2017 / 5  E-Bülten
GERİ
İSTANBUL VALİLİĞİ CNR KİTAP FUARI’NDA…

   T.C. İstanbul Valiliği geçen yıl olduğu gibi bu yıl da CNR Kitap Fuarı’nda İstanbulluları ağırlıyor. 24 Şubat-5 Mart tarihleri arasında devam edecek olan fuarda Valiliğimiz “15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Etkinliği” ile yer alıyor.

  15 Temmuz 2016 gecesi kalkışılan hain darbe oyunu, kahraman milletimizin ve güvenlik güçlerimizin sağduyusu ve cesaretli duruşu ile bertaraf edildi. Bu etkinlik, o karanlık gecede sokaklara ve meydanlara çıkarak devletimizin, vatanımızın, birlik ve beraberliğimizin sahiplenilmesi ve korunması yönünde yüksek bir onur ve cesaret gösteren şehit ve gazilerimize duyulan minnet ve teşekkürümüzü ifade etmek üzere hazırlandı. O gece yaşananlar yaşandı, milletimiz üzerine düşeni yaptı, bir destan yazdı. Şimdi bu destanı kamuoyuna ve gelecek nesillere anlatma zamanı… Bu anlatı için Valiliğimiz, resmin sessiz ve güçlü dilini seçti.

  Etkinliğe birçok sanatçının yanı sıra güzel sanatlar liselerimizde okuyan genç ressamlarımız da katkı sunuyorlar. Her gün farklı bir okuldan gelecek olan resim bölümü öğrencilerimiz, karakalemleriyle o geceye dair duygu ve düşüncelerini anlatıyorlar. Çağrı Cebeci, Necmi Yalçın, Nur Dombaycı, Reza Hemmatirad, Şafak Tavkul, Turan Dertli, Ümit Yaşar Özkan gibi usta sanatçılar ise kendilerine özgü tarzları ile her gün bir performans sergiliyorlar.

         4. CNR İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı Etkinlik Takvimi
                            24 Şubat - 5 Mart 2017

 

    Fuar ziyaretçilerinden dileyenler de karakalem etkinliklerine katılabiliyorlar. “O geceye dair benim de anlatacaklarım var.” diyorsanız CNR Expo Salon 1, Stant G26’da karakalem ve kâğıtlarınız sizleri bekliyor.   Fuarın resmi açılış töreni Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifi ile gerçekleşti. Törene ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve İstanbul Valisi Vasip Şahin ile bazı yetkililer katıldı.

   Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gösterilen onca çabaya rağmen Türkiye'deki kitap okuma oranlarının arzu edilen seviyelere çıkarılamadığını belirterek, "Günde 3-5 saatini televizyona, çok daha fazlasını internete ayıran insanımızın kitap okumaya hasrettiği sürenin yılda 10 saati bulmaması bize asla yakışmayan bir tablodur. 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen, bölgesinde ve küresel ölçekte iddiaları olan bir ülkenin kitap okuma oranının da buna uygun olması gerekir. Türkiye'nin, ekonomiyle birlikte kültür, sanat, kitap konusunda da dünyada ilk 10'a girmesinin şart olduğuna inanıyorum." İfadelerini kullandı.   "Biz kendi tarihimizi yazmayınca, bizim edebiyat camiamız bu konuları eserlerinde işlemeyince maalesef başkalarına esir oluyoruz." diyen Erdoğan, Türkiye'ye yönelik olumsuz bakış açısının sürdüğünü belirterek, "Bu ülke on yıllar boyunca 'Gece Yarısı Ekspresi' gibi üçüncü sınıf kara propaganda filmlerinin lekesini temizlemekle uğraşmıştır. Emin olun bu mücadele farklı bir şekilde bugün de devam ediyor. Son yıllarda yaşadığımız hadiselerin uluslararası medya kuruluşları tarafından nasıl bir çifte standartla aktarıldığını eminim sizler de çok iyi biliyorsunuz. Teröristleri kahramanlaştıran, gerçek mağdurları yok sayan, ülkemizi ve devletimizi töhmet altında bırakan yayınların gerisinde art niyetli bir kurgu bulunuyor. Ülkemize yönelik bu tavrın en çarpıcı örneklerinden biri de kuşkusuz 15 Temmuz darbe girişimidir." şeklinde konuştu.
© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği