2017 / 11  E-Bülten
GERİ
İSTANBUL’DA YATIRIM YAPMAK İSTEYENLER İÇİN EKSİKSİZ BİR REHBER: INVEST IN ISTANBUL

İstanbul, 14.8 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin en büyük şehri. Avrupa ve Asya'nın kavşağında yer alan kent, yüzyıllar boyunca Uzak Doğu Asya'dan Avrupa'ya uzanan ticaret yolunda bir geçiş noktası oldu. Bu nedenle İstanbul, küresel piyasalara sıkı sıkıya bağlı olmakla birlikte ekonomik açıdan da dayanıklı.

Şehirde faaliyet gösteren 32 bin uluslararası şirket İstanbul’un kozmopolit ruhunu ve kültürel çeşitliliğini kanıtlar nitelikte. Sağladığı destekleyici, istikrarlı ve rekabetçi iş ortamı dolayısıyla İstanbul, iş insanlarının yatırım için seçtiği yerlerin başında geliyor.

İstanbul, öğretim elemanı oranında da Türkiye genelinin yüzde 20’sini ağırlıyor. Türkiye genelindeki 149 bin 315 öğretim elemanının 30 bin 463’ü İstanbul’daki üniversitelerde eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunuyor. İstanbul’daki öğretim elemanlarının 5 bin 687’sini profesörler oluşturuyor.

Invest in Istanbul, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası ile ortaklaşa yürüttüğü ve İstanbul'un yatırım fırsatlarını tanıtmayı ve uluslararası yatırımcılara İstanbul'da iş kurmak için gerekli tüm bürokratik adımlarda sadece yol göstermeyi değil ayrıca bu iş ve işlemleri tek bir çatı altında başarıyla tamamlamayı amaçlayan resmi bir organizasyon.

Invest in Istanbul’un tam gizlilik ilkesiyle sağladığı hizmetler danışmanlık ve iş kolaylaştırma pratiklerini kapsıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen yatırımcılara iş prosedürleri, yatırım fırsatları ve kentin ekonomik manzarası hakkında bilgi veriliyor.

Tecrübelerin paylaşılmasını, işbirliğini ve inovasyonu destekleyen Invest in Istanbul bu amaçla geniş bir yelpazeye yayılmış iş kollarını bir araya getiriyor. Organizasyon ayrıca; iş kurma, şehirde yatırımcıların karşılaştığı engelleri aşmak için gerekli adımları atma, bölgedeki yatırım teşvikleri ve iş fırsatları gibi konularda uluslararası yatırımcılara bilgi ve rehberlik sunuyor.

Invest in Istanbul hizmetlerini, aralarında hükümet organları, yerel aktörler ve ticaret birliklerinin de bulunduğu önemli ortaklarla işbirliği içinde veriyor. Dünya Bankası tarafından her yıl yayımlanan "Doing Business Index" sıralamasında Türkiye istenen seviyede bulunmuyor. Invest in İstanbul bu listede Türkiye'yi daha üst sıralara taşımayı hedefliyor.
© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği