2017 / 14  E-Bülten
GERİ

İMPARATORLUĞUN EVİ: TOPKAPI SARAYI MÜZESİOsmanlı İmparatorluğu’nu bütün yönleriyle temsil edecek tek bir yapı seçilecek olsaydı, bu şüphesiz Topkapı Sarayı olurdu. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinden kısa bir süre sonra yapımına başlanan saray 1478 yılından itibaren 375 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun idari merkezi olmayı sürdürdü.

1853 yılında I. Abdülmecid’in Boğaz kıyısında inşa edilen Dolmabahçe Sarayı’na taşınmasıyla birlikte Topkapı Sarayı’nın saltanatı da sona erdi, fakat saray Hazine, Kutsal Emanetler ve İmparatorluk Arşivleri’ne ev sahipliği yapmaya devam etti.

Osmanlı İmparatorluğu’nun sona ermesinin ardından, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle müzeye çevrilen Topkapı Sarayı, günümüzde yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.
45 bin metrekarelik bir alana yayılan Topkapı Sarayı birbirine bağlanan dört avluya sahip. Saray zaman içinde inşa edilen yeni yapılarla genişlese de dört avlulu plan hiç değişmedi. Bab-ı Hümayun kapısından girilen birinci avlu herkese açıktı. İkinci avluya sadece devlet görevlileri girebiliyordu. Harem ve Hazine’nin yer aldığı üçüncü ve dördüncü avlulara ise padişah, padişahın ailesi ve saray görevlilerinden başkalarının girmesi yasaktı.

Topkapı Sarayı’nın en çok ilgi çeken noktalarından olan Hazine dairesi barındırdığı zengin imparatorluk koleksiyonundan başka, terasından izlenebilecek olağanüstü bir İstanbul manzarası sunuyor.Mukaddes Emanetler Dairesi, Yavuz Sultan Selim’in Halife olduğu 16. yüzyıldan 19. yüzyıl sonlarına kadar Osmanlı padişahlarına çeşitli tarihlerde gönderilen dinî eserlerden oluşuyor. Mukaddes Emanetler Dairesi’nin en önemli objesi ise, son Abbasi Halifesi tarafından Yavuz Sultan Selim’e gönderilen Hz. Muhammedin Hırkası (Hırka-i Saadet).

Arapça "herkesin girmesine izin verilmeyen kutsal yer" anlamına gelen Harem ise padişah, valide sultan, padişah kadınları, çocukları, kız ve erkek kardeşleri ile hizmetli cariyelerin ve Harem’in koruyucusu Kara Ağaların yaşam alanıydı. Her padişah döneminde yapılan eklemelerle genişleyen Harem’de günümüzde, yaklaşık üç yüz oda, dokuz hamam, iki cami, bir hastane, bir çamaşırhane ve çok sayıda koğuş bulunuyor.

Kış döneminde 16.45’e, yaz döneminde ise 18.45’e kadar açık olan Topkapı Sarayı Müzesi’nin ziyaret bilgileri için: http://topkapisarayi.gov.tr/en/visit-information

© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği