2016 / 7  E-Bülten
GERİ
ÜNİVERSİTELER ŞEHRİ İSTANBUL

   Ülkemizin en çok nüfusa sahip olan ilimiz İstanbul hem devlet üniversitesi hem de özel yani vakıf üniversitesi açısından ülkemizin en çok üniversitesine sahip ilidir. İstanbul'da 9 adet devlet ve 40 adet vakıf olmak üzere toplam 49 üniversite vardır. Bunların yanı sıra Hava ve Deniz Harp okulları ve bir üniversiteye bağlı olmayan 6 tane vakıf meslek yüksekokulu vardır. İstanbul'da özellikle, 2006 yılından sonra pek çok vakıf üniversitesi açılmıştır.
   İstanbul ilindeki en eski devlet üniversitesi 1883 kuruluş tarihi ile Marmara Üniversitesidir, En eski vakıf yani özel üniversite ise 1992 Yılında Kurulan Koç ve Kadir Has üniversiteleridir.


 

  
İstanbul’daki Devlet Üniversiteleri Hakkında Bilgiler

 Boğaziçi Üniversitesi Türkiye'deki en önemli eğitim kurumlarından Robert Kolej'in devamı olarak kurulan Boğaziçi Üniversitesi Türkiye'nin eğitim kalitesi en yüksek üniversiteleri arasında yer alıyor. Boğaziçi Üniversitesi İstanbul'da altı farklı yerleşkede eğitim veriyor. Ana yerleşke olan Güney Yerleşkesi Rumelihisarı ile Bebek arasında yer alıyor ve Türkiye'nin en güzel eğitim kampüslerinden bir tanesidir. Eğitim dili İngilizce olan Boğaziçi Üniversitesi'nde çok çeşitli burs imkanları da öğrencilere sunuluyor.

 Galatasaray Üniversitesi Ortaköy'de eğitim veren Galatasaray Üniversitesi Fransızca olarak eğitim vermektedir. Türkiye'de eğitim dili Fransızca olan tek üniversite olan Galatasaray Üniversitesi Ortaköy'de bulunan iki yerleşkesinde eğitim veriyor. Özellikle sosyal bilimler dalında oldukça yüksek kalitede eğitim veren üniversite Türkiye'de kurulu bulunan Fransızca eğitim veren liselerin öğrencilerinide özel bir sınava tabi tutarak kabul ediyor.

 İstanbul Üniversitesi Türkiye'nin en tarihi okullarından birisi olan İstanbul Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinin bir sonraki günü olan 30 Mayıs 1453 tarihinde kurulmuştur. Bu köklü eğitim kurumu Avrupa'nın en eski on üniversitesinden bir tanesidir. Dünyadaki en iyi beşyüz üniversite arasınada giren İstanbul Üniversitesi eğitimini Beyazıt'ta bulunan tarihi kampüsünde sürdürmektedir. Üniversite bölüm anlamında ülkemizin en zengin seçenek imkanı sunan okullarından bir tanesidir.

 İstanbul Teknik Üniversitesi 1773 yılında padişah 1. Abdülmecid tarafından kurdurulan İstanbul Teknik Üniversitesi ülkemizin teknik üniversiteleri içerisinde en iyi okullarından bir tanesi. Mühendislik alanında eğitim veren dünya üniversiteleri arasında dünyanın en eski on okulundan bir tanesi sayılan İstanbul Teknik üniversitesi eğitim kalitesi anlamındada dünyanın en iyi beşyüz üniversitesi arasında gösterilmektedir. Eğitimini 5 ayrı yerleşkede yürüten okulun ana kampüsü Maslak'ta bulunuyor.

Marmara Üniversitesi Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden birisi olan Marmara Üniversitesieğitimin Avrupa Yakasında Bahçelievler'de bulunan yerleşkesinde ve Anadolu Yakasında Göztepe'de bulunan yerleşkelerinde gerçekleştiriyor. Sosyal bilimler alanında ülkemizin en iyi üniversitelerinden birisi olan Marmara Üniversitesi aynı zamanda çok başarılı bir mezunlar kulübünede sahip. İngilizce eğitim veren bölümlerede sahip üniversitede hazırlık sınıfıda bulunuyor.
 
 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Ülkemizin en önemli ve tek güzel sanatlar üniversitesi olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Osman Hamdi bey tarafından 1882 yılında kurulmuştur. Bünyesinde güzel sanatlar bölümlerinin dışında fen bilimleri, mimarlık ve sosyal bilimler fakültelerinede sahip olan üniversite Fındıklı'da ve Tophane'de bulunan yerleşkelerinde eğitimini sürdürmektedir. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'de Mimar Sinan Üniversitesi'ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

 Yıldız Teknik Üniversitesi  Türkiye'de kurulan en eski üçüncü üniversitedir. Kuruluş tarihi 1911 yılı olan üniversite teknik üniversite olarak kurulmuş fakat günümüzde bazı sosyal bölümlerde üniversitede açılmıştır. Ülkemizin en iyi mühendislik fakültelerinden bir tanesine sahip olan Yıldız Teknik Üniversitesi'nde eğitim % 70 İngilizce olarak yapılmaktadır ve her öğrencinin hazırlık sınıfını başarıyla geçmesi gerekmektedir. 
İstanbul’daki Vakıf Üniversiteleri Hakkında Bilgiler

  
  

 İstanbul’daki bir çok vakıf üniversitesi 2006 yılından sonra kurulmuştur. Öğrencilerin hem öğrenim kalitesi hem de sosyal faaliyetler bakımdan zengin olan bu üniversitelere ilgisi oldukça fazladır. Bu arz talep doğrultusunda üniversiteler kendilerini yenilemekte ve çağın modern eğitim sistemleriyle öğrencilerine yeni olanaklar sunmaktadır.
© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği