2017 / 16  E-Bülten
GERİ

SİNAN’IN İSTANBUL’U: ATİK VALİDE KÜLLİYESİ


Türkçenin en büyük şairlerinden Yahya Kemal, Atik Valide Camii’ne yaptığı bir ziyareti anlattığı şiirinde "Eski mîmâra nasıl rahmet okunmaz burada? / Suyu cennetten akıtmış bu güzel manzarada" diye anar Atik Valide’nin mimarı Sinan’ı. Mimar Sinan’ın bilinen son eseri olan Atik Valide Külliyesi, Kanuni Sultan Süleyman’dan sonra tahta geçen II. Selim (1524-1574) tarafından, eşi Nurbanu Sultan için yaptırılmıştır.

Kökeni konusunda çeşitli rivayetler olsa da Nurbanu Sultan’ın Venedikli soylu bir ailenin kızı olduğu genel olarak kabul görür. İstanbul’a getirildikten sonra o zamanlar henüz şehzade olan Selim’in haremine giren Nurbanu Sultan kısa sürede şehzadenin gözdesi oldu ve Şehzade Selim tahta çıktıktan sonra da Topkapı Sarayı’ndaki Harem’in en önemli figürlerinden biri haline geldi.Osmanlı Hanedanı’nda, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan’ın ardından, padişahın nikah kıydığı ikinci kadın olan Nurbanu Sultan, oğlu III. Murad’ın tahta geçmesiyle Valide Sultan unvanını aldı ve sadece Harem’in değil, imparatorluğun da en güçlü kadını oldu.

Yapımına II. Selim henüz hayattayken başlanan Atik Valide Külliyesi, II. Selim’in ölümünün ardından 1579 yılında tamamlandı. Tamamlandığında altıgen bir temel üzerine inşa edilmiş tek minareli bir camiyi barındıran külliye, III. Murad’ın talimatlarıyla genişletilerek son halini 1583 yılında aldı.Genişletme çalışmaları sırasında camiye ikinci bir minare eklendi. İstanbul’daki en büyük külliyelerden olan Atik Valide Külliyesi ayrıca tekke, sıbyan mektebi, darüşşifa, darülkurra, kervansaray ve hamam gibi çeşitli yapılardan oluşuyordu. Bu yapıların bir kısmı, 19. ve 20. yüzyıllarda hapishane, lise ve akıl hastanesi olarak kullanıldı. Yakın zamanda bir restorasyondan geçen külliye halihazırda Fatih Sultan Mehmet Üniveristesi’nin yerleşkesi olarak kullanılıyor.

Caminin mihrab tarafında bulunan çinilerinden başka, adeta zamanı yavaşlatan iç avlusuyla da dikkat çeken Atik Valide Külliyesi, Sinan’ın ölmeden önce bu büyük şehre attığı eşsiz bir imza niteliğindedir.

© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği