TR
10 Şubat 2019 14:47

BASIN AÇIKLAMASI (2019-12)

 

BASIN AÇIKLAMASI (2019-12)

(10 Şubat 2019 – Saat 14.30)

 

Kartal İlçemiz Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokakta bulunan Yeşilyurt Apartmanında 06 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 16.00’da meydana gelen çökme nedeniyle İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Başkanlığında olay yerine en yakın kamu binası olan Çakabey İmam Hatip Ortaokulunda Kriz Merkezi oluşturuldu.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Kartal Kaymakamlığı, GAMER’den Sorumlu Vali Yardımcısı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kızılay temsilcileriyle oluşturulan heyet yönetiminde derhal arama-kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonuyla Arama Kurtarma Birlikleri, JÖAK’a bağlı Jandarma Komando Arama Kurtarma Tabur Komutanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve UMKE, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kartal, Bahçelievler, Arnavutköy Belediyeleri, Kızılay, İHH, Maltepe Üniversitesi ve YARKUR’dan toplam  934 personel, 227 araç ve 8 arama kurtarma köpeği ile başlatılan arama kurtarma çalışmaları tamamlanmıştır.  

Kriz Merkezi koordinasyonunda 76 saat süren arama kurtarma çalışmalarında;

20  Vatandaşımız ve 1  Orta Asya kökenli misafirimiz hayatını kaybetmiş,

14  Vatandaşımız yaralı olarak kurtarılmıştır.

Bölgede riskli görülen 11 binadaki 135 hane güvenlik nedeniyle tahliye edilmiş, buralarda ikamet eden vatandaşlarımıza Valiliğimizce konaklama hizmeti sunulmuştur.

Meydana gelen bu elim olayın hemen akabinde talimatlarıyla çalışmalarımızı yakından takip eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı sunuyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Binali Yıldırım, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ve Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’ya arama kurtarma çalışmalarını ziyaret ederek bizlere verdikleri destek için teşekkür ediyoruz.

Olayın başlangıcından sonuna kadar kriz merkezinde bizzat çalışarak hem merkezi hem de arama kurtarma çalışmalarını koordine eden İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a minnettarız. Çok teşekkür ediyoruz.

Sayın İçişleri Bakan Yardımcımız İsmail Çataklı’ya, Milletvekillerine, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanımıza ve siyasi parti temsilcilerine teşekkür ediyoruz.

Arama-kurtarma çalışmalarına var gücüyle katılan, olağanüstü gayret gösteren, olay yeriyle ilgili bütün ihtiyaçları karşılayan başta AFAD olmak üzere, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye teşkilatının bütün personeline, UMKE ekiplerine, JÖAK’a bağlı Jandarma Komando Arama Kurtarma Tabur Komutanlığı personeline, İHH ekibine, YARKUR ekibine,  Kartal EAH doktor ve sağlık personeline, Fatih Sultan Mehmet EAH doktor ve sağlık personeline, İBB Hızır Acil personeline, İl Sağlık Müdürlüğü sağlık personeline, Kızılay’a, Arnavutköy ve Bahçelievler Belediyesine, İSTAÇ personeline, İSKİ ekiplerine, İBB Yol Bakım personeline, İBB Park ve Bahçeler personeline, İBB Yerinde Ölçüm ekibine, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personeline, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü personeline, sivil toplum kuruluşlarına, İstanbul Üniversitesi’ne, Maltepe Üniversitesi’ne, basın mensuplarımıza, mahalle muhtarlarımıza, Kartal ilçemizin kıymetli vatandaşlarına minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

İnsan dostu 8 Arama-Kurtarma Köpeğimizin vatandaşlarımızın yerinin tespit edilmesinde büyük katkısı olmuştur.

Yaşadığımız bu son olay İstanbulumuzda kentsel dönüşümün ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerimize sabırlar, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Milletimizin başı sağ olsun.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.