TR
19 Kasım 2015 13:56

“ATLANTİK KONSEYİ ENERJİ VE EKONOMİ ZİRVESİ” BAŞLADI

“ATLANTİK KONSEYİ ENERJİ VE EKONOMİ ZİRVESİ” BAŞLADI Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla “Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi” İstanbul’da başladı.
  • “ATLANTİK KONSEYİ ENERJİ VE EKONOMİ ZİRVESİ” BAŞLADI

Grand Tarabya Oteli'nde bu yıl yedincisi düzenlenen Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra,  Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarovic, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mücahid Ören, 20’den fazla ülkenin Enerji, Ekonomi ve Dışişleri Bakanı ile birçok uluslararası şirket ve sivil toplum kuruluşunun CEO’su  ve başkanı da hazır bulundu.

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan , özellikle göç hareketleri ve doğal kaynakların tüketilmesinin giderek arttığına dikkat çekerek bu alanda hızlı, etkin ve kararlı biçimde mücadele zorunluluğunu hatırlattı.

 Sektöre yönelik 3T kuralı

Dünya’da enerji haritasının gün geçtikte yer değiştirdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünya enerji haritasının değiştiğini ve leni aktörlerin ortaya çıktığını görüyoruz. Enerjinin çeşitlendirilmesi gerekiyor. 13 yıl önce Türkiye’de bu açıdan fakirdi. Yok olduğundan değil var olmasına rağmen doğru kullanamama açısından. Enerji güvenliğinin sağlanmasında tedarikçi, transit ve tüketici ki buna 3T diyorum. Arasının güçlü olması gerekiyor. Bir hayal olarak görülen geçmişteki projeleri hayata geçirdik. “Olmaz” diyorlardı oldu. Bütün mesele inanmakta. TANAP en uzun boru hatlı bir proje. Böylece Azeri gazının hem ülkemize hem de Avrupa’ya taşınacak. Şimdi Avrupa’ya sesleniyorum. Biz sizinle de Nabucco projesini imzaladık. E, 6 yıl oldu. Biz diyoruz ki bizim görevimiz transit biz buna da varız. Ama sen tedarik yaptın mı? Parayı getirdin mi? Bak Azerbaycan paralı getirdi ortak olduk. “

“Güneş enerji santrallerine yükleniyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan “2030 yılında hedef 80-100 trilyon arasında az gelişmiş ülkelere altyapı yatırımlarını gerçekleştirmek. Türkiye’de bunun örneklerini görmek mümkün. Büyüme stratejilerin uygulamaya konması ve küresel piyasaya konması önemli ölçüde esen rüzgardan enerji elde etmek önemli. Güneş sadece bizi ısıtmamalı. Onun verdiği enerjiyi de her alanda kullanmalıyız. Bizim aslında suyumuz çok fazla değil ama buna rağmen sular akardı denizle buluşurdu ve o zaman bizde bir söz üretilmişti Su akar Türk bakar. Dedik ki bu böyle olmaz ve bunu değiştirdik. Su akar Türk yapar ve yoğun şekilde hidroelektrik santrallere girdik. Yatırımı yüklü ama işletmesi güçlü bunu değerlendirdik. Şimdi güneş enerji santrallerine yükleniyoruz.”

 Türkiye enerji kapasitesinde hedef 2023

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Paris ve Ankara saldırılarında hayatlarını kaybedenleri yad etti. Zirvenin bu yıl öneminin oldukça büyük olduğuna dikkat çeken Bakan Alaboyun Türkiye’nin enerji tablosuna ilişkin değerlendirmede bulundu. Türkiye’nin enerji kaynaklarının tüketiciler ile tedarikçiler arasında önemli bir bağ olması gerektiğini ifade eden Bakan Alaboyun, “Türkiye enerji kapasitesinin 2023’e kadar ihtiyacı artacaktır. Şu anda kurulu gücümüz 73 bin mw. Biz enerji karışımımızı arttırmak ve doğalgaz kaynaklarına olan bağımlılığımızı azaltmak istiyoruz. Elektrik üretmek açısından doğalgaza ne kadar bağımlı olduğumu biliyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitlendirilebilmesi bizim gündemimizde ilk sıralarda. Üçüncü nükleer santrali de planlanıyor. Enerji ihtiyacı Türkiye’de yüzde 7 oranında artıyor.

 Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi 20 Kasım 2015 tarihlerinde sona erecek.