2016 / 6  E-Bülten
GERİ
TÜRKİYE’NİN MİLLİ GELİR BAŞKENTİ: İSTANBUL

   Türkiye ekonomisi, 2000’li yılların başında yakaladığı büyüme ivmesini artırarak devam ettirilmektedir. Cumhuriyetin 100’üncü yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeye hedefleyen Türkiye’de aslan payını İstanbul almaktadır. Ülkemizin sanayi ve üretim merkezi konumundaki İstanbul, tarihsel zenginliği sayesinde turizmin de bir numaralı şehri konumunda bulmaktadır. Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımları olan 3’üncü havalimanı, 3’üncü boğaz köprüsü ve Kanal İstanbul gibi projelerle dünyanın da gözünü ayırmadığı İstanbul, milli gelirdeki artışın da liderliğini yapmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinden fazla olan nüfusuyla büyük bir ekonomik güç haline gelen İstanbul, genç nüfusu sayesinde gelecek için de büyük bir potansiyel barındırıyor.

  Bir ülkenin sınırları içerisinde hem o ülkenin yurttaşları hem de yabancılar tarafından elde edilen gelire Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla (GSYİH) denilmektedir. Bu kapsamda Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan 2016-2018 yılları Orta Vadeli Programa (OVP) göreTürkiye’de Satın Alma Gücü Paritesi’nde yer alan kişi başına GSYİH, 19 bin 506 dolar (yaklaşık 55 bin 600 lira) olarak hesaplanmıştır. Uluslararası Brookings Institution ise yaptığı uluslararası araştırmada İstanbul’un kişi başı milli gelirini 24 bin 867 dolar (yaklaşık 70 bin 900 lira) olarak açıklamıştır.
  Uluslararası danışmanlık şirketi Pricewaterhouse Coopers’ın (PWC) 2009 yılında yaptığı uluslararası bir araştırmada, dünya ekonomisine yön veren 100 kent sıralamasında İstanbul’un 133 milyar dolar GSYİH ile 34’üncü sırada olduğunu açıklamıştır. Bu sıralamanın ilk basamağında Londra yer almaktadır.   

Yine PWC şirketinin 2013 yılında yaptığı Global Fırsat Şehirleri Araştırmasına göre İstanbul, 23 şehir arasında genç nüfusa sahip ilk 5 şehirden birisi olarak dikkat çekmektedir. Aynı araştırmada İstanbul, 28 şehir arasında Kişi Başına Üretilen Katma Değer sıralamasında 2’nci olarak yer almıştır.
© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği