TR
02 Mart 2018 14:47

BAŞBAKAN YILDIRIM, MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ’NDE “MEZUNİYET TÖRENİ”NE KATILDI

BAŞBAKAN YILDIRIM, MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ’NDE “MEZUNİYET TÖRENİ”NE KATILDI Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, “Milli Savunma Üniversitesi Harp Enstitüleri Karargâh Subaylığı 1. Dönem Eğitimi Mezuniyet Töreni”ne katıldı.
  • MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ
  • MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ
  • MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ
  • MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, “Milli Savunma Üniversitesi Harp Enstitüleri Karargâh Subaylığı 1. Dönem Eğitimi Mezuniyet Töreni”ne katıldı.

Törene Başbakan Binali Yıldırım'ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Valisi Vasip Şahin, MSÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve çok sayıda davetli katıldı. 

Tören, şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı okundu.

Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye Cumhuriyeti devletinin genç subaylarısınız. Başınız dik alnınız açık. Vesayet odaklarının tarihe karıştığı demokrasinin daha da sağlam hâle geldiği bir devletin subayısınız. Bu cennet vatan bugünlere kolay gelmedi. Sizler ülkemiz için güvenli geleceğin inşasında çok görev alacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti sizler sayesinde muasır medeniyetlere daha kolay, daha emin adımlarla gidecek." dedi.

Mezun olan subayların ailelerini, vatana ve millete böylesine yararlı evlatlar yetiştirdikleri için tebrik eden Başbakan Yıldırım, "Afrin'de güzel vatanımızın müdafaası için terörle amansız mücadele veren Mehmetçik’e buradan sevgilerimizi, selamlarımızı gönderiyorum. Allah onların yar ve yardımcısı olsun. 81 milyon vatan evladı dualarıyla yanlarındadır, onların destekçileridir. Bu uğurda şehadet şerbetini içen bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize sıhhat ve afiyet diliyorum." dedi.

Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin Başbakan Yıldırım, "Uluslararası hukuktan ve meşru haklarımızdan kaynaklanan bu harekât, sonuna kadar devam edecek. Burada herhangi bir gün herhangi bir miat söz konusu değildir. Miat ve süre ancak ve ancak terör örgütünün tam anlamıyla yok edilmesi ve etkisiz hale getirilmesine bağlıdır. Bu harekâtı Afrin'le sınırlı olarak düşünmemiz de söz konusu değildir." ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz 2016'da cumhuriyeti, demokrasiyi, milli egemenliği ve bütün milleti hedef alan hain bir darbe teşebbüsü olduğunu anımsatarak, şerefli Türk Silahlı Kuvvetlerinin üniforması altına gizlenen alçak FETÖ mensuplarının milletin silahlarını, tanklarını, toplarını ve tüfeklerini gasp ederek milletin üzerine ateş açtığını ve demokrasiyi, ülkenin istiklalini karartmak istediklerini anlattı.

Başbakan Yıldırım, "Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız, onun güçlü liderliği, hükümetimizin kararlı duruşu ve aziz milletimizin meydanları doldurmasıyla bu alçak teröristlerin hedefleri kursağında kalmış ve bu alçak darbe girişimi bastırılmıştır. Demokrasiye, seçilmiş siyasi iradeye sahip çıkan millet, darbe yapmak isteyen bu alçaklara hak ettiği dersi vermiştir. Milletin emanetine hıyanet eden bu sefiller suçüstü yakalanmıştır. Şimdi Türk adaleti bunlara hak ettiği cezayı bir bir vermektedir." dedi.

Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz'un hemen sonrasında vesayet odaklarıyla mücadele etmek, demokrasiyi daha da güçlendirmek ve güvenceye almak için bir dizi tedbir aldıklarını belirterek, “Hükümet olarak askeri, sivil, kamu yönetimi, güvenlik alanında birçok reformu hayata geçirdik. Bu terör odaklarının ülkemize yaşattığı acıların bir daha olmaması için askeri eğitim alanında da bazı adımlar atmamız gerekiyordu. Düşünebiliyor musunuz, Türk Silahlı Kuvvetleri, bu kutsal çatı altında kurmaylık eğitimi görmüş, ülkemizin güvenliğini, bekasını teslim ettiğimiz subayların yüzde 72'si bu örgütün tuzağına düşmüş ve bu örgütün eylemlerinin parçası haline gelmiş. İşte bu vahim durumu dikkate alarak gereken adımları ivedilikle attık, gerekli kararları aldık. Bu adımlardan belki de en önemlilerinden bir tanesi Milli Savunma Üniversitesidir. Burada Harp Enstitüleri, Harp Okulları, Subay Meslek Okulları ve Araştırma Enstitülerini, yani bütün askeri eğitim kurumlarımızı, tek çatı altında topladık. Bu eğitim kurumlarımız; ülkenin savunmasını, caydırıcılık kabiliyetini en üst düzeye ulaştıracak sizin gibi subayları yetiştiriyor. Bu güzide kurum, devletimizin bekası için çok önemli. Bu önemi nedeniyle de bu alçak FETÖ örgütünün öncelikli hedefi haline gelmiş. Örgüt, menfur emelini gerçekleştirmek için maalesef bu güzide kurumu bir basamak olarak kullanmış." dedi.

Hain darbe girişiminin milletin hafızasında tazeliğini koruduğunu, Türkiye'nin büyük bir badireden sağ selamet çıktığını belirten Başbakan Yıldırım, "Bir daha bu ve buna benzer olayları yaşamamak için sizlere önemli sorumluluklar düşüyor. İnsani değerler, demokrasiyi, milli iradeyi özümsemiş nesillerin eğitimini bu üniversitemiz vermeye devam edecek. Millete sadakat, demokrasiye bağlılık en önemi şiarınız olacak." dedi.

Tören, mezun olanlara diplomalarının verilmesinin ardından sona erdi.