2017 / 21  E-Bülten
GERİ
21. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ BAŞLADI

21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasım’da perdelerini zengin bir programla açtı. 26 Kasım’a kadar sürecek festivalde yurtdışından altı, Türkiye’den on üç oyun, on sekiz farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak.

İlki 1989 yılında gerçekleştirilen İstanbul Tiyatro Festivali 2002 yılından beri iki yılda bir Mayıs ayında düzenleniyordu. Festival bu sene yıllık seyrine geri dönüyor ve iki hafta boyunca ulusal ve uluslararası, klasik ve çağdaş yorumları izleyiciler ile buluşturuyor.

21. İstanbul Tiyatro Festivali’ne yurtdışından altı tiyatro ve dans topluluğu konuk oluyor. Festivalde Antik Yunan tiyatrosunun efsanevi yönetmeni Theodoros Terzopoulos’un kurucusu ve yönetmeni olduğu Attis Tiyatrosu, yedi yıl aradan sonra Bir Daha ile; kural tanımayan koreografileriyle dünya çapında ses getiren, aynı zamanda bu yılki onur ödülünün de sahibi, Fransız koreograf Angelin Preljocaj ise son eseri Fresk ile sahnedeki yerini alacak.Festival programında ayrıca İtalyan katılımcı tiyatro topluluğunun hem çocukları hem de büyükleri dünyaya kelebeklerin gözünden bakmaya davet ettiği Kelebekler, Portekizli yönetmen Pedro Penim’in izleyiciyi, 2017’den başlayarak bir melankoli atlasının kılavuzluğunda zamanda yolculuğa çıkaran performansı Önce ve Lübnan asıllı Kanadalı oyun yazarı ve yönetmen Wajdi Mouawad’ın hem yazıp hem yönettiği hem de oynadığı, Mouawad’ın kişisel arayışına dair duygu yüklü bir oyun olan Yalnız yer alıyor.

21. İstanbul Tiyatro Festivali programında Türkiye’den on üç yapım yer alıyor. Çağdaş Türk tiyatrosunun dikkat çekici yönetmenlerinden Serdar Biliş’in rejisiyle sahnelenecek Çehov klasiği Martı, Sami Berat Marçalı’nın yazıp yönettiği Yuva ve Semaver Kumpanya’dan Volkan M. Sarıöz’ün yönettiği Akşam Yemeği seyirciyle buluşacak yerli oyunlar arasında. Ayrıca, Türk edebiyatının, insanın karanlık tarafını anlatan derin ve sessiz ustası Nahid Sırrı Örik’in, bugüne dek hiç sahnelenmeyen yapıtı İhanet de Ankara Devlet Tiyatroları prodüksiyonuyla sahnede olacak.

21. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gösterilerin yanı sıra okuma tiyatrosu, söyleşi ve kitap tanıtımları, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları da ücretsiz gerçekleştirilecek.

Festival programındaki tüm öğrenci biletleri 10 TL’den satılacak.

Daha fazla bilgi için http://www.iksv.org/en adresini ziyaret edebilirsiniz.© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği