TR
16 Şubat 2017 13:29

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, DÜNYA TURİZM FORUMU’NUN AÇILIŞINI YAPTI

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, DÜNYA TURİZM FORUMU’NUN AÇILIŞINI YAPTI Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, İstanbul Kongre Merkezi'nde Dünya Turizm Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, "Gururla ve güvenle söylüyorum; Amerika ne kadar güvenliyse Türkiye de o kadar güvenli…" diye konuştu.
  • BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, DÜNYA TURİZM FORUMU’NUN AÇILIŞINI YAPTI
  • BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, DÜNYA TURİZM FORUMU’NUN AÇILIŞINI YAPTI
  • BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, DÜNYA TURİZM FORUMU’NUN AÇILIŞINI YAPTI

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Kongre Merkezi'nde Dünya Turizm Forumu'nun (World Tourism Forum) açılışını yaptı. Dünya Turizm Forumu'nun açılışına Başbakan Yıldırım’ın yanısıra Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda ülkeden bakan düzeyinde temsilci katıldı. Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı konuşmada, "Turizm barış için, kardeşlik için çok önemli bir sektördür, önemli bir faaliyettir. Bu yolda çaba gösteren herkesi aynı zamanda gönüllü bir barış elçisi olarak kabul ediyorum ve tebrik ediyorum." dedi.

“GÜÇ KATAN BİR DEĞER OLARAK GÖRÜYORUZ”

Hükümet olarak turizmi sadece ekonomik kalkınmaya katkı sağlayan bir sektör olarak görmediklerini belirten Yıldırım, “Yalnızca ekonomik bir bakışla turizmi değerlendirmek eksik kalır, yetersiz kalır. Turizm bunların ötesinde öncelikle kültürlerin buluşmasıdır, medeniyetlerin buluşmasıdır. Kültürlerin buluşmasını tesis ettiğimiz ölçüde, kültürlerin kaynaşmasını ve karşılıklı ön yargıların da kırılmasını sağlamış oluyoruz. Turizmi kültürel etkileşime, milletlerin birbiriyle kaynaşmasına güç katan bir değer olarak görüyoruz. Uluslararası ilişkilerin pekişmesine, farklı toplumlar arasındaki güçlü dostlukların kurulmasına önemli bir araçtır turizm... Kültürel yakınlaşmalar, ekonomik ve siyasi ilişkilerin de ivme kazanması turizm faaliyetleriyle yakından ilişkilidir.” diye konuştu.

“Terörü, turizmi baltalamak veya turizmde avantaj sağlamak için lütfen kullanmayalım. İnsanların buluşmasına, kardeş olmasına, bölgesel ve küresel barışın tesis edilmesine destek olalım, köstek olmayalım.” ifadelerini kullanan Başbakan Yıldırım, “Bugün turizm sektöründe bir adım öne çıkmak için, üzülerek söylüyorum, başkaları hakkında dedikodu üreterek, oraları güvensiz ilan ederek iş yapmaya çalışanlar var. Bunlar doğru şeyler değil.” şeklinde konuştu.

"TERÖRDEN KORKMAK, TERÖRİSTLERİN İŞİNE YARAR"

“70'li yıllarda havacılığın merkezi Amerika'daydı.  80'li yıllarda Avrupa'nın batısına doğru geldi. 90'lı yıllarda Avrupa oldu. 2000'li yıllarda artık doğuya doğru devam ediyor. Şu anda havacılığın merkezi Türkiye'ye kayıyor. Bu, tarihin tekerrürüdür. Bir zamanlar İpek Yolu'yla, Baharat Yolu'yla doğudan batıya zenginlik için göç vardı. Şimdi artık zenginlik doğuya tekrar döndü. Dolayısıyla da hicret batıdan doğuya doğru olmaya başladı. İster doğuya gidin, ister batıya gidin Anadolu'dan geçeceksiniz, başka yolu yok." diyen Yıldırım, terörün küresel bir sorun olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Terörün olmadığı yer yok. Terörden korkmak, terörle korkutmak ancak ve ancak terörün işine yarar, teröristlerin işine yarar." diye konuşan Yıldırım, "Onun için ben gururla ve güvenle söylüyorum; Amerika ne kadar güvenliyse Türkiye de o kadar güvenli, Avrupa, Paris ne kadar güvenliyse İstanbul da o kadar güvenli, Saraybosna ne kadar güvenliyse Ankara da o kadar güvenli, Bakü ne kadar güvenliyse İzmir de o kadar güvenli.”

Açılış töreni, fotoğraf çekimi ve hediyelerin takdimiyle son buldu. Forum, 18 Şubat’a kadar devam edecek.