2017 / 9  E-Bülten
GERİ
İSTANBUL'DA  AFET HAZIRLIK ÇALIŞMALARI
  
  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün kurumsal kapasitesinin arttırılması kapsamındaki çalışmalar devam etmekte olup, mevcut Coğrafi Bilgi Sistemi içerisinde bir veri tabanı oluşturulmuş, en güncel verilerle afet yönetimine destek olacak planlar geliştirilmektedir.

  Kandilli Rasathanesi’nden gelen deprem verileri kullanılarak olası bir depremin yol açacağı hasar, senaryolara göre tahmini olarak belirlenecektir.

  Çalışmaları sürdürülmekte olan İstanbul Afet Yönetimi Bilgi Sistemi sayesinde olası bir afet anında; kurumlar arası bilgi paylaşımı, kaynakların etkin yönetimi, sahadan ve ilgili kurumlardan gelen bilgilerin İstanbul AFAD’da toplanarak değerlendirilmesi, afet yöneticilerinin daha sağlıklı karar alması, operasyonun koordine edilmesi ile Merkezi idareye bilgi akışı sağlanarak daha etkin bir afet yönetimi yürütülecektir.

 Mevcut telsiz şebekelerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar tamamlanmıştır.

  Sayısal telsiz altyapısı kurulum çalışmalarına ilişkin olarak; proje kapsamında 40 kamu kurumuna ve 39 ilçe Kaymakamlığı bünyesinde bulunan İlçe Mobese Merkezleri ve İlçe Jandarma Komutanlıklarına sayısal telsiz montajları yapılmış olup günlük mesai saatleri içerisinde telsiz çevirimleri yapılmaktadır.
  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından afet ve acil durumlarda kurumlar arası haberleşmenin sağlanmasına yönelik İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne frekans tahsisi yapılarak, şebekenin kurulumu tamamlanmıştır.

  Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığınca, ilimizde 70.000 kullanıcıya hitap edecek ‘Kamu Güvenliği ve Acil Durum Haberleşme Sistemi’ kurulmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır.

  Tuzla Akfırat’ta, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Anadolu Yakası Komuta Kontrol Merkezi ve Kızılay Lojistik Depolarının inşaatı tamamlanmış olup, elektronik altyapısı ve tefrişatı devam etmektedir.

  2016 yılında 28.695 kişiye ‘Temel Afet Bilinci’ eğitimi, 639 kişiye ‘Temel Arama- Kurtarma’, 6320’si bu yıl olmak üzere ‘Afete Hazır Türkiye’ projesi kapsamında toplam 134.612 kişiye ‘Afete Hazır Aile’ eğitimi ve 21.118 öğrenciye simülasyon eğitimi verilmiştir. Ayrıca, 947 personele kamu kurumlarına yönelik düzenlenen ‘Afet Acil Durum Farkındalık Eğitimleri’, KBRN farkındalık eğitimi kapsamında ise kamu kurum ve kuruluşlarındaki 1.233 personele eğitim verilmiştir.

 
© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği