2017 / 13  E-Bülten
GERİ
SİNAN’IN ESERLERİNE BAŞKA BİR BAKIŞ: "SİNAN PROJESİ" FOTOĞRAF SERGİSİ
 

 
 
Borusan Contemporary, uluslararası çağdaş fotoğraf sanatının en önemli temsilcilerinden biri olarak değerlendirilen Ola Kolehmainen’in (1964, Helsinki) "Sinan Projesi" adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratorlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in yaptığı sergi 3 Eylül’e kadar sürecek.

Helsinki Fotoğraf Okulu akımı içinde adını duyuran sanatçının çalışmaları, 2010 yılında Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na katılmış, 2012’de Perili Köşk’te sergilenmişti. Daha sonra Borusan Contemporary tarafından kendisine verilen özel siparişle, Mimar Sinan’ın yapıtları üzerine çalışmaya başlayan sanatçı, 2012–2014 yılları arasında usta mimarın yapıtlarını, onu etkileyen Bizans mimarisi geleneğiyle birlikte ele alan, bir dizi büyük boyutlu renkli fotoğraf üretti.

Sinan’ın imzasını taşıyan mimari yapılarda özellikle ışığın nasıl kullanıldığıyla yakından ilgilenen sanatçı, günün hangi saatlerinde nasıl fotoğraf çekebileceğine dair araştırmalarını aylara, hatta mevsimlere göre ayarlayarak objektifini nereye, nasıl yerleştireceğine karar verdi. Sanatçı, Sinan’ın eserlerini etkileyen Ayasofya’yı, Küçük Ayasofya’yı, Kariye’yi de inceleyerek yüzyılların ve kültürlerin şekillendirdiği "mimari formlar" hakkında görsel notlar topladı. Bu notların tamamı, "Sinan Projesi"nin temelini oluşturuyor.Mimariyi, ister Bizans, ister Osmanlı olsun, çağdaş bir bakış açısıyla, daha önce görülmemiş, algılanmamış perspektiflerden ele alarak tartışmaya açması Ola Kolehmainen’in "Sinan Projesi"ni tekil kılıyor. Tamamı diasec tekniğiyle üretilmiş bu büyük boyutlu renkli fotoğraflar, bir çağdaş sanat projesi olarak geçmişe sadece teknolojinin en güncel olanaklarıyla değil, aynı zamanda estetik bir sorgulamanın merceğinden de bakıyor.

"Sinan Projesi", Ayasofya, Kariye, Süleymaniye, Selimiye gibi dini mekânların yanı sıra Sinan’ın yapmış olduğu köprüleri de kapsayan toplam 11 çalışmadan oluşuyor. Tamamı renkli ve büyük boyutlu bu fotoğraflarda, mimari formların ışıkla ilişkisi ön plana çıkıyor. Sanatçı, ışığı iç ve dış mekânlarda iki farklı perspektiften yorumlayarak formların ışık sayesinde aldıkları değişik biçimleri ele alıyor.

Kolehmainen’in izleyiciyi bambaşka bir Ayasofya, Süleymaniye ve Selimiye ile baş başa bırakan sergisi "Sinan Projesi" 3 Eylül’e kadar cumartesi ve pazar günleri saat 10.00 ile 19.00 arasında ziyaret edilebilir.

© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği