TR
10 Aralık 2018 17:09

BİZ ANADOLUYUZ PROJESİ’YLE İSTANBUL MİSAFİRLERİNİ AĞIRLAMAYA DEVAM EDİYOR

BİZ ANADOLUYUZ  PROJESİ’YLE İSTANBUL MİSAFİRLERİNİ AĞIRLAMAYA DEVAM EDİYOR İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 180 günlük eylem planı ile “Biz Anadoluyuz” projesi misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Proje kapsamında Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizdeki 21 ilden 15 yaş ve altı 50.000 öğrenciye ülkemizin farklı şehirleri ziyaret ettirilerek iller arası kardeşlik köprüsü kurulması, ortak kültürel değerlerin paylaşılması hedeflenmektedir.

“Biz Anadoluyuz” projesi kapsamında İstanbul’umuza  631 kişilik ilk kafile, 19-22 Ekim 2017 tarihinde gelmiştir. Bu tarihten sonra da her hafta sürekli olarak yeni öğrenci kafileleri gelmiş ve 2018 yılı sonuna kadar gelmeye devam edecektir.

28. kafile  olarak, Şırnak ilimizden 11-15 yaş grubu aralığında 25 erkek, 35 kız olmak üzere 60 öğrenci ve 5 öğretmenden oluşan misafir grubumuzu İstanbul’da ağırladık. Üsküdar ilçemiz bu haftaki öğrenci kafilemize  ev sahipliği yapan ilçemiz olmuştur.

02 Aralık 2018 tarihine kadar  Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak illerimizden   5.862 kız, 5.651 erkek olmak üzere toplam 11.513 öğrenci kabul edildi. Refakat eden öğretmenlerimiz de dahil edildiğinde toplam 12.314 öğrenci ve katılımcı misafir edilmiştir.

Projenin süresi  olan 15 ayda İstanbul olarak  toplamda 14.000 öğrencinin kabulü hedeflenmektedir.

Ortak kültürleri paylaşma hedefine uygun olarak misafir öğrencileri ilimizde yaşıtı öğrencilerin bulunduğu ailelerin yanında ev ortamında misafir ediyoruz.

Cuma ve cumartesi günleri İstanbul’un Sultanahmet Camii, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Gülhane, 15 Temmuz Şehitler Anıtı gibi tarihî, kültürel mekânlarını ve müzelerini gezdirerek, doğal güzelliğine vakıf olacakları Boğaz turuyla renklendirdiğimiz bu zengin program eşliğinde öğrencilerimize eşsiz bir İstanbul panoraması hazırlamış bulunuyoruz.

Misafirlerimizin İstanbul’da hoşça vakit geçirmelerini, memleketlerine güzel anılarla dönmelerini diliyoruz. Çocuklarımızın burada gönüllü aileler ile konaklayarak bu hissiyatı daha yoğun yaşayacaklarını umuyor ve İstanbul’a dair hoş bir seda edinmelerini istiyoruz.