2017 / 20  E-Bülten
GERİ
UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞI TASARIM ŞEHRİ ADAYI: İSTANBUL

"Yaratıcılığı, stratejik bir sürdürülebilir kentsel kalkınma aracı olarak tanımlayan kentler arasındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla" 2004 yılında kurulan UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nın halihazırda 54 ülkeden 116 üyesi bulunuyor, İstanbul da bu ağın Tasarım Şehri adaylarından biri.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nı oluşturan üye şehirler ortak bir amaç için birlikte çalışıyor: Yaratıcılığı ve kültür endüstrilerini, yerel kalkınma planlarının ve aktif uluslararası işbirliğinin merkezinde konumlandırmak. Ağ, yedi yaratıcı alanı kapsıyor: Zanaat ve Halk Sanatları, Medya Sanatları, Sinema, Tasarım, Gastromoni, Edebiyat ve Müzik.

Türkiye’den henüz sadece Gaziantep’in (Gastronomi alanında) 2016 yılında üye olduğu UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na İstanbul’un da dahil olabilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde adaylık çalışmaları yürütülüyor.Bu kapsamda, üyeleri arasında İstanbul’un kültür-sanat ve tasarım hayatının önde gelen kurum, kuruluş, sivil toplum, akademi temsilcilerinin ve bağımsız tasarımcıların da bulunduğu Çalışma Grupları ve Adaylık Komitesi oluşturuldu.

İstanbul’un UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Tasarım Şehri üyesi olarak kabul edilmesiyle birlikte oluşturulacak olan İstanbul Yaratıcı Kent Platformu (ICCP) yönetiminde ilk dört yıl içinde üç program hayata geçirilecek: "Usta & Tasarımcı", "Dokümantasyon" ve "Istanbul Design and Innovation Center’ın (IDIC) Kuruluşu"

ICCP tarafından yürütülecek programlardan biri olan "Usta & Tasarımcı"nın amacı; İstanbul’un geleneksel zanaatlarla uğraşan ustalarını ve küçük üreticilerini tasarımcılarla bir araya getirerek tasarım alanında eğitim gören gençlerin usta-çırak pratiğini deneyimleyebilecekleri ortamlar yaratmak ve böylece bilginin aktarılmasına katkıda bulunmak."Dokümantasyon" programı ise İstanbul'da zanaat, çağdaş tasarım ortamı ve tüm yaratıcı endüstrilere ilişkin yazılı, görsel, işitsel her türlü veriyi ve çalışmayı toplayarak açık, kapsamlı ve sürekli güncellenen bir envanter oluşturmayı amaçlıyor.

ICCP ayrıca İstanbul Design and Innovation Center’ın (IDIC) da kuruluşunu üstlenecek. Tüm tasarım aktörlerini buluşturan ve Tasarım Şehri programlarının yürütüleceği bir merkez olarak tasarlanan IDIC, birbirinin terminolojisine hakim olmayan mühendis ve endüstriyel tasarımcılardan oluşan çok-disiplinli çalışma guruplarının birlikte proje geliştirebilecekleri yüksek teknolojiye sahip mekânsal altyapı sağlamayı hedefliyor.

Daha fazla bilgi için http://www.designcityistanbul.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği