2017 / 23  E-Bülten
GERİ
DAHİ İSTANBUL’DA: LEONARDO DA VINCI SERGİSİ

Dünyanın en büyük ve en kapsamlı Leonardo Da Vinci sergisi ‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’, 14 Aralık’ta UNIQ İstanbul’daki UNIQ Müze’de açılıyor.

İlk olarak Belçika’nın Brugge kentinde açılan serginin dünya turundaki ilk durağı İstanbul olacak. Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 replikasıyla birlikte; orijinal el yazması, tablo ve çizimlerin de dahil olduğu 200’e yakın eseri sanatseverlerle buluşturacak olan Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da sergisi, 14 Aralık’ta kapılarını açacak ve 7 Nisan 2018’e kadar devam edecek.

Sergiyi, Belçika ve Lüksemburg’dan mühendis, tarihçi, grafik sanatçıları ve zanaatkarlardan oluşan 22 kişilik bir ekip, 10 yıllık titiz bir çalışmanın ardından hazırladı. Sergide yer alan, dünyanın en büyük "Leonardo Da Vinci Makineleri Koleksiyonu"nun en önemli özelliği; koleksiyondaki replikaların orijinal tasarımlara bağlı kalarak ahşap ve metalden yapılmış olması. Sanayi tipi hiçbir birleştirici unsurun kullanılmadığı replikalarda tek bir vida dahi yok. Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak hayata geçirilmiş olan bu çalışmaların bazıları orijinal boyutlarındayken, geri kalanların ebatları ise 60 cm ile 5 metre arasında değişiyor.Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da sergisinin en önemli ve 7 metrelik boyutuyla en büyük parçası; Da Vinci’nin Sultan II. Beyazıt döneminde inşa etmek istediği Haliç Köprüsü’nün replikası. 1502′de dünyanın en büyük, en güzel köprüsünü inşa etmek isteyen Da Vinci, Sultan II. Beyazıt’a bu talebiyle ilgili bir mektup göndermiş ancak köprü inşa edilememiştir. 2001′de, Norveç’te üstgeçit olarak inşa edilen köprü, küresel ısınmaya dikkat çekmek amaçlı buz maketleriyle de dünyanın çeşitli yerlerinde sergileniyor.

Detaylı bilgi için: http://www.uniqistanbul.com/event/leonardo-da-vinci-expo-dahi-istanbulda/© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği