TR
28 Ekim 2017 11:07

VALİ ŞAHİN'İN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

VALİ ŞAHİN'İN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI Bugün eşi görülmemiş bir mücadele ruhunun, muhteşem bir irade gücünün, tavizsiz bir millî şuurun sergilendiği destansı zaferimizin nihâî merhalesi Türkiye Cumhuriyeti’nin 94. yılını idrak etmenin gururunu yaşıyoruz.

Saygıdeğer İstanbullular,

29 Ekim 1923; bağımsızlığa duyulan derin özlemin, millî egemenliğe beslenen eşsiz sevdanın, eşi görülmemiş bir kahramanlığın nişanesidir. Hürriyete âşık şerefli Türk milletinin evlatları Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde; 1919’dan 1923’e dalga dalga büyüyen, adım adım yükselen bağımsızlık mücadelesini Cumhuriyet’in ilanıyla taçlandırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti; zalime meydan okuyan, işgal ve zorbalığa hiçbir şartta geçit vermeyen, vatanını canından aziz bilen kahraman bir neslin emanetidir.

Türkiye Cumhuriyeti’ni, kuruluş felsefesindeki gibi tam bağımsız, güçlü ve demokratik bir dünya devleti olarak istikbale taşımak için bugün hepimize büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu yolda geçmişten bugüne Cumhuriyet’e giden kutlu yolun tüm merhalelerini çok iyi bilmemiz ve hiçbir surette hatırdan çıkarmamamız lazımdır. Şüphesiz özgürlük, birlik ve beraberliğin teminatı Cumhuriyet’in mesaj ve ruhunda saklıdır.

Millet iradesini üstün tutan, bu uğurda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan aziz milletimiz; iradesine, özgürlüğüne ve istikbaline kasteden her türlü girişime, her türlü kirli plana karşı koymayı bilmiş ve başarmıştır. Bunun en son örneğini 15 Temmuz hain darbe kalkışması esnasında göstermiş, iç ve dış ihanet odaklarına unutamayacakları bir ders vermiştir.

Bu düşünce ve duygularla mukaddes vatanımızın istiklali uğruna verilen kurtuluş mücadelesinin cumhuriyetle taçlandığı 94. kuruluş yıl dönümümüzü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mızı en kalbî duygularımla kutluyor; bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyorum.