2016 / 3  E-Bülten
GERİ
İLİMİZİN KAMU YATIRIMLARINDAN ALDIĞI PAY

   İSTANBUL’A, 13 YILDA GENEL BÜTÇEDEN 63,2 MİLYARLIK YATIRIM
   Son 13 yılda bitirilen 5.250 proje için toplam 63.244.143.241 TL. harcama yapılmıştır.

   Son yıllarda İstanbul ciddi anlamda yapılan kamu yatırımları ile hızlı bir gelişim göstermeye başladı. Ulaşım bağlantılarının artırılması, yeni bölgelerin yaşam alanlarına açılması, 3. Havalimanı, Marmaray, Kuzey Marmara Otoyolu ve Sahil Park alanlarının düzenlenmesi ile birlikte yatırımlarındaki artış görülmektedir. Son yıllarda raylı sistem yatırımları ile trafik ve ulaşım sorununu çözmek anlamında ciddi yatırımlar yapılmaktadır.


 

Kamu yatırımlarının sektörel dağılımına bakıldığında ise Türkiye’nin nüfus açısından en büyük ili olan İstanbul’un ağırlığı gözler önüne seriliyor


  Kamu yatırımlarına ayrılan kaynakların öncelikli sosyal ihtiyaçları giderecek ve üretken faaliyetleri destekleyecek nitelikteki alt yapı alanlarına yönlendirileceği yatırımların maliyet etkin, verimli ve zamanında gerçekleştirilmesine, mevcut sermaye stokunun daha etkin kullanılmasına ve yatırım harcamalarının en kısa zamanda ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürülmesine azami özen gösterildiği, Türkiye'nin 2023 hedeflerini gerçekleştirme yolunda ilerlerken, toplumun ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının zamanında karşılanması amacıyla, kamu hizmetlerinin hız ve kalitesinin yükseltilmesi için kamu yatırım ödeneklerinin tahsisinde ve kullanımında, hedeflenen büyümeye ve istihdama azami oranda katkı sağlanması ve kaynakların en verimli şekilde kullanılması esas alınmıştır.

 İSTANBUL 2015 YILI YATIRIMLARI YILSONU GENEL İCMALİ

 


 2015 YILI AYRILAN ÖDENEĞİN SEKTÖREL DAĞILIMI

 

 Yatırımlarımız, İstanbul’umuzun dünya kentleri arasında her geçen gün saygınlık ve öneminin artmasında önemli rol oynayacaktır.
© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği