2016 / 3  E-Bülten
GERİ
İSTANBUL TOPLU TAŞIMADA İVME KAZANIYOR

   Toplu taşımanın amacı toplu ulaşımı çekici hale getirmek, hizmet kalitesini yükseltmek için yolcu memnuniyeti odaklı bir toplu ulaşım anlayışını benimsemektir. Kenti ikiye bölen İstanbul Boğazı nedeniyle kentiçi ulaşımda seyahat süreleri uzundur ve kara-deniz-raylı sistemler gibi sistemler arasında aktarmalar yoğundur.
 Kentiçi toplu ulaşım içerisinde;
• Kara ulaşımının payı % 54,8
• Raylı ulaşımın payı % 40,9
• Deniz ulaşımının payı ise % 4,3’dir.    5.461 kilometrekarelik bir alana yayılan ilin, 14 milyondan fazla nüfusuna toplu taşıma hizmeti veren sistemlerdir. İldeki toplu taşıma işlemleri özel şirketlere ve kamuya ait otobüs ve metrobüs ağları, raylı sistemler, teleferik ağları ve deniz araçlarıyla gerçekleştirilmektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olan İstanbul'da, Avrupa yakasında büyük bir tramvay şebekesi vardı. İlk olarak atlı tramvay olarak başlayan hatlar zamanla yerini elektrikli tramvayla değiştirdi ve İstanbul Elektrik, Tramvay ve Tünel işletmesi (İETT) kuruldu. İETT, sorumluluk alanı dahilinde olan araç ve garajların uygun şekilde düzenlenmesini, temizlenmesini ve araçların bakım onarım faaliyetlerini günlük olarak yaparak yolcuların hizmetine sunulmasını sağlar. Toplu ulaşım hizmetleri, yolcuların güvenliği ve konforunun yanında sefer tarifelerine de titizlikle uyulmasını gerektirir. Yolcular, seyahatleri sırasında İstanbul kart veya Akbil kullanmalı, seyahat kartlarını gerekli durumlarda görevliye göstermelidir.
Engelli vatandaşlarımızın da herkes gibi, herkesle birlikte yaşamın tüm alanlarındaki hak ve hizmetlere ulaşabilmesi ve bunlardan yararlanabilmesi için toplu ulaşım araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını dikkate alan toplu ulaşım araçlarından engelli vatandaşlarımızın da faydalanabilmesini toplumsal fayda ve sorumluluk olarak görülmekte her geçen gün filosunun tam erişilebilir hale gelmesi için çalışılmaktadır. Şehir içi otobüs durak yerlerinin ulaşılabilir güzergahta seçilmesine önem verilmekte olup, otobüse biniş ve inişler için gerekli fiziksel koşulların sağlanması ve toplu ulaşıma ait bilgilendirme için gerekli sesli ve görsel donanımların eklenmesine de önem verilmektedir.

    Büyük kentlerde toplu taşıma hizmetleri yaygınlaştıkça otomobil egzozlarının neden olduğu kirlilik azalmaktadır. Kent içi ulaşımda kullanımı uygun, daha az hava ve gürültü kirliliği oluşturan hafif raylı sistemlerdir. İnsanların bireysel taşımacılıktan toplu taşımacılığa yönlendirilmesinde de ön ayak olabilecek olan bu alternatif sistem, gürültü etkisini azaltmak için de uygulanması gereken tercihlerden biri olmalıdır. Böylelikle toplu taşımacılıkla birlikte azalan taşıt sayısıyla orantılı olarak çevre etkilerinin de azalacağı gözlenecektir. Trafikte araçlara baktığımızda çoğunda sadece sürücülerin olduğunu görürüz. Bu durum kent içi yollarda trafik tıkanıklığı, hava kirliliği, gürültü ve kaza olasılığında artış gibi olumsuzluklara neden olur. Bu nedenle zorunlu olmadıkça özel araç kullanılmamalı bunun yerine toplu taşıma araçları tercih edilmelidir. Toplu taşıma araçlarını tercih edelim ki hem trafik, hem de insanlar rahatlasın.
© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği