2017 / 6  E-Bülten
GERİ
İSTANBUL’DA SİGARA DENETİMLERİ

   İlimizde yapılan sigara yasağı denetimleri 2011 yılında 214.767’ken 2016 yılı itibariyle 333.854’e ulaşmış olup sigara ile mücadele devam etmektedir. 2013 yılından itibaren ekipler tarafından uyarı cezası işlemi uygulamamakta olup doğrudan cezai işlem yapılmaktadır.
 
Dünyanın takdirini toplayan ve 2 milyondan fazla tiryakinin sigarayı bırakmasını sağlayan Dumansız Hava Sahası uygulamalarına yenileri ekleniyor. Sigara paketlerinin artık görünür yerlerde değil, tezgâh altına konularak satışı yapılabilecek.  Sağlık Bakanlığının hayata geçirdiği bir diğer proje ise Yeşilay’ın sigara yasaklarına yönelik ihlallerini bildirebilmesini sağlayan Yeşil Dedektör mobil uygulaması, İstanbul ve Ankara’daki pilot çalışmalardan sonra 2017 itibariyle tüm illerde kullanılıyor. Bugüne kadar 41 bin indirme sayısına ulaşan Yeşil Dedektör, 2008 yılında yürürlüğe giren kapalı mekanlarda tütün mamulleri kullanım yasasına uyulmasını sağlamak, ihlallere karşı toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünlerini kullanmayan vatandaşların haklarını korumak ve yasal hakları konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla geliştirildi.

  Yeşil Dedektör mobil uygulamasında kullanıcı, ihlal bildirimini uygulama üzerinden konum ve mekân seçerek yapabiliyor. Sağlık Bakanlığının denetim sistemine düşen bildirimler, Sağlık Bakanlığı saha denetim ekibine ulaşıyor. Saha denetim ekipleri ise ihlal bildirimi yapılan mekâna ulaşarak denetimlerini ve gerekli işlemleri yapıyor.

© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği