2016 / 3  E-Bülten
GERİ
İSTANBUL’UN TARİHİ DOKUSU RESTORASYON ÇALIŞMALARI İLE CANLANIYOR

   İstanbul’un ve tüm insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen tarihi yapıların korunması milletler üzerinde önemli bir sorumluluktur. Tarihi yapılar ve sanat eserleri bakımından zengin bir kültüre sahip İstanbul, tarihi dokusunu bozmadan eserlerine sahip çıkmakla birlikte gelecek nesillere kültürel miras olarak aktarmaktadır. Bu kapsamda birçok yapıya yenileme çalışması yapılmaktadır.

   Bu kapsamda, yenilenen yapılar arasında göze çarpan eserlerden biri Küçük Mecidiye Camii’dir. Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid tarafından, 1848 yılında yaptırılmış Osmanlı Dönemi’nden kalma tarihî bir ibadethanedir. Mimari olarak barok üslubunda yapılmış olup, tek minarelidir. Caminin genel mimarisi gibi minaresi de geleneksel Osmanlı mimarisinden farklıklar göstermektedir. 2013 yılının şubat ayında başlanan restorasyon çalışmaları 7.2 milyon TL harcanarak 2015 yılının temmuz ayında tamamlanmıştır. 


   Yine tarihi dokusu korunan eserlerden biri Beşiktaş’ta bulunan Sinan Paşa Camisi, Sinan Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 1553 yılında vefat Kaptan-ı Derya Sinan Paşa camiinin tamamlanışını görememiş, 1555 yılında camiinin yapımı tamamlanmıştır. 16. yüzyıl Osmanlı işçiliğinin en güzel örneklerinden biridir.2013 yılının haziran ayında başlayan restorasyon çalışmaları 3.1 milyon TL harcanarak 2015 yılının eylül ayında çalışmalar tamamlanmıştır.    Yapımı tamamlanan eserlerin yanında hâlâ restorasyon çalışmaları sürmekte olan birçok eserin gelecek nesillere aktarılmak için çalışmaları sürmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğünün sürdürdüğü projeler arasında Yıldız Hamidiye Camii, Cihangir Camii, Ayasofya Hazine Odaları, Beyazıt Camii, Mısır Çarşısı, Sultanahmet Camii Minaresi, Sümbül Efendi Külliyesi gibi başlıca önemli eserler mevcuttur. Ayrıca İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Belediyeler ve Vakıfların da arasında bulunduğu kurumlarca üstlenilen 120 adet eserde restorasyon çalışmaları sürmektedir.

   İstanbul tarihi mekânları, camileri, köprüleri, kuleleri, kiliseleri, anıtları, çeşmeleri ile birçok eseri günümüze taşımış; Cumhuriyet Dönemi ile modernleşen yüzünü birleştirmiş bir kültür başkenti olmasının yanında bu dokuyu koruma yolunda önemli adımlarla ilerlemektedir.

© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği