2016 / 4  E-Bülten
GERİ
İSTANBUL’UN ORMANLARI

  

İlin toplam 531.300 ha.(gerçek alan) yüz ölçümünün 240.353 hektarlık kısmı orman ve fundalık alandır. İl yüz ölçümünün % 45,25’i ormandır.

 • 126 adet mesire yeri (A Tipi 3, B Tipi 14, C Tipi 99, D tipi 10),
 • 26 adet tabiat parkı
 • 1 adet tabiatı koruma alanı
 • 4 adet sulak alan,
 • 2 adet yaban hayatı koruma/geliştirme sahası,
 • 3 adet yaban hayvanı üretme istasyonu,
 • 1 adet darlık kanatlı örnek avlağı bulunmaktadır.

 Orman; ağaç, flora ve hayvanî canlılar topluluğu.    İstanbul ormanları, yerleşim alanlarının çevresine ve dışına yayılan ağaçlık alanlardan oluşmaktadır. Coğrafi konumu, topoğrafik yapısı, yükseltili arazisi, toprak ve iklim özelliklerinin etkisiyle doğal orman oluşumuna elverişli bir konumda bulunmaktadır. İklim ve toprak koşulları arasında büyük farklılıklar gözlemlenmediği için ormanların doğal yetişme alanı ilin hemen her yanına dağılsa da yağışın daha bol görüldüğü Karadeniz kıyılarında, güney kıyıları ve iç bölgelere oranla daha yoğun ormanlar barındırmaktadır. Çarpık kentleşme ve nüfus artışı gibi toplumsal sorunlar, İstanbul'da orman alanlarının özellikle 1950'lerden sonra hızla gerilemesine yol açmıştır. İstanbul ilinin toplam alanı 531.300 hektar olup; günümüzde bunun 240.000 hektarını ormanlık alanlar, 291.000 hektarını açık alanlar oluşturmaktadır. Kuzey ormanları İstanbul'un kuzey ormanları, Karadeniz ikliminin etkisinde biçimlenmiştir. Kuzey kesimlerde Karadeniz iklim özellikleri gözlemlenmekte; buna bağlı olarak sıcaklık ve yağış miktarı ilin güneyine göre değişiklikler göstermektedir. Kuzeyde yağışın fazlalığı ve sıcaklığın daha elverişli olması, toprakta bol miktarda humus oluşumuna imkân sağlamıştır. Güney kesimlerdeyse kurak dönemin uzunluğu ve don döneminin kısalığı humus oluşumunu azaltmıştır. Bu nedenle kuzeyde nemcil karakterde ormanlar oluşurken, güneyde kuraklığa dayanıklı türlerden oluşan ormanlar gelişmiştir.

 


İstanbul’un en bilenen yeşil alanları:

   • Belgrad Ormanları İstanbul'un Avrupa Yakası'nın kuzey bölgelerini kapsar. İstanbul'un en geniş ormanlık alanlarındandır. Kuzey'de Karadeniz'e 4,2 km kadar yakınlaşır. Doğusunda Sarıyer ilçesinin, batısında ise Kemerburgaz'ın yerleşim alanlarıyla bozulmaya ve tahribata uğramıştır. İstanbul'un en bilinen mesire alanlarındandır. İçinden geçen su kaynakları İstanbul'un içme suyu ihtiyacının büyük bölümünü karşılar. Bu akarsular üzerinde çok sayıda tarihi bent bulunur.

 • İstanbul Kent Ormanı Anadolu Yakası'nda bulunan bir ormandır. Beykoz'un Yenimahalle ve Ümraniye'nin Hekimbaşı semtleri arasında yer almaktadır. Elmalı Barajı kıyılarına kadar yayılmaktadır. Tam ortasından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne bağlanan O-2 Otoyolu geçmektedir.

 • Kayışdağı Ormanı Anadolu Yakası'nda, Ataşehir ve Maltepe ilçeleri arasında yer alır. Çevresinde yerleşim birimleri görülür. Kayışdağı-Başıbüyük-Aydos orman hattının en batısında bulunur.

 • Sevgililer Ormanı Avrupa Yakası'nda bulunan bir ormandır. Eyüp ilçesinin Pirinççi köyü ile Arnavutköy ilçesinin İstiklal Mahallesi arasında yer alır. Belgrad Ormanları'nın devamı niteliğinde olup, Belgrad Ormanları'ndan Kemerburgaz-Göktürk Mahalleleriyle bölünerek ayrılmaktadır.

 • Sultançiftliği Taşlıtepe Ormanı Anadolu Yakası'nda Çekmeköy ilçesi sınırlarında bulunur. Orman askeriyenin yönetimi altındadır ve askeri bölge olarak korunmaktadır. Bölgedeki ormanlık alanlar buradan başlayarak Karadeniz kıyılarına dek kesintisiz ulaşır.

 • Taşdelen Ormanı Anadolu Yakası'nda Çekmeköy ilçesi sınırlarında bulunur. Alemdağ Ormanı ve Taşlıtepe Ormanları arasında yer alır.

 • 164. Yıl Polis Hatıra Ormanı Anadolu Yakası'nda Beykoz ilçesi sınırlarında bulunur. Türkiye Polis Teşkilatı'nın 164'üncü kuruluş yıldönümü anısına oluşturulmuş bir anı ormanıdır.

© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği