TR
27 Aralık 2017 17:42

BAKAN SOYLU, MUHTARLAR İLE BİR ARAYA GELDİ

BAKAN SOYLU, MUHTARLAR İLE BİR ARAYA GELDİ İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Avrupa Yakası 1. Bölge Muhtarları”yla bir araya geldiler.

Düzenlenen programa İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İl müdürleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile Avrupa Yakası 1. Bölge’de görev yapan muhtarlar katıldı.

İstanbul Valiliği tarafından Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde organize edilen "Avrupa Yakası 1. Bölge Muhtarları Toplantısı"nda Bakan Soylu yaptığı konuşmada, muhtarlar konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu hassasiyetin, ortak kararla Türkiye'ye verilen önemli bir örnek olduğunu dile getirdi. 

Türkiye'nin büyüyen bir ülke olduğunu ve dün yaşanılanlardan çok daha avantajlı konumda olduğunu ancak birtakım sorumluluklarla karşı karşıya geldiğini dile getiren Bakan Soylu, "Dünyada teknoloji gelişirken sadece hayrına gelişmiyor. Şeri ile beraber gelişiyor. Suç unsurları değişiyor. Terör unsurları değişiyor. İnsanlarımızın asayişini ve huzurunu engelleyecek, ortadan kaldırabilecek unsurlar değişiyor." dedi. 

Bakan Soylu, “Özellikle düzensiz göç dalgalarıyla ilgili bizim bulunduğumuz coğrafyada, çok önemli, hem de hepimizi etkileyen süreçler yaşadık. Çok net. Avrupa 'Türkiye benim doğu sınırımın bekçisi olsun ve beni muhafaza etsin.' dedi. Ama denizleri ihmal etti. O zannetti ki hep kara sınırından gelecek. Akdeniz'den, Ege'den batıya adam geçeceğini hissettiği zaman kendisi de tutuştu. Bunu hep beraber gördük. 2015 yılında 850 bin göçmen adalara geçti. Bu geçen sene 160-170 bin seviyelerindeydi. Bu yıl şu ana kadar 28 bin seviyesinde. Bu konuda Türkiye, dünyaya ve Avrupa'ya verdiği sözü tuttu. Ama bir şey daha ifade edeyim. Tehlikeli bir rakam daha var. 700 binin üzerinde sadece Hatay sınırımızdan Türkiye'ye girmek isteyen, bir kısmı girmeden engellenen, bir kısmı da girdikten sonra engellenen düzensiz göçmen var. Burada Suriyeliler, Iraklılar, burada o hattı kullanarak başka yerlere göçmeye çalışanlar var. Bu az bir rakam değil."

Bakan Soylu, Türkiye'de uyuşturucu konusunda ilk 15 kritik vilayeti belirlediklerini ifade ederek, “Bu vilayetlere ocak ayının ilk bölümünde nasıl bir strateji uygulayacağımızı, neler yapmamız gerektiğini anlatabilecek bir yapı ortaya koyacağız. Şu an Afganistan'ta geçen seneye göre Afyon üretimi yüzde 85-90 artırıldı. Bu ne demektir? Önümüzdeki yıl Türkiye üzerinde geçecek, Avrupa'ya, başka ülkelere gidecek eroin miktarında yüzde 85-90 artış olacak. Bu da bu yıl yaptığımız mücadelenin iki kat daha fazla yapılması gerektiğinin en önemli ispatı ve delilidir. Bu yıl özellikle sentetik uyuşturuculardan eroine, kokaine kadar arkadaşlarımız, emniyet güçlerimiz büyük bir mücadele ortaya koydu. Bütün rakamlarımız geçen senenin 2-2,5 katı kadar yüksek. Bu tehdit önümüzde durmaktadır. Bu tehdide topyekün bir hareket ortaya koymalıyız. Terörist nasıl ülkemizin birliğine ve beraberliğine, huzuruna yönelik hamle ortaya koyuyorsa, uyuşturucu da nesillerimize yönelik bir terörizm ortaya koyuyor. Bunun herkes tarafından böyle kabul edilmesini istiyorum. Biz gelenekleri, inancı, değerleri, medeniyeti olan bir milletiz. Karşı karşıya kaldığımız tablolar hiç bize yakışmayan tablolar. Sadece para kazanacaklar, bir taraftan da terörizmi finanse edecekler diye biz buna seyirci kalamayız. Bu mümkün değildir." 

Sorumluluk sahibi olan herkesin uyuşturucu ile mücadeleye katkı sunması gerektiğini hatırlatan Bakan Soylu, "Hepimiz sorumluluk sahibiyiz. Bu işin bakanı, muhtarı yok. Herkes bu mücadelede eşittir. Bir uyuşturucu satıcısı bizim için teröristle aynı değerdedir. Ona hangi muameleyi yapıyorsak, uyuşturucu satıcısına aynı muameleyi yapacağız. Nesillerimizi zehirlemektedir. Bu konuda acımak yok, bütün sorumluluk da bana aittir. Bu konuda en ufak bir acımayı arkadaşlarımız ortaya koymasınlar. Bunu hem kaynağından bitirmek zorundayız hem de sahada bitirmek durumundayız. Kim bu konuya alaka göstermiyorsa ona hesabını sormak bizim görevimizdir. Bu kadar açık söylüyorum. Herkes bu konuda alaka göstermek zorundadır. Bu bizim en temel problemlerimizden biridir." şeklinde konuştu.  

İstanbul Valisi Vasip Şahin, açılış konuşmasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sürpriz yaparak etkinliklerine katıldığını ve bunun da kendileri için bir zenginlik ve kazanım olduğunu söyledi.

Toplantı usulüne ilişkin bilgi veren Şahin, muhtarların İstanbul'da çok büyük bir gayretle çalıştıkların, her mahalle sorumlusunun hem vilayet hem kaymakamlık hem de belediyelerle iyi bir iletişim içinde olduklarını anlattı.

"Bizim mahallelerdeki en büyük destekçilerimiz muhtarlardır." diyen Vali Şahin, "Güvenlik, asayiş, terör, toplum hayatında önemli başlıklar. Tabii bunlar, gündemimizin ilk sıralarında yer alıyor. Ama bunun yanında birçok başlığımız var. Eğitimle, sporla, trafikle ve özellikle tarım ve gıda güvenliğiyle ilgili çok başka konularımız da var." diye konuştu. 

Mahallelerde, özellikle uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla ilgili 2-3 yıldır yürüttükleri birtakım projeleri bulunduğunu söyleyen Vali Şahin “Bizim mahalle ekiplerimiz oluşuyor. İlçelerde kaymakamlığın yönetimi altındaki bir koordinasyon birimi aracılığıyla insana dokunmak istiyoruz. Proje ambalajı içerisinde birtakım başlıklar yerine doğrudan üçer, beşer kişilik ekiplerle; bunun içerisinde muhtarımız, mahalle imamımız, öğretmeniniz, gönüllü insanımız ve sivil toplum kuruluş temsilcilerimizin de olduğu insanlarla gençlere, ailelere dokunarak onların ihtiyaçlarının öncelendiği, karşılandığı, sahipsiz olmadıkları hissini verecek tarzda dostça bir yaklaşım göstermek istiyoruz. Buna belki, komşuluk borcu, vatandaşlık görevi de diyebiliriz. Bütün bunların çerçevesinde dostça yaklaşım, sıcak bir kucak açma, şefkatle yaklaşma metodu aslında. Detaylı bir şey istemiyoruz. İsteğimiz, basit ama samimi metotla o insanların sarıp sarmalanmasıdır."

Fakir veya muhtacın talep ettiği ihtiyaç listesine vakıfların öncelikle destek vereceğini ve bunun kaymakamlıkların gündemine öncelikle alındığını vurgulayan  Vali Şahin, bu konuda muhtarlara da her türlü desteği sunacaklarını belirtti.

Vali Vasip Şahin, "İstanbul, yıllardır yoğun bir göç alan ildir zaten. Ama son yıllarda Suriyeli kardeşlerimizin gelmesiyle birlikte İstanbul'da da bir hatrı sayılır göç nüfusu var. Sizlerin, sivil toplum kuruluşlarımızın, belediyelerimizin, bakanlıklarımızın çok yoğun ve yakın ilgisiyle epeyce sorunları ve ihtiyaçları gideriliyor. Ama onlara daha fazla dokunma, onlarla daha fazla ilgilenme, ihtiyaçlarını ve bulundukları konumu, ne yapmaları ve nasıl hayatlarına devam etmeleri konusunda da sizlerin ve dolayısıyla bizlerin çok yakın ilgisine ihtiyaçları var. Bizler de bu iş birliğini şu ana kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğiz."

Toplantı, konuşmaların ardından  muhtarları dinlemesi ve kendileriyle fikir alışverişinde bulunmasının ardından sona erdi.