TR
02 Haziran 2018 12:19

BAKAN KAYA, 13. TİKAD GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİNE KATILDI

BAKAN KAYA, 13. TİKAD GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİNE KATILDI Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Haliç Kongre Merkezi'nde Türkiye İş Kadınları Derneği'nin (TİKAD) düzenlediği iftar yemeğine katıldı.
  • BAKAN KAYA, 13. TİKAD GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİNE KATILDI
  • BAKAN KAYA, 13. TİKAD GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİNE KATILDI
  • BAKAN KAYA, 13. TİKAD GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİNE KATILDI

Programa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın yanı sıra; İstanbul Valisi Vasip Şahin’in eşi Şeyma Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın eşi Hatice Uysal, Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Demirören Oktay, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'in eşi Revna Demirören ve kızları Yelda Demirören, TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, TİKAD Yönetim Kurulu Üyeleri; Vuslat Doğan Sabancı, Zehra Neşe Kavak, Sema Güral Sürmeli, Hediye Güral Gür, Esin Güral Argat, Emine Sabancı Kamışlı, Şerife Ercantürk, Seniha Ece Kurdoğlu, Pelin Akın Özalp, Ayşe Cevahir Ersoy, Işıl Okan Gülen ve çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Kaya konuşmasına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın selamlarını ileterek başladı.
Bakan Kaya, "Kalkınmada Kadın Gücü" temasıyla düzenlenen geleneksel iftar programında olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, ülkenin ve kadınların güçlenmesi konusunda yaptıkları çalışmalar için TİKAD'a teşekkür etti.

Kadınların, tarihin her döneminde toplum ve milletin en önemli gücü olduğunu vurgulayan Kaya, "Türk kadını son yüz yılda Çanakkale'de, milli mücadelede ve en son 15 Temmuz'da önemli sorumluluklar üslenerek tarihin akışını değiştirmiştir. Bu vesileyle, bu toprakların vatan kılınmasından istiklâl mücadelemize, cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne kadar, aziz milletimizin ruh köklerinde iz bırakan kahraman kadınlarımızı hasretle, rahmetle ve minnetle yâd ediyorum." diye konuştu.
Fatma Betül Sayan Kaya, toplumun yarısını kadınların oluşturduğunu, kadınların desteği alınmadan sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik büyümenin sağlanamayacağını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bir kadın olarak siyasetin içindeyim ve ülkemin kadınlarına en büyük hizmeti siyasetin içinde var olarak yapacağımı düşündüğümden, politika üretmeye devam ediyoruz. Türkiye olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, kadınlarımızı güçlendirmek amacıyla yürüttüğümüz etkin politikalar ve projeler sayesinde, kadınlarımızın iş gücüne katılımında, girişimciliğinde ve istihdamında önemli mesafeler katettik. Kadının güçlenmesi, kadın-erkek fırsat eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele için gerekli yasal düzenlemeleri yaptık. Hükümetlerimiz döneminde uyguladığımız politika ve projelerle bahsettiğim bu alanlarda önemli gelişmeler kaydettik. Son 16 yılda, kız çocuklarının ortaöğretimdeki okullaşma oranını iki kat, yükseköğretimde ise üç kat arttırdık."

“TİKAD YATIRIM AŞ'Yİ KURDUK.”
Türkiye İş Kadınları Derneği Başkanı Nilüfer Bulut da yaptığı konuşmada; Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek sadece kadın işletmelerinin desteklendiği, kadınlardan oluşan ortak bir ticari şirket olarak TİKAD Yatırım AŞ'yi kurduklarını belirtti.

Büyüme aşamasındaki kadın girişimcilere ait işletmelerin iş ve istihdam hacminin arttırılmasını hedefleyen TİKAD Yatırım AŞ'nin temel misyonunun, Türkiye ekonomisinin güçlendirilmesinde kadınların daha etkin yer alması olduğunu vurgulayan Bulut, şunları kaydetti:
"TİKAD, kendi misyonu doğrultusunda elini taşın altına koyarak ülkenin ekonomik geleceğine somut yatırım yapan ve katma değer üreten bu projesiyle bir STK olarak hem ilki başarmış olmanın hem de böyle ortak girişimlere öncülük edecek olmanın gururunu yaşıyor. Özellikle vurgulamalıyım ki TİKAD Yatırım AŞ'nin temel ayırıcı özelliklerinden birisi, kadın işletmelerine sadece finans desteği sağlayıp kenara çekilmemesidir. Söz konusu seçili işletmelere mentorluk ve network desteği de vererek, şirketi adeta sahiplenecek, o işletmeyi el birliğiyle büyüterek, iş hacmini ve istihdam kapasitesini arttıracaktır. TİKAD Yatırım AŞ paydaşlarının her birinin sahip olduğu imkânlara ve networke erişimleri sağlanacaktır.”
Program konuşmaların ardından iftar yemeği ile devam etti.