2017 / 19  E-Bülten
GERİ
SANATIN TARİHLE BULUŞTUĞU YER: CAFERAĞA MEDRESESİ  

 

Caferağa Medresesi isminden anlaşıldığı gibi dönemin devlet adamlarından Caferağa tarafından 1559’da Mimir Sinan’a yaptırılmıştır. 16 yy. ikinci yarısına ait olan bu medrese 1989 yılında onarılarak 15 dershane/sergi odası, büyük salonu ve huzur verici bahçesiyle, Geleneksel Türk El Sanatlarının öğretildiği ve üretilip yerli ve yabancı turistin beğenisine sunulduğu turistik bir merkeze, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından dönüştürülmüştür.

Medreseye basık kemerli ve iki kanatlı demir bir kapıdan girilir. Dikdörtgen şeklindeki avlusunun etrafın da dershaneler yer alır. Medresenin avluya yönelik cepheleri taş ve tuğladan, arka cepheleri ise moloz taş ile örtülmüştür. Yapının günümüze kadar gelen ve dikkati çeken önemli bir özelliği de kurşunla örtülü baca biçimleridir. Dönemin diğer bacalarından farklılık gösterir.Türk Kültürüne Hizmet Vakfı’nın işletmesi olan Caferağa Medresesi günümüzde Türk el sanatlarının tanıtılması ve geliştirilmesi amacıyla medrese odalarının atölye ve sergi odaları olarak kullanıldığı çeşitli kursların verildiği bahçesi, saray ve şark odaları, tarihi yapıya uygun olarak düzenlenmiş dinlenirken yiyecek içecek hizmeti verilebilen mekanlar haline getirilmiştir.

Caferağa Medresesi geleneksel Türk el sanat eserleri ile ilgilenen ve bu sanatları öğrenmek isteyen ziyaretçilerin uygulamalı olarak bu sanatları tanıma fırsatı bulduğu, tarihi bir mekanda sanatla iç içe olabileceğiniz ve kafe olarak işletilen avlusunda hoş bir zaman geçirebileceğiniz yaşayan bir medresedir.


© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği