2017 / 11  E-Bülten
GERİ

İSTANBUL'DA RAMAZAN


Müslümanların bir ay boyunca oruç tutacakları kutsal Ramazan ayı 27 Mayıs Cumartesi günü başlıyor. İstanbul Belediyesi’nin her yıl düzenlediği Ramazan etkinlikleri bu yıl Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı, Yenikapı Sahili ve Maltepe Sahili’nde gerçekleşiyor.

Yenikapı Sahili’nde 700 bin metrekare alan üzerine kurulan Yenikapı Sahili Etkinlik Alanı, Avrupa yakasındaki Ramazan etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Yenikapı Sahili’nde olduğu gibi, Maltepe Sahili’nde de iftar öncesi, iftar sonrası ve Teravih Namazı sonrası düzenlenen tasavvuf müziği dinletileri Ramazan aynı boyunca İstanbullularla buluşacak. Her iki etkinlik alanında da tiyatrodan yazlık sinemaya, sahne gösterilerinden orta oyunlarına ve Hacivat–Karagöz gösterilerine kadar pek çok etkinlik yer alacak. Ziyaretçiler ayrıca, etkinlik alanlarında kurulan Çarşı’da sıcak yemeklerden kebaplara, dondurmadan künefeye kadar geleneksel tatlara ulaşabilecekler.

İstanbulluların Ramazan ayında yoğun ilgi gösterdiği tarihi Sultanahmet Meydanı Ramazan ayı için yeniden düzenlendi. Sultanahmet Meydanı’nda ziyaretçilere, asırlık tatlar ve sanatlar sunulacak.Sultanahmet Meydanı’nın tarihi çehresine uygun olarak yapılan düzenleme ile turistler, maneviyatın tarih ile yoğrulduğu kutlu bir kent olan İstanbul’da olmanın ayrıcalığını yaşayacaklar. Meydanda kurulan Çarşı alanında Ramazan ayı boyunca, İstanbul’la özdeşleşen firmaların ürün sunumları gerçekleştirilecek ve unutulmaya yüz tutmuş eski mesleklerin tanıtımı yapılacak.

Cam işçiliği, ebru, çini, kaligrafi, minyatür, sedef işlemeciliği, iğne oyası gibi geçmişi çok eskilere dayanan mesleklere ait stantların yer aldığı Çarşı’da ziyaretçiler, bu sanatların inceliklerini maharetli ellerden görme şansına sahip olacaklar.

Tarihi Beyazıt Meydanı ise şiir dinletileri, sema gösterileri, geleneksel gösteri sanatları gibi etkinliklerden başka 36. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’na ev sahipliği yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş.’nin Türkiye Diyanet Vakfı’yla birlikte düzenlediği fuara 200 yayınevi katılacak. Fuar kapsamında ayrıca Ramazan Sohbetleri de düzenlenecek. Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin ev sahipliği yapacağı ve 21 Haziran’daki Kadir Gecesi’ne kadar sürecek sohbetlere yirmi altı yazar katılacak.

© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği