Yaş Karma) Çocuk Evleri : (92 Adet) (0-18 yaş) Darülaceze : (0-6 yaş) Yetiştirme Yurtları: 13–18 yaş arası korunmaya muhtaç çocukları korumak, bakmak, öğrenimlerini yaptırmak ve bir iş veya meslek sahibi olmalarını sağlayarak topluma yararlı kişiler olarak yetişmelerini sağlamakla görevli ve yükümlü kuruluşlardır. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren 4 yetiştirme yurdunun 289 kişilik kapasitesi bulunmakta olup, 263 kişi yararlanmaktadır. Bunlar;

• Halkalı Erkek Yetiştirme Yurdu (16-18 Yaş Erkek)

• Atatürk Kız Yetiştirme Yurdu (13-18 Yaş Kız)

• Zeytinburnu Sevgi Evleri Erkek Yetiştirme Yurdu (14-15 Yaş Erkek)

• Pendik Tenzile Erdoğan Çocuk Evleri Sitesi (13-18 Yaş Kız)


   ÇOCUK DESTEK MERKEZLERİ

  19.02.2014 Tarih ve 28918 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6518 Sayılı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 14. Maddesi ile   Çocuk ve Gençlik Merkezleri, Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezleri ile Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tanımları kaldırılarak yerine Çocuk Destek Merkezleri tanımlanmıştır. Çocuk Destek Merkezleri Yönetmeliği 29.03.2015 Tarih ve 29310 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Çocuk destek merkezleri; cinsel istismar mağduru, suça sürüklenen, suç mağduru olan, sokakta yaşayan, madde bağımlılığı tedavisi tamamlanan ve haklarında bakım tedbiri kararı verilen çocukların bakımlarının sağlandığı kuruluşlarımızdır. İlimizde toplam 348 kişi kapasiteli 11 adet çocuk destek merkezi bulunmaktadır.

 

  Suça sürüklenen kız çocuklarının rehabilitasyonuna yönelik Türkiye’de ilk kez Kemerburgaz Çocuk Destek Merkezi açılmış olup, 40 kişilik kapasite ile hizmet vermeye devam etmektedir. İlimizde, cinsel istismara maruz kalmış kız çocukları için toplamda 76 kişilik kapasite ile 4 adet çocuk destek merkezi; gebe çocuk ve çocuk anneleri için 20 kişilik kapasite ile 1 adet çocuk destek merkezi hizmet vermektedir. Ağaçlı Çocuk Destek Merkezi suça sürüklenen ve madde bağımlılığı tedavisi tamamlanan erkek çocuklarına 60 kişilik kapasite ile hizmet vermekte olup, merkezden hizmet alan çocukların eğitime devam etmelerini sağlamak amacıyla merkezin bahçesine MÜSİAD işbirliğiyle bir ilköğretim okulu inşa ettirilmiş ve hizmete açılmıştır. Yeldeğirmeni Çocuk Destek Merkezi, ebeveynleri tarafından ihmal ve istismar edilerek her türlü tehlikeye karşı korumasız kalan ve sokakta barınan çocuklar ile ülkelerinden ayrılmış olan refakatsiz 13-18 yaş erkek mülteci çocuklara 60 kişilik kapasite ile hizmet vermektedir. Ayrıca sokakta yaşayan ve sokakta çalıştırılan çocukların ilk kabul ve değerlendirmelerinin yapıldığı 72 kişi kapasiteli 3 adet ilk kabul istasyonu bulunmaktadır.

  Çocuklarımızı gelecek kaygısından arındırmak, hayat kalitelerini arttırmak, toplum sağlığını korumak, sosyal yaşam ve dayanışmayı sağlamak, gelecek nesillere ve genç kuşaklara örnek olabilmek için büyük önem arz etmektedir.
© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği