2018 / 8  E-Bülten
GERİ

SİNAN’IN İSTANBUL’U: BARBAROS HAYREDDİN PAŞA TÜRBESİ
 

 

Osmanlı-Türk denizcilik tarihinin tartışmasız en büyük ismi olan Barbaros Hayreddin Paşa’nın Mimar Sinan tarafından 1541-42 yılında inşa edilen mütevazı türbesi Beşiktaş’ta, İskele Meydanı’nda bulunuyor. Sinan’ın inşa ettiği ilk mezar yapısı olan türbe dışarıdan sade bir görünüme sahip.

Sekizgen planlı türbe kesme taştan inşa edilmiş. Kapı önünde, üstü ayna tonozlu iki sütuna dayanan bir revak bulunuyor. Bu tonoz örtüsü, mermerden baklava başlıklı sütunlar ve sivri kemerler üzerine oturuyor. Kubbe sekizgen alçak bir kasnak üzerine yükseliyor. Dış cephenin içeride de devam eden sadeliği türbeye ferahlık kazandırıyor.

Asıl adı Hızır olan Barbaros Hayreddin Paşa’nın 1478 yılında doğduğu tahmin ediliyor. Osmanlı İmparatorluğu himayesine geçene kadar ağabeyi Oruç Reis’le birlikte Akdeniz’de korsanlık yapan Barbaros Hayreddin Paşa, filosundaki gemilerin sayısını yavaş yavaş artırarak Akdeniz’de çeşitli yerleşim yerlerini kontrolü altına aldıktan sonra Cezayir’i fethetti ve Osmanlı sultanı Yavuz Sultan Selim tarafından Cezayir fatihi olarak tanındı. 1534 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından kaptan-ı deryalığa terfi ettirildi.

 

1546 yılındaki ölümüne değin hayatının büyük kısmını denizlerde geçiren Barbaros Hayreddin Paşa’nın sayısız zaferleri arasında en önemlisi 1538’de gerçekleşen Preveze Deniz Savaşı’dır. Tarihin en büyük deniz savaşlarından sayılan Preveze Deniz Savaşı’nda Barbaros Hayreddin Paşa komutasındaki Osmanlı donanması ile Cenevizli amiral Andrea Doria komutasındaki Haçlı donanması karşı karşıya geldi.

Savaş sona erdiğinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun Akdeniz’de gittikçe artan nüfuzunu kırmak için Venedik’in çağrısı ve Papa’nın desteğiyle oluşturulan 600 gemilik Haçlı donanmasından 13 gemi batırılmış ve 36 gemi ele geçirilmişti. 120 gemiden oluşan Osmanlı donanması ise savaşı tek bir gemi kaybetmeden kesin bir zaferle kazandı. Preveze Deniz Savaşı sonrasında Osmanlı İmparatorluğu’nun Akdeniz’deki hakimiyeti 1570lere kadar devam etti.

Barbaros Hayreddin Paşa, vefatından sonra Osmanlı denizcileri arasında efsanevi bir figüre dönüştü ve türbesi de kutsal bir ziyaretgah haline geldi. Osmanlı donanma sefere çıkmadan önce Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi’nin önünde toplanır ve burada yapılan törenden sonra denize açılırdı.
© Copyright 2015 T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu e-posta, İstanbul Valiliği e-bültenine abone olduğunuz için size ulaştı.
Aboneliğinizi sonlandırmak isterseniz lütfen tıklayınız.
Facebook Twitter Google+ T.C. İstanbul Valiliği