Ana Sayfa  
04.10.2015 Pazar
İSTANBUL KISA TANITIM

Rumelihisarı

Anadoluhisarı'nın karşısında İstanbul Boğazı'nın en dar ve akıntılı (600 m.) kısmında inşa edilmiş muhteşem bir yapıdır Rumelihisarı. İstanbul'u fethetmeye karar veren Fatih Sultan Mehmet tarafından Bizans'ın yardımına gelecek yabancı gemilere geçiş yolunu kapatmak amacıyla yaptırılmıştır.

İstanbul Portalı >> İstanbul >> İlçeler >> Silivri
İstanbul'u Tanıyalım Harika İstanbul Çağlar Boyu İstanbul Eserleri İlçeleri ve Doğal Güzellikleri İstanbul'u Yaşamak

Adalar >>
Arnavutköy
Ataşehir
Avcılar
Bağcılar
Bahçelievler
Bakırköy
Başakşehir
Bayrampaşa
Beşiktaş
Beykoz
Beylikdüzü
Beyoğlu
Büyükçekmece
Çatalca
Çekmeköy
Esenler
Esenyurt
Eyüp
Fatih
Gaziosmanpaşa
Güngören
Kadıköy
Kağıthane
Kartal
Küçükçekmece
Maltepe
Pendik
Sarıyer
Sancaktepe
Silivri
Sultanbeyli
Sultangazi
Şile
Şişli
Tuzla
Ümraniye
Üsküdar
Zeytinburnu

SİLİVRİ

Tarihi:

Silivri İlçemizin kurulduğu yer, günümüzdeki Fatih Mahallesinin bulunduğu yerdir. Söz konusu mahallede günümüzde kale kalıntılarına rastlanılmaktadır.

Yaklaşık 400.000 m² bir alanı çevirmekte olduğu değerlendirilen kale kalıntılarının incelenmesinden; şehrin üç tarafının surlarla çevrildiği, şehrin güney-batıya bakan dördüncü kenarının ise denize baktığı ve yüksek yarlar nedeniyle sura ihtiyaç duymadığı anlaşılmaktadır. M.Ö.VII yüzyılda Yunanlı Komutan Silir tarafından Silimbirya veya Silivria adıyla kurulan Silivri, M.Ö.440 yılında Yunanlı General Alkibayadis zamanında oldukça gelişmiş, daha sonra Kral Flip zamanında Makedonyalıların eline geçmiş ve nihayet Romalıların istilasına uğramıştır. M.Ö.440 yıllarında Yunanlı Alkiyados ve Makedonyalı Filip devrinde önemli gelişim sağlayan kent ayrıca, M.S. 383’te Doğu Roma imparatoru olan Arcadius tarafından eşi Aelia Evdoksiya namına imar görmüştür. Doğu Roma İmparatoru Arcadius 395 yılında, karısı Aelia Evdoksiya adına Silivri Kalesini inşa etmiştir.

Bizans İmparatoru Anastasiüs İstanbul’u Şimal Barbarlarından korumak için, 507-511 yılları arasında, Silivri’nin 2 km. batısından başlamak üzere Karadeniz’e kadar 60 km uzunluğunda bir sur inşa ettirmiştir ki halen kalıntılarına tesadüf edilmektedir.

Bu dönemde kentin etrafındaki duvarlar sağlamlaştırılmış ve kısmen yenilenmiş ve istilalardan korunabilecek bir hale getirilmiştir. Bilahare Osmanlı egemenliğine geçen günümüz Silivri ve civarındaki topraklar, birinci Balkan Harbi sırasında Bulgarların istilasına uğramış; 16 Kasım 1912’den 30 Mayıs 1913’e kadar Bulgarların elinde kalmıştır.30 Mayıs 1913’de Londra Konferansı neticesi Midye Enez hattı hudut olarak kabul edilmekle birlikte tekrar Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Bu defa, 10 Temmuz 1920’de Sevr anlaşması neticesi Yunan işgaline giren Silivri 1 Kasım 1922’de tekrar Türklere teslim edilmiştir.

Yerleşik nüfusun ağılıklı kesimini, 1923–1924 yıllarında mübadele hükümlerine göre Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Yugoslavya ve Arnavutluktan göçle gelen vatandaşlarımız oluşturmaktadır.

Öte yandan son yıllarda Anadolu’dan gelen işçi ailelerinin de ağırlıklı olarak yaşadığı bir kent durumuna gelmiştir.

Coğrafi Durum:

İstanbul İli’nin batı sınırını oluşturan Silivri, İstanbul’a 67 km uzaklıktadır. D-100 karayolu üzerinde bulunan, Trans-European North-South Motorway 8 TEM projesi kapsamında olan bir sahil kentidir. Çatalca Yarımadası’nın güney kısmında, 41 derece, 3 dakika kuzey paraleli ve 28 derece, 20 dakika doğu meridyenlerinin kesiştiği noktadadır. Batısında Tekirdağ iline bağlı Çorlu ve Marmara Ereğlisi ilçeleri, doğusunda İstanbul iline bağlı Büyükçekmece ilçesi kuzeyinde İstanbul iline bağlı Çatalca ilçesi, kuzeybatıda Tekirdağ iline bağlı Çerkezköy ilçesi, güneyinde ise Marmara Denizi yer alır. Marmara Denizine kıyılarının uzunluğu yaklaşık 45 km olan ilçenin yüz ölçümü 860 km’dir 22 mahallesi 13 köyü bulunmaktadır. Daha önce belde statüsünde olan 7 belediye katılarak Silivri Belediyesi sorumluluk alanına girmiştir. En uzak mahalle 34 km ile Büyükçavuşludur. Silivri merkezinin batısında Çanta Balaban - Sancaktepe (Eski Mimarsinan - Fatih) mahalleleri Değirmenköy (Fevzipaşa - İsmetpaşa) mahalleleri ve Gümüşyaka kuzeyde Büyükçavuşlu doğuda Selimpaşa kuzeydoğuda Kavaklı ve Ortaköy bulunmaktadır. Silivri genelde az eğimli toprak yapısına sahiptir. Yörenin içinde bulunduğu bölgedeki topografya, hafif dalgalı düzlükler biçiminde yüksekliği 60 metreyi geçmeyen tepeler şeklinde oluşmuştur. Söz konusu topografya; güneyde Marmara Denizi kıyısından başlamakta ve kuzeye doğru yavaş yavaş yükselmektedir. İlçe sınırlarında yüksek dağlar bulunmamaktadır. Doğuda, Muratçeşme bölgesindeki Keltepe ile Araptepe, kadar değer yükseltileri oluşturmaktadırlar. İlçe sınırlarında büyük akarsu yatakları bulunmakla birlikte Çanta Deresi, Gelevri Deresi, Kula Deresi, Tuzla Deresi ve Karılar Deresi gibi küçük dereler ve isimsiz çaylar bulunmaktadır. Silivri 22 Mahalle 13 Köy’e sahiptir. İlçe merkezinde bulunan 7 mahallenin yanı sıra 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası ile Silivri’nin mahallesi konumuna düşünülen 5 köy ile 7 belde (bu beldelerin 3 tanesi ikişer mahalle olmuştur.) toplamında 22 mahalle oluşturulmuştur. Silivri’nin yüzölçümü 833.000 dekardır. İlçenin doğusunda Büyükçekmece, Kuzeyinde Çatalca, Kuzey batısında Çerkezköy, Batısında Çorlu ve Marmara Ereğlisi, ilçeleri, Güneyinde ise Marmara Denizi bulunmaktadır. Silivri İlçesi Istıranca Dağlarının nihayet bulunduğu sahada kurulmuş olduğundan, ilçe dahilinde yüksek dağlar ve derin vadilere tesadüf olunmaz. Bölgede önemli akarsu mevcut olmayıp, Çanta Beldesi bölgesinde Çanta Deresi, batı bölgesinde Gelevri Deresi, Küçüksinekli’de Kula Deresi olmak üzere küçük dere ve çaylar bulunmaktadır. İlçenin güney kısımları geniş düzlüklerden müteşekkil olup, ziraat sahasıdır. Öte Yandan son yıllarda Anadolu’dan gelen işçi ailelerinin de ağırlıklı olarak yaşadığı bir kent durumuna gelmiştir. Etnik grup olarak İlçede Fatih Mahallesinde 310 Musevi, Alibey Mahallesinde 48 Ermeni ve 4 Rum Vatandaşı ikamet etmektedir.

İlçemizde tarihi ve turistik eser olarak Kale Park, Mimar Sinan köprüsü önemli eserler olarak bilinmektedir.
 
 
 

Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi

Silivri Belediyesi Resmi İnternet Sitesi 

 

 
İSTANBUL


 


Tasarım ve yayın İstanbul Valiliği Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.
İstanbul Valiliği - Ankara Caddesi 34410 Cağaloğlu-Fatih/İstanbul
Telefon No: +90 212 455 59 00    Faks No: +90 212 512 20 86

Ana Sayfa | Şehir | Ulaşım | Harika İstanbul | Şehir Haritası