2016 / 6  E-Bülten
GERİ
İSTANBUL’DA OTOYOL VE KÖPRÜ GEÇİŞLERİ

   
   İki kıtayı birbirine bağlayan tek şehir olan İstanbul, aynı zamanda Roma, Bizans ve Osmanlı olmak üzere 2000 yıl başkent kalan ilk şehirdir. Aşırı şekilde göç alarak nüfus bakımından Türkiye’nin en büyük kenti haline gelen İstanbul, bu büyümenin sonuçlarından biri olan trafik sorunu ile karşı karşıyadır. İstanbul’un en önemli ulaşım ve ticari yollarından olan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri yoğunluğun büyük bir bölümünü üslenmektedir. Yeni yapılan Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında inşa edilen 3. Köprü ilklerin köprüsü olarak adlandırılıyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü olarak adlandırılan köprü 59 metrelik genişliği ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olma özelliği taşıyor. Şehir içindeki ve mevcut boğaz köprülerindeki trafik yoğunluğu azaltılarak yakıt, zaman ve iş verimliliği kaybının önemli bir seviyede azaltması hedefleniyor. Hem karayolu hem de demiryolu geçişi sağlayan köprüyle, Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan Türkiye'nin, taşımacılık alternatifleri ve ticaret kapasitesi artacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kanal İstanbul gibi devasa projelerin şehir merkezi ile bağlantısı sağlanacak.3. Boğaz Köprüsü'nü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu'nun, İstanbul(Kınalı) - Çanakkale - Savaştepe otoyolu ve İstanbul - İzmir otoyolu ile birleşmesiyle komşu şehirlere ulaşım süresi azalacak. Karayolları Genel Müdürlüğünün verilerine göre, köprü ve otoyol geçişlerinden elde edilen vergilerden, 2015'te bütçe gelirine önemli katkı sağlamıştır.


 


    2015 yılında köprülerden 141 milyon 036 bin 112, otoyollardan da 271 milyon 437 bin 242 araç geçti, bu araçlardan 391milyon 023 bin dolar ücret alındı. Köprü ve otoyollardan son 10 yılda en fazla gelir 561.1 milyon dolarla 2010 yılında gerçekleşti. Son 10 yılda 3 milyar 130 milyonu aşkın aracın kullandığı köprü ve otoyollardan, en fazla araç geçişi 2013 yılında oldu. Geçen yıl köprü ve otoyolları kullanan araç sayısı ise 412 milyon 473 bini aştı.

  Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanındaki toplam 2.079 km. devlet yolunun 375 km’si, 1.272 km. il yolunun 176 km’si ve 737 km. otoyolun 294 km’si İlimiz sınırları içerisindedir.© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği