2018 / 3  E-Bülten
GERİ
NOSTALJİK TRAMVAY YENİDEN İSTİKLAL CADDESİ’NDE
 

 


İstiklal Caddesi'ndeki yenileme çalışmaları nedeniyle Ocak 2017’de durdurulan Nostaljik Tramvay seferleri 30 Aralık itibariyle Tünel Meydanı ile Taksim Meydanı arasında yeniden hizmet vermeye başladı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve İETT Genel Müdürü Dr. Ahmet Bağış’ın katıldığı törenle seferlerine başlayan Nostaljik Tramvay yeniden hizmete girişinden itibaren bir hafta boyunca yolcuları ücretsiz taşıdı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan İBB Başkanı Mevlüt Uysal, "Buradaki esnaf arkadaşlarımız da uzun soluklu bir sıkıntı yaşadılar ama onun karşılığı olarak inşallah önümüzdeki 20-30 yıl burada altyapı ile ilgili sıkıntı yaşanmayacak. Buna hep beraber sahip çıkmamız gerekiyor. Bu caddeye ağır tonajlı araçların ve devamlı araçların girişini engellemiş olacağız. Zorunlu olmayan araç girişleri yapılmayacak." dedi.

 

Açılışta konuşan Vali Vasip Şahin ise, "Belki vatandaşlarımız ve esnafımız sıkıntı çekti ama inşallah bu çektikleri sıkıntıya değecek. İBB etraflıca bir çalışma yaptı. Özellikle altyapıya ağırlık vererek bundan sonra doğabilecek birtakım rahatsızlıkların önüne geçme ve doğabilecek yeni ihtiyaçları karşılama adına altyapıda çok detaylı bir çalışma yaptılar. Sayın Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Burası Büyükşehir Belediyemiz tarafından bir yılbaşı armağanı oldu." dedi.

İstanbul’un sembollerinden olan elektrikli nostaljik tramvay I. Dünya Savaşı’nın başladığı yıl olan 1914’te Taksim-Tünel arasındaki ilk seferini yapmış, ancak 1961’de dönemin hükümeti tarafından verilen bir kararla yerini troleybüslere bırakmıştı. 1990’larda, depolarda bulunan vagonlarının restore edilmesiyle birlikte seferlerine 30 yıllık bir aradan sonra yeniden başlayan tramvay günümüzde, Taksim-Tünel arasındaki 1870 metrelik hat üzerinde günde 2500 yolcuya hizmet veriyor.

© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği