2016 / 7  E-Bülten
GERİ
İLİMİZDEKİ ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARA YÖNELİK HİZMETLER

  

Bedensel, ruhsal, zihinsel, işitme, görme ve konuşma özürleri nedeniyle normal yaşamın gereklerine uyamama durumunda olan kişilerin fonksiyon kayıplarını gidermek ve toplum içinde kendi kendine yeterli olmasını sağlayan beceriler kazandırmak veya bu becerileri kazanamayanlara devamlı bakmak üzere kurulan yatılı ve gündüzlü rehabilitasyon merkezlerinde hizmetler verilmektedir.


  

  2015 yılında evde bakım hizmeti için toplam 13.234 başvuru yapılmış olup, işlem yapılanlardan 9.952 kişi için onay alınmış, 3.109 kişinin dosyası reddedilmiştir. 173 kişinin işlemleri ise devam etmektedir. İlimizde toplam evde bakım ücreti alan kişi sayısı 86.882’dir. Kurum bakımı için ise 2015 yılı sonu itibariyle, yapılan 2.550 başvuruda 2.510 kişi ile ilgili işlem yapılmış olup, 40 kişinin işlemleri ise devam etmektedir.

  İşlem yapılanlardan 658 kişi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı bakım merkezilerine, 1.335 kişi ise özel bakım merkezlerine yerleştirilmiş olup, 517 kişinin talebi uygun görülmemiştir. Bir şehrin medeniyet ölçüsü o kentteki dezavantajlı grupların ve engellilerin şehri kullanma oranına bağlıdır. Şehirde yaşayan bütün dezavantajlı gruplara şehri rahatlıkla kullanabilme imkânı sunmuşsanız, modern bir yaşam anlayışı o zaman ortaya çıkıyor.

  Şehrin yolları, kaldırımları, üstgeçitleri tretuvarları, kültür merkezlerini ve diğer bütün alanlarını engellilerin bütün dezavantajlı insanların kullanımına uygun inşa edilmesi gerektiği, 15 milyon nüfusuyla Avrupa’nın 23 ülkesinden daha büyük İstanbul’da yaşayan engelli ve dezavantajlı grupların bir sorunla karşılaşmadan yaşamlarını idame ettirebilmeleri için modern bir yaşam anlayışı ortaya koyuyoruz.


  Engellilerin; kapasitelerini geliştirmek, yaşam koşullarını iyileştirmek, bağımsızlaşmalarına destek olmak, toplumsal gelişmelerden pay almalarına yardımcı olarak üretime katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla şu alanlarda hizmetler veriliyor; Sosyal servis hizmetleri; sosyal destek programları, yasal haklar danışmanlığı Bireysel ve grupla psikolojik danışmanlık, aile eğitim ve seminer çalışmaları, konuşma terapisi, Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı, Zihinsel Engelliler Beceri Kazandırma ve Mesleki Rehabilitasyon Merkezleri, karma eğitim hizmetleri, yaz okulu hizmetleri, Türk İşaret Dili eğitimleri, tiyatro, sinema atölyesi ve diğer sanat eğitimleri, Fizik tedavi rehabilitasyon hizmetleri, sporla rehabilitasyon, atla terapi, hidroterapi, İstihdam destek hizmetleri; Çağrı merkezi ve ulaşım hizmetleri, Medikal malzeme ve ortez – protez desteği, Yaz kampı ve sosyal, kültürel etkinlikler, Toplumsal bilinçlendirme projesi (ÖSHA) gibi bir çok hizmetler belediyeler aracılığıyla da verilmektedir.
© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği