2017 / 8  E-Bülten
GERİ
KONSTANTİNAPOL’DEN İSTANBUL’A KARİYE MÜZESİ
  
  Eski adı Khora Manastırı Kilisesi olan Kariye Müzesi, Edirnekapı’da bulunuyor. Binaya, Bizans döneminde şehrin sınırlarını belirleyen Konstantin surlarının dışında kalması sebebiyle eski Yunancada "kırsal alan" ya da "kent dışı" anlamına gelen "Khora" ismi verilmiş.

  Bugünkü planına 11. yüzyılda yeniden inşa edildiği zaman kavuşan kilise, 1316-1321 yılları arasında yapılan ekleme ve yenilemelerle son halini aldı.




  Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethi sırasında hiçbir zarar görmemiş olan Khora Manastırı Kilisesi, uzunca bir süre kilise olarak kullanılmaya devam etti. Sultan II. Bayezid devrinde, Sadrazam Atik Ali Paşa tarafından 1511 yılında camiye çevrilen yapıya daha sonra bir de medrese eklendi.

  Kilisenin camiye dönüştürülmesinden sonra, bütün yazılar, Hıristiyanlık sembolleri, freskler ve mozaik süslemeler; ince bir boya ve kireç badanası yapılarak tahrip edilmeden örtüldüğü için günümüze kadar ulaşabildi.

  Yangınlar ve depremlerle zarar gören cami 1876’da geçirdiği restorasyondan sonra, mozaik ve fresklerinin güzelliğiyle dünyaca ün kazandı. İmparator II. Wilhelm de dahil olmak üzere yabancı gezginlerin uğrak noktalarından biri haline geldi.





  1945 yılında müze statüsü kazanmasının ardından, 1947-1958 yılları arasında kapsamlı bir temizleme ve restorasyon çalışması yapıldı ve 14. yüzyılın karakteristik özelliğini taşıyan fresk ve mozaikler gün ışığına çıkartılarak yapı bugün görülen haline kavuşturuldu.

  Bizans dini resim sanatında mozaik ve fresk süsleme teknikleri oldukça yaygın olarak kullanılmıştır. Kariye Müzesi’nde de her iki süsleme tekniği bir arada görülür. Dış narteks (bazilika tipi kilisenin batı kısmında bulunan giriş holüne verilen isim) esas olarak İsa’nın yaşamını, mucizelerini; iç narteks ise Meryem’in yaşamını anlatan, mozaik sanatının şaheserlerinden sayılabilecek, birbirlerini takip eden muhteşem sahnelerle bezenmiş. Parekklesion bölümünde ise, eski Ahit’ten alınmış dini hikayeler ile mahşer günü, diriliş, son yargı gibi sahneler, fresk olarak işlenmiş.




  Kariye Müzesi, Doğu Roma sanatı söz konusu olduğunda, gerek mimarisi gerek mozaik ve freskleriyle oldukça önemli bir yere sahip. Her gün açık olan Kariye Müzesi yazın 9.00-19.00, kışın ise 09.00-16.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği