2017 / 15  E-Bülten
GERİ

İSTANBUL'UN ÖTEKİ CENNETLERİ


Uçağınız İstanbul’un iki havaalanından herhangi birine inmek için alçaldığında küçük pencerenizden dışarı bakarsanız şehrin her iki yönde de ufka doğru uzandığını, fakat asla bitmediğini göreceksiniz. Bu bitmeyen şehrin nüfusu 1950 yılında 1 milyonun biraz altındaydı, bugün ise İstanbul’da –resmi rakamlara göre– yaklaşık 15 milyon kişi yaşıyor.

Artan nüfusla birlikte genişleyen kentsel alan, eskiden İstanbulluların denize girip güneşlenebildiği merkezi semtlerdeki plajları, doğa tatili yapabildikleri ormanlık alanları içine aldı. Fakat buna rağmen bu büyük şehir hâlâ hem sakinlerine hem de turistlere kısa sürede ulaşılabilecek tatil rotaları vadediyor.

İstanbul’un kuzey doğusunda, şehir merkezine yaklaşık 35 km mesafede yer alan Polenezköy, Polonyalı devlet adamı Adam Jerzy Czartoryski tarafından 1842’de kurulmuş bir köy. Çam, meşe, gürgen, kestane ve köknar ağaçlarıyla çevirili Polenezköy günümüze kadar korunmuş yerel kültürü, mutfağı, yürüyüş parkurları, piknik alanları ve konaklama imkanlarıyla, şehirden uzaklaşmak isteyenlere İstanbul’un içinde küçük bir cennet sunuyor. Polenezköy’ün ünlü ziyaretçileri arasında Franz Liszt ve Gustave Flaubert de bulunuyor. İngilizcede Prens Adaları adıyla, Türkçede ise basitçe Adalar olarak bilinen adalar topluluğu İstanbul’un güney doğusunda, Marmara Denizi’nde yer alıyor. Toplam dokuz adadan günümüzde sadece dördü halka açık: Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada. Bizans döneminde sürgün yeri olarak kullanılan Adalar, uzun zaman Osmanlı elitinin yazlık evlerine ev sahipliği yaptıktan sonra, 19. yüzyılın ortalarında başlayan düzenli vapur seferleriyle birlikte İstanbulluların en çok rağbet ettiği tatil yerlerinden birisi haline geldi. Motorlu taşıtların kullanımının yasak olduğu Adalar’da ulaşım bisiklet ve faytonlarla sağlanıyor.İstanbul’un kuzeyindeki Sarıyer ilçesinde, Karadeniz kıyısında bulunan Kilyos, yakın zamana kadar küçük bir sahil kasabasıyken, günümüzde Türkiye’nin güney sahillerini aratmayacak plajlar ve eğlence imkanlarıyla dolu bir tatil yöresi haline geldi. Bir tarafında denizin, diğer tarafında ormanın uzandığı Kilyos ziyaretçilerine kumsal ve güneşten başka rüzgar sörfü, kiteboard, su kayağı, doğa yürüyüşü ve balık tutma gibi aktiviteler de sunuyor.

© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği