TR
30 Ekim 2018 15:21

BİZ ANADOLUYUZ PROJESİ

BİZ  ANADOLUYUZ  PROJESİ İçişleri Bakanlığının 180 gün süreyle devam edecek “Biz Anadoluyuz Projesi”nde İstanbul, ev sahipliğine devam ediyor. Projeyle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizdeki 21 ilden 15 yaş ve altı 50.000 öğrenciye ülkemizin farklı şehirleri ziyaret ettirilerek iller arası kardeşlik köprüsü kurulması, ortak kültürel değerlerin paylaşılması hedeflenmektedir.

“Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında ilimize  631 kişilik ilk kafile  19-22 Ekim 2017 tarihinde gelmiştir. Bu tarihten sonra da  her hafta  sürekli olarak yeni öğrenci kafileleri gelmiş ve 2018  yılı sonuna kadar gelmeye devam edecektir.

23. kafile olarak Şırnak ilimizden 11-15 yaş grubu aralığında 21 erkek, 39 kız olmak üzere 60 öğrenci ve 5 öğretmenden oluşan misafir grubumuzu İstanbul’umuzda ağırladık. Kağıthane ilçemiz ise bu haftaki öğrenci kafilemize  ev sahipliği  yapmıştır.

25 Ekim 2018 tarihine kadar  Diyarbakır, Hakkâri, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak illerimizden   5.618 kız, 5.435 erkek olmak üzere toplam 11.053 öğrencimiz İstanbul’un tarihi ve turistik birçok noktasını gezip görme imkânı buldu. Refakat eden öğretmenlerimiz de dahil edildiğinde İstanbul’umuzda toplam 11.829 öğrenci ve katılımcı misafir edilmiştir.

Projenin süresi  15 ay olup İstanbul olarak  toplamda 14.000 öğrencinin kabulü hedeflenmektedir.

“Biz Anadoluyuz Projesi”nde ortak kültürleri paylaşma hedefine uygun olarak misafir öğrencileri ilimizde akranlarının bulunduğu ailelerin yanında, ev ortamında misafir ediyoruz.

Cuma ve cumartesi günleri İstanbul’un Sultanahmet Camii, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Gülhane, 15 Temmuz Şehitler Anıtı gibi tarihî, kültürel mekânlarını ve müzelerini gezdirerek, doğal güzelliğine vakıf olacakları Boğaz turuyla renklendirdiğimiz bu zengin program eşliğinde öğrencilerimize eşsiz bir İstanbul panoraması hazırlamış bulunuyoruz. 

Misafirlerimizin İstanbul’da hoşça vakit geçirmelerini, memleketlerine güzel anılarla dönmelerini diliyoruz. Çocuklarımızın burada gönüllü aileler ile konaklayarak bu hissiyatı daha yoğun yaşayacaklarını umuyor ve İstanbul’a dair hoş bir seda edinmelerini istiyoruz.