TR
02 Kasım 2017 18:42

BAKAN ALBAYRAK, ”7. ULUSLARARASI DOĞALGAZ KONGRE VE FUARI (INGAS 2017)”NIN AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

BAKAN ALBAYRAK, ”7. ULUSLARARASI DOĞALGAZ KONGRE VE FUARI (INGAS 2017)”NIN AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “7. Uluslararası Doğalgaz Kongre ve Fuarı (INGAS 2017)”nın açılış törenine katıldı.

Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen programa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın yanı sıra; İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile sektör temsilcileri katıldı.

Şemdinli'de şehit düşen asker yakınlarına başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin doğalgaz arama ve sondaj alanında tarihi bir sürecin eşiğinde olduğunu belirterek, "İki gemimiz ile sismik çalışmalarımız devam ederken, süreci tamamlanan ve yakın zamanda imzaları atılan ve bu yıl bitmeden envanterimize katacağımız ilk sondaj gemimiz ile Akdeniz’de 2018 yılında ilk derin deniz sondajını gerçekleştireceğiz. Bu birilerini rahatsız ediyor, edecek." dedi.

Türkiye'nin doğalgaz depolama alanında tarihi adımlar attığını söyleyen Bakan Albayrak, "Kasım veya aralık gibi ikinci yüzer LNG santralini devreye alıyoruz. Tuz Gölü'nün ikinci fazı 2019'da bitiyor. Silivri'deki kapasite artırma çalışmalarımız da devam ediyor. 2021-2022'de yıllık 10 milyar metreküpün üzerinde depolamayla Türkiye enerjide başka bir yere gidiyor." diye konuştu.

Bakan Albayrak, yıllık doğalgaz tüketiminin en az yüzde 20'sini depolayarak arz güvenliği sorununu kökten çözmeyi hedeflediklerini belirterek, “En kötü güne hazır olacağız. Kapımızdan savaş eksik olmuyor. Türkiye, a veya b senaryosuna değil, z senaryosuna da hazır olacak şekilde bir stratejiyle yürümek zorunda. Bazı bölge ülkelerinin izlediği gerginlik politikalarına rağmen biz aklıselimin hâkim olduğu bir enerji diplomasisi ile Doğu Akdeniz gazının ticarileşmesi için her türlü iş birliğine açık olduğumuzu belirttik. Diğer yandan, 2019-2020'de tamamlanması planlanan TürkAkım projesi de tarafların anlaşması durumunda Avrupa'nın doğalgaz arz güvenliğine katkıda bulunacak. Geliştirdiğimiz bu projeler, enerji uzmanlarının dile getirdiği 'Avrupa’nın enerji arz güvenliği Türkiye'den başlar' tezini doğrulamaktadır. Türkiye bölgenin enerjide anahtar ülkesi. Türkiye, günlük siyasi tartışmalarla, konjonktürel gelişmelerle veya geçici siyasi endişelerle değerlendirilmeyecek kadar önemli bir bölgesel aktör ve güvenilir ortak."

Bakan Albayrak, Türkiye'nin, siyasi istikrarı ve güçlü ekonomik altyapısıyla enerji projelerinde önceden olduğu gibi bugün ve yarın da güçlü bir aktör olmaya devam edeceğini belirterek, "Artık, satıcılardan ziyade alıcıların piyasayı domine ettiği bir yöne doğru gidiyoruz ve Türkiye bu piyasada daha aktif oluyor. Türkiye'nin elinde bulundurduğu alıcı gücüyle, gaz inşallah daha da ucuzlayacak. Şehirlerde hane halkı da sanayi de daha ucuz gaz kullanacak." diye konuştu.

Türkiye'nin 10 yıl sonra enerji ihraç eden bir ülke olabileceğini aktaran Bakan Albayrak, bu kapsamda 2015'te sisteme verilen günlük 190 milyon metreküp doğalgaz kapasitesinin, yıl sonu itibarıyla 288 milyon metreküpe çıkacağını bildirdi.

Enerjinin özellikle 200 yıldır dünyada bütün ilişkileri belirleyen, sınırları çizen, savaşın ya da barışın temelini oluşturan bir sektör olduğunu dile getiren İstanbul Valisi Vasip Şahin, "İşte yakın tarihimizde başımıza, Osmanlının başına gelenler ile hâlâ uğraştığımız sorunların temelinde enerji ve enerjinin paylaşımı konusu vardır. Ama ülke olarak biz, bu tür ihtilafların sebebini, sâikini ve nereye varacağını az çok yaşayarak öğrenmiş bulunuyoruz. Dolayısıyla ülkemiz bu konuda çok ciddi projeler yürütüyor ve politikalar üretiyor." diye konuştu.

Türkiye'nin bu anlamda dikkatli, planlı ve geleceğe dair hazırlıklı olmak durumunda olduğunu söyleyen Vali Şahin, “Ülkemizin, Anadolu coğrafyasının enerji koridoru olması, bu anlamda bizi belirleyici, yönlendirici ülke konumuna sokuyor. İnşallah bu projeler en kısa zamanda tamamlanıp hayata geçirilecektir. Tabii enerji, kalkınmanın temelindeki en önemli unsurlardan biri. Ama dünyada birçok örneğini gördüğümüz gibi illa enerji kaynaklarına sahip olmak tek başına kalkınma için yeterli değil. Birçok enerji kaynağına sahip ülkelerin maalesef ekonomik olarak çok ileride olmadığını görüyoruz. Ama bunun tersine birçok ülkenin de enerji kaynağına sahip olmadığı halde çok iyi noktalara geldiğini, sanayileştiğini, zenginleştiğini görebiliyoruz." ifadelerini kullandı.

Sektör temsilcilerini bir araya getiren INGAS 2017, 3 Kasım’da sona erecek.