TR
25 Ocak 2018 20:38

22. DOĞU AKDENİZ ULUSLARARASI TURİZM VE SEYAHAT FUARI BAŞLADI

22. DOĞU AKDENİZ ULUSLARARASI TURİZM VE SEYAHAT FUARI BAŞLADI Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve İstanbul Valisi Vasip Şahin, “22. Doğu Akdeniz Uluslarası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT)” açılış programına katıldı.

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve İstanbul Valisi Vasip Şahin’in katılımlarıyla başladı. Fuar açılışına, TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, yabancı ülkelerin turizm bakanları, büyükelçi ve konsoloslar, çeşitli illerin valileri, belediye başkanları, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Eski Genel Sekreteri Taleb D. Rifai, ITE Turizm & Seyahat Grup Direktörü Hacer Aydın, Alman Turizm Sektörü Federal Birliği Başkanı Michael Frenzel ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

80 ülkeden 5000’e yakın kurum ve kuruluşun katılacağı fuarın açılış konuşmasını yapan Numan Kurtulmuş, “Bu fuar dünyanın beş büyük fuarından biri olma özelliğine sahip bir fuardır. Ayrıca Türkiye’nin de en önemli turizm fuarıdır. Türkiye bu fuar vasıtasıyla özellikle önümüzdeki yıllarda turizm sektöründen dünya turizm pastasından alacağı payı arttırma noktasındaki iddiasını da ortaya koyacak, hem yeni ürünlerini dünyaya tanıtacak hem de yeni pazarlara açılma becerisini bu fuarla gösterecektir” dedi.

2017 TÜRK TURİZMİ İÇİN İFTİHAR EDECEĞİMİZ BİR YIL

“Türkiye son iki yılda tam manasıyla şok diyebileceğimiz bir dönem yaşadı.” diyen Bakan Kurtulmuş, “Kolay kolay bir ülkenin başına gelmesi mümkün olmayan çok sayıda siyasi olay, ekonomi ve turizmi etkileme potansiyeline sahip olan olaylar üst üste geldi. Türkiye turizminde son derece zor ve riskli 2015- 2016 yıllarını geride bıraktık. Ancak şunu iftiharla söyleyebiliriz ki türkiye turizmi ne kadar dayanıklı olduğunu gösterdi. 2017 yılı hepimiz için türk turizmi için iftihar edeceğimiz bir yıl olmuştur. 2017 yılında bütün bu olumsuz faktörlerin etkisine rağmen Türkiye 32.4 milyon turisti ağırlamış, Türkiye’nin turizm geliri de 26 milyar dolar seviyesine yaklaşmıştır. Türkiye 2023 yılında 50 milyon turist sayısına ulaşacak 50 milyon dolar turizm gelirine ulaşmış olacaktır. Bir takım ruhu ile takım oyunu oynayarak yüksek bir motivasyon ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Eğer bunu gerçekleştirirsek ümit ediyorum ki 2023 hedefleri hayal değildir.

2018 yılı bizim için çok daha güzel bir yol olacak. Şimdiden rezervasyon oranları
%60 %70 oranında arttı. Bu yıl içerisinde çok daha fazla rezervasyon artışları ile turizmde çok daha güzel bir yılı idrak edeceğiz” şeklinde konuştu.

Türkiye toprakları üzerinde sahip olduğumuz kültürel birikimin dünyanın başka hiçbir ülkesinde olmadığını belirten Numan Kurtulmuş;

“Bu coğrafyada Troya’dan Osmanlı Medeniyeti’ne kadar yirmi dört büyük uygarlığın gelip geçtiğini biliyoruz. Her birinin bize bıraktığı miras bugün bile canlıdır ve insanlığın hizmetine sunulmaktadır. Aynı şekilde bu topraklarda inanç turizminden dağ turizmine, kongre turizminden yaz turizmine kadar çok farklı alanlarda faaliyet gösterebilecek imkanlarımızı, gücümüzü dünyaya tanıtabilecek bir potansiyele sahibiz” dedi.

UÇUŞ DESTEKLERİ VE KRUVAZİYER TUR DESTEKLERİ DEVAM EDECEK

"Geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirdiğimiz ekonomik kurul toplantısında sektörün beklediği 2 önemli alandaki çalışmalarımızda netleştirdik" diyen Kurtulmuş sektör temsilcilerine müjde verdi.
Numan Kurtulmuş, "Bunlardan bir tanesi seyahat acentelerine, tur operatörlerine sağladığımız uçak uçuş destekleri. 2018 yılında uçuş desteklerini kademelendirerek yoğun sezonda gelenlere daha az, ölü sezonda gelenlere daha çok vermek üzere bin 500 dolardan 9 bin dolara kadar çıkardık. Uçuş desteklerimizi 2018 yılında da vermeye devam edeceğiz. Kruvaziyer turizm desteğimiz olacak.Hem kruvaziyer limanları bakımından sayıyı artırdık, gelebildikleri limanlara kadar gelecekler. Hem de orada bir kademelendirme yaparak kişi başı 25 dolardan 45 dolara kadar kruvaziyer desteklerini çıkardık” sözlerini kaydetti.

Fuar açılışında konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin, EMITT Fuarı için İstanbul’a gelen konukları ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek konuşmasına başladı.

“İstanbul Türk turizminde önemli bir destinasyondur. Bugün 100 bine ulaşan nitelikli yatak kapasitesi ile ve çok nitelikli salonları, otelleri ile hem gezi turizmine hem kongre turizmine çok hazır ve çok elverişli bir şehirdir. Bu alanda altyapısına özellikle önem veren İstanbul aynı zamanda güvenli bir şehir. İstanbul en az Tokyo, Londra, New York ya da Paris kadar güvenli bir şehir diyoruz çünkü maalesef terör asimetrik bir şekilde tüm dünyayı aynı oranda tehdit etmekte. Dünyanın bu tehditten aldığı ne kadar pay varsa İstanbul da ancak o kadar pay alıyor. Maalesef bir önceki yıl bölgemizin de içinde bulunduğu kaostan kaynaklanan birtakım fırsatçı örgütlerin İstanbul’da zaman zaman eylemlerine şahit olduk. Ama devletimizin yapmış olduğu çeşitli operasyonlarla ve almış olduğu tedbirlerle 2017 yılını İstanbul olarak olaysız geçirdik. Bundan sonra da olaysız geçireceğimizi düşünüyoruz. Bu konuda da elimizden gelen bütün tedbirleri aldık ve en üst seviyede uygulamaya çalışıyoruz” dedi.

ARALIK- OCAK AYI TURİST SAYIMIZ %18 ARTTI

Vali Şahin, “İstanbul daha önce olduğu gibi yine güvenli bir şehir ve yine turizm açısından ulaşılabilir ve yaşanılabilir bir şehir. Bu durumun 2017’de olumlu sonuçlarını gördük. Ocak- Aralık ayı arasındaki 1 yıllık dönemde İstanbul’daki turist sayımız %18 arttı. Sadece Aralık ayına göre artış oranımız ise %32. Bu artışın 2018’de daha da fazla olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ YENİ YÜZÜ İLE TURİZME KATKI SAĞLAYACAK

“İstanbul, kongre turizminde dünyanın en önemli şehirlerinden birisi.” diyen Vali Şahin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Kültür Turizm Bakanlığımızın önderliğinde bir kültür merkezi daha kazanıyoruz: Atatürk Kültür Merkezi. Atatürk Kültür Merkezi yeni yüzü ve yeni kapasitesi ile kongre turizmine çok önemli katkılar sağlayacaktır. Ayrıca sanatsal faaliyetlerde de çok önemli bir mekan olarak hizmet edecektir” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a zeytin dalı hediye edildi ve açılış kurdelesi kesildi.

Program, fuar alanının gezilmesi ve katılımcı standlarının ziyareti ile devam etti.

“EMITT 2018”, 25-28 Ocak tarihleri arasında turizm sektörü profesyonelleri ve tatil tüketicilerine ev sahipliği yapacak.