2016 / 8  E-Bülten
GERİ
İlimizin Su Kaynakları

   İstanbul yüzeysel su kaynakları ile besleniyor. Yağışlı mevsimlerde gelen sular baraj ve regülatörlerde toplanarak gerekli arıtma işlemlerinden sonra şehre veriliyor. İstanbul’un nüfusunun artması ve coğrafi olarak hizmet alanının genişlemesi sebebiyle artan su talebini karşılamak için Avrupa Yakası’nda Tekirdağ’a, Anadolu Yakası’nda Düzce’ye kadar uzanan farklı su havzalarından içme suyu temin ediliyor. İstanbul’da günlük ortalama 2 milyon 490 bin m³ su kullanılıyor.

İÇMESUYU VE BARAJLAR

• Su şebekesi 18.313 km. ve su isale hattı ise 2.460 km. dir.

• Su kaynaklarının kapasitesi 1 milyar 660 milyon m³/yıl, günlük verilen ortalama su miktarı 2.644.261 m³/gün’ dür.

• 5.939.062 su kullanan abonesi bulunmaktadır. Kişi başına düşen günlük su miktarı 180 litredir.

• İlde 18 adet içme suyu arıtma tesisi bulunmaktadır.   Ömerli Barajı

Yıllık 220 milyon m³’lük kapasitesiyle İstanbul’un en büyük su kaynağı olan Ömerli Barajı 1972 yılında hizmete alındı. Anadolu Yakası’nın neredeyse tamamına Ömerli Barajı’ndan su verilmektedir. Barajın suları Ömerli İçmesuyu Arıtma Tesislerinde arıtılarak şehre ulaştırılıyor. Ayrıca; Sarayburnu–Salacak arasında bulunan isale hatlarıyla günlük 500 bin m³ içmesuyunu Avrupa Yakası’na ulaştırma imkanı bulunmaktadır. Baraj,621 kilometrekarelik havza alanına sahip.

   Darlık Barajı


1989 Yılında hizmete alınan Şile’deki Darlık Barajı’nın kapasitesi yıllık 97 milyon m³’tür. Anadolu Yakası’nın su kaynaklarından biri olan Darlık Barajı’nın suları Emirli İçmesuyu Arıtma Tesislerinde arıtılarak İstanbullulara ulaştırııyor. Baraj, 207kilometrekarelik havza alanına sahip.

  Elmalı 1 ve 2 Barajları


Anadolu Yakası’nın su ihtiyacının bir kısmını karşılamak üzere Üsküdar-Kadıköy Su Şirketi, 1893 yılında Elmalı Deresi üzerinde Elmalı Barajı’nı inşa edildi. Elmalı 2 Barajı, Çavuşbaşı Çayı üzerinde 1950 yılında inşa edildi. Yıllık 15 milyon m³'lük kapasiteye ve 81 kilometrekarelik havza alanına sahip.

  Terkos Barajı

 1868 Yılında İstanbul’da hem yetersiz kalan su ihtiyacını karşılamak hem de yeni yapılan modern binalara basınçlı su vermek gayesiyle Sultan Abdülaziz tarafından Fransız şirketine imtiyaz verilerek Dersaadet Anonim Su Şirketi (Terkos Şirketi) kuruldu. Böylece Terkos Şirketi’nin menba, dere ve yeraltı sularını toplayıp Terkos Gölü’ne ulaştırması ve Terkos Gölü’nün suyunu da arıtarak şehre vermesi kabul edildi. İlk tesis 1883’de inşa edilen Terkos Gölü kenarındaki Terfi Merkezi’dir. 1926 yılında ise Kağıthane sırtlarında ilk su arıtma tesisi yapılmış ve bu su arıtılıp klorlandıktan sonra şehre verildi. Halk arasında Terkos Şirketi olarak bilinen Dersaadet Anonim Su Şirketi Terkos Gölü kenarında çok katlı binaların basınçlı su ihtiyacını karşılamak için terfi merkezi de kuruldu. 1967 Yılına kadar çalıştırılan bu pompa istasyonu bugün sanayi müzesi olarak korunuyor. Terkos Barajı, yıllık 142 milyon m³'lük kapasiteye ve 619 kilometrekarelik havza alanına sahip.

  Alibeyköy Barajı

Baraj, 50 km uzunluğundaki Alibey Deresi üzerinde kuruldu. Yıllık 36 milyon m³ kapasiteye sahip olan ve toprak dolgu tipinde inşa edilen Alibeyköy Barajı 1972 yılında hizmete alındı. Baraj, 160 kilometrekarelik havza alanına sahip.

  Büyükçekmece Barajı

Baraj, 1989 yılında hizmete alınmıştır. Büyükçekmece Gölü’nün denizle olan bağlantısı kesilerek baraj gölü oluşturuldu. İstanbul’a uzaklığı 50 km olan Büyükçekmece Barajı’nın suları Büyükçekmece İçmesuyu Arıtma Tesislerinde arıtıldıktan sonra şehre verilmektedir. Baraj yıllık 100 milyon m³'lük su verme kapasitesine ve 620 kilometrekarelik havza alanına sahip.

  Sazlıdere Barajı

1998 Yılında Sazlıdere üzerinde kurulan baraj Küçükçekmece Gölü’ne yaklaşık 6 km uzaklıkta yer alıyor. Yıllık 55 milyon m³ kapasitesiyle İstanbul’un önemli su kaynakları arasında yer alan Sazlıdere Barajı, doğu-batı yönünde 20 km uzunluğa, kuzey-güney yönünde ise 9 km genişliğe sahip. Normal su kotunda göl alanı 11.81 kilometrekaredir. Baraj, 165 kilometrekarelik havza alanına sahip.

  Düzdere Barajı

Istrancalar Projesi’nin ilk hamlesi olan ve1995 yılında tamamlanarak işletmeye alınan Düzdere Barajı, 10 kilometrekarelik havza alanına sahip. Barajın yıllık verimi 4,5 milyon m³'tür. Kuzuludere Barajı Istrancalar Projesi’nin 2. kademesi içinde yeralan ve yıllık 11,3 milyon m³ hacme sahip olan

  Kuzuludere Barajı
Kuzuludere Barajı

1995 yılında hizmete alındı. Baraj, 34 kilometrekarelik havza alanına sahip.

  Büyükdere Barajı

Büyükdere Barajı 1995 yılında tamamlanarak işletmeye alındı. Büyükdere’nin tamamlanmasıyla İstanbul, yıllık 28,4 milyon m³ kapasiteli su kaynağına kavuştu. Baraj yapımında ileri teknolojiler kullanılarak, 15 metre derinlikte geçirmezlik beton perdesi oluşturuldu. Baraj, 81 kilometrekarelik havza alanına sahip.
  Sultanbahçedere Barajı
Sultanbahçedere Barajı

Istranca Dereleri üzerine kurulan barajlardan biri olan  Sultanbahçedere Barajı,1997 yılında tamamlanarak işletmeye alındı. Sultanbahçedere Barajı yıllık 19,4 milyon m³'lük kapasiteye ve 46,5 kilometrekarelik havza alanına sahip.

  Elmalıdere Barajı

Istranca Projesi kapsamında 1997 yılında hizmete alınan Elmalıdere Barajı, yıllık 11,6 milyon m³ hacme sahip. Barajın suları, Fatih Sultan Mehmet İçmesuyu Arıtma Tesisi’nde arıtılıyor. Baraj, 24 kilometrekarelik havza alanına sahip.
  Kazandere Barajı 1997 yılında tamamlanan Ka  Kazandere Barajı

1997 yılında tamamlanan Kazandere Barajı, yıllık 100 milyon m³'lük kapasiteye sahip. Kazandere Barajı’nın temeli alüvyon zemine oturtulmuş. Baraj, 313 kilometrekarelik havza alanına sahip.

  Pabuçdere Barajı

Pabuçdere Barajı, 2000 yılında hizmete alınmış. Baraj, dünyada ilk kez gerçekleştirilen bir teknolojinin ürünü. Kazandere ve Pabuçdere Barajları 2.507 m uzunluğunda ve 4,5 m çapında tünelle birbirine bağlanarak Kazandere’nin fazla sularının Pabuçdere’deki rezerv hacmine aktarılması sağlandı. Yıldız Dağlarındaki bu barajın hizmete alınması sayesinde İstanbul’a yıllık 60 milyon m³ su kazandırılmıştır. Baraj, 178,5 kilometrekarelik havza alanına sahip.

  Yeşilçay Regülatörü

Yeşilçay Projesi ile Ömerli’ye 60 km mesafedeki Göksu ve Çanak Dereleri üzerinde yapılan Sungurlu ve İsaköy regülatörleri ile yılda 145 milyon m³ su, İstanbul’a kazandırıldı. 2004 yılında hizmete alınan regülatörler vasıtasıyla Yeşilçay bölgesinde toplanan sular Emirli İçmesuyu Arıtma Tesislerine aktarılıyor.

  Melen Regülatörü

İlk aşaması 2007 yılında tamamlanan Melen Projesi’yle İstanbul’a yılda 268 milyon m³ ilave su sağlandı. 2. Aşaması 2015 yılında bitirilecek Melen Projesi’nde, alınacak su miktarı yılda 575 milyon m³'e ulaşacak. Proje; tüm etaplarıyla tamamlandığında İstanbul’a yılda 1 milyar 77 milyon m³ içmesuyu ulaştırılabilecek.

© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği