2018 / 5  E-Bülten
GERİ
İSTANBUL’UN MAHALLE İSTATİSTİKLERİ PARMAKLARINIZIN UCUNDA

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi tarafından hayata geçirilen Mahallem İstanbul projesi, hem www.mahallemistanbul.com adresinde bulunan web sitesi hem de mobil uygulamalar üzerinden İstanbul’un mahallelerinin derinlemesine bir analizini sunuyor.

"İstanbul’da mahalle düzeyinde kentsel/kamusal hizmetlere ilişkin bilgi edinmeyi etkinleştirecek, istatistiki bilgi, görsel dosya vb. datayı içerecek, online ve mobil ortamda kullanıma sunulacak, harita tabanlı bir veritabanı ve bilgi edinme sisteminin kurgulanması" amacıyla hazırlanan proje üç ana bölümden oluşuyor.

Mahallem POI adlı bölümde, İstanbul’da yaşayanların ihtiyaç duyabileceği hastane, sinema, metro istasyonu, pazar yeri, park ve banka gibi kamusal alanların bilgilerine harita üzerinden ulaşmak mümkün.

 

Mahallem SEGE (Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi) ise nüfus yapısı, eğitim altyapısı, ulaşım, ekonomik durum, sosyal yaşam ve sağlık kategorileri başta olmak üzere onlarca başlıkta ve alt başlıkta detaylı bilgilere mahalle bazında erişim imkanı sunuyor. Bu bölümde, bir mahallenin toplam öğrenci sayısından nüfus yoğunluğuna, üniversite mezunu oranlarından satılık konutların ortalama metrekare bedellerine kadar geniş bir yelpazede veriler hem İstanbulluların hem de bu bilgilere ihtiyaç duyabilecek profesyonellerin kullanımına sunuluyor.

Mahallem İstanbul projesinin üçüncü bölümü olan Mahallem INFO ise İstanbul’un her mahallesi hakkındaki temel istatistikleri kolay anlaşılır grafiklere tercüme ediyor.

Destekçileri arasında İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de bulunduğu projenin mobil uygulamalarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilir.

Mahallem İstanbul iOS Uygulaması

Mahallem İstanbul Android Uygulaması

© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği