2017 / 23  E-Bülten
GERİ

İSTANBUL’UN SEMTLERİ: ANADOLUHİSARI
 

 

Hayatı boyunca İstanbul’u ve İstanbul’un hususiyetlerini yazmış olan Abdülhak Şinasi Hisar (ö. 1963), "Boğaziçi Mehtapları" adlı kitabında, arabaların ve ulaşım olanaklarının kısıtlı olduğu eski zamanlarda, İstanbul’un bazı semtlerinin birbirlerine iki şehir kadar uzak olduğunu anlatır. Hatta, mesela Fenerbahçe’de oturanların Sarıyer’e yağan kardan, ancak iki gün sonra haberdar olduğunu da ekler.

Aradan bir asırdan fazla zaman geçmiş olmasına ve ulaşım imkanları o zamanlarla karşılaştırılamayacak denli ilerlemiş olmasına rağmen, Boğaz’ın Anadolu kıyısında, Kandilli ve Kanlıca semtleri arasında kalan Anadoluhisarı, bugün İstanbul’un bazı merkezi semtlerinde yaşayanlar için hâlâ bir şehir uzaklığında. Mesafe olarak olmasa da bir fikir olarak.

Boğaz’ın en eski Türk mahallesi olan Anadoluhisarı’nın tarihi, semte adını veren Anadoluhisarı kalesinin 1393’teki inşasına kadar uzanıyor. Bizans İstanbul’unu fethetme amacı taşıyan Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid (ö. 1402) tarafından yaptırılan Anadoluhisarı kalesi, Boğaz’dan geçişleri kontrol altında tuttuğu gibi, Osmanlıların Boğaz’ın Anadolu tarafına yavaş yavaş yerleşebilmesine de imkan sağlamıştı. Fatih Sultan Mehmet döneminde çeşitli eklemelerle genişletilen kale, semtin manevi taşıyıcısı olarak hala ayakta.Anadoluhisarı’nın Osmanlı tarihindeki ikinci önemi ise kalenin hemen kıyısında denize dökülen Göksu Deresi’nden geliyor. Özellikle 18. ve 19. yüzyıllarda her sınıftan insanın bir araya gelip sosyalleştiği bir mesire yeri olan Göksu Deresi’nin kıyıları, şaşaasıyla dönemin sayısız şiirine konu olmuştu. Dere 1980’lerden itibaren kirlenmeye yüz tuttuysa da daha sonra yapılan çalışmalar sayesinde kısmen ıslah edildi. Eski parlak dönemleri geride kalmış olmasına rağmen, bugün Göksu kıyısında yapılacak bir yürüyüş geçmişin hatırasını hatırlatmaya yetecek kadar güzel.

Tarihi dokusunu koruyan dar sokakları, 600 yıllık mezarlığı, Göksu Deresi’nin üzerindeki zarif köprüsü, bozulmamış doğası ve nihayet kalesiyle Anadoluhisarı sadece Boğaziçi’nin değil yüzlerce yıllık Osmanlı-Türk kültürünün de gizli ama olağanüstü güzellikteki bir nişanesi olarak varlığını sürdürüyor. Hem geçmişte hem bugünde yaşıyor. Hem uzak hem yakın.

© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği