TR
20 Mart 2017 12:53

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 2. FUTBOL ZİRVESİ’NE KATILDI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 2. FUTBOL ZİRVESİ’NE KATILDI Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kulüpler Birliğince düzenlenen 2. Futbol Zirvesi'ne katıldı.
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 2. FUTBOL ZİRVESİ’NE KATILDI
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 2. FUTBOL ZİRVESİ’NE KATILDI
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 2. FUTBOL ZİRVESİ’NE KATILDI
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 2. FUTBOL ZİRVESİ’NE KATILDI
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 2. FUTBOL ZİRVESİ’NE KATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kulüpler Birliği (Türkiye Süper Lig Profesyonel Kulüpleri Vakfı) tarafından düzenlenen 2. Futbol Zirvesi'ne katıldı. Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Türk ve yabancı futbol adamları ile futbol takımlarının temsilcileri katıldı.

"FUTBOL GİBİ SİYASET DE TAKIM OYUNU"
Programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara için yeni ve modern bir stat müjdesi vererek, "Başkentte örnek bir stadımız yok. 19 Mayıs Stadı'nı yıkıp yerine 40 bin seyirci kapasiteli stat yapacağız." dedi.
Konuşmasında futbol ve siyasetin benzerlikleri üzerinde duran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Spor gibi siyasetin de özü rekabettir, yarıştır. Bu yarışın ilk aşaması sandıktan galip çıkmak, ikinci aşaması da sorumluluk üstlendikten sonra millete hizmet götürmektir. Tıpkı futbol gibi siyaset de takım oyunudur. Yani sağlam bir kadro gerektirir. Plansızca oynayan, taktiği ve stratejisi olmayan bir takımın kupayı kaldırma ihtimali nasıl yoksa milletine söyleyecek sözü olmayan siyasetçilerin, siyasi partilerin de başarı şansı yoktur." diye konuştu.

"HOLİGAN SİYASETLE NETİCE ALMAYA ÇALIŞIYORLAR"
"Sporun içine şiddet ve saldırganlık girince centilmenlik ruhu nasıl kayboluyorsa, siyasetin içine yalan, iftira ve çarpıtma girince aynı sonuç ortaya çıkar. Maalesef ülkemizde bunu çok sık yaşıyoruz." diyen Erdoğan, siyasî hayatına atıfla, "40 yıllık siyasî hayatım boyunca bir taraftan milletimize hizmet ederken, diğer taraftan da bu yıkıcı siyaset anlayışıyla mücadele yürüttüm. Siyasetin kalitesi yükseldikçe iktidarı sandık yoluyla değil de şikeyle, hileyle, darbeyle, tehditle, yıkıcı siyasetle elde edebileceğini sananlar bizim milletimiz tarafından tasfiye edilmiştir." şeklinde konuştu.

"HAKKIMIZ OLDUĞU HALDE OLİMPİYATLARI VERMEDİLER"
"Son anayasa değişikliğinde olduğu gibi hâlâ nasıl futbolun -inşallah onlardan kurtuluyoruz- holiganları varsa, hâlâ holigan siyasetiyle netice almaya çalışanların bulunduğunu da görüyoruz." diyen Erdoğan, "Milletten korkan, gençlerden çekinen bir anlayışla Türkiye'nin geleceği inşa edilebilir mi? Aslında bunların siyasette jübile zamanı çoktan gelmiş ama hâlâ direniyorlar. Onun için de çıktıkları tüm maçlarda yeniliyorlar. Daha önce 7 defa yenilmişlerdi. İnşallah 16 Nisan'da 8. defa yenilecekler. İnşallah bu defa mesajı alırlar." değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye'de henüz bir olimpiyat oyunlarının düzenlenmediğine işaret eden Erdoğan, "Bizzat yaşadım maalesef çok ciddi dolaplar dönüyor. Hakkımız olduğu halde bize olimpiyatları vermediler. Bir kere olimpiyat yapmış olanlara, ikinci kez olimpiyatlar verdiler. Oralarda dönen dolaplara da bizzat şahit oldum, gördüm, biliyorum." şeklinde konuştu.

SPORDA ŞİDDETLE ALAKALI YASAL DÜZENLEME
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sporda şiddetin önlenmesi ile ilgili olarak da şunları söyledi:
"Son dönemde önemli ölçüde azalttığımız sporda şiddeti de önümüzdeki süreçte alacağımız ilave tedbirlerle çok düşük seviyelere getireceğimize inanıyorum. Bir yasal düzenleme talebi olduğunu biliyorum. Bu yasal düzenlemeyle alakalı da şüphesiz ki federasyonun, Kulüpler Birliğinin, tüm kulüplerle ortaklaşa, iyi çalışarak hazırlayıp sunacakları böyle bir teklifi inşallah parlamentomuz da süratle çıkaracaktır, buna inanıyorum."

"TÜRKİYE BÜYÜK BİR ÜLKE"
Programda konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise Türkiye'nin spor alanında büyük gelişmeler kaydettiğini belirterek, "EURO 2016’nın finalinde, Sayın Yıldırım Demirören’le birlikteydik. Maçta, futbolcuların sahaya çıktığı andan itibaren tribünleri ve zemini bir anda güveler kapladı. EURO 2016, Fransa’da OHAL altında yapıldı. EURO 2016’ya giden yolda, Fransa Cumhurbaşkanı’nın içinde bulunduğu statta, Almanya ve Fransa maçında 4 intihar bombacısı ortalığı kan gölüne çevirdi. Ama hiç kimse EURO 2016’nın Fransa’dan alınmasını konuşmadı. Birlik ve beraberlik, sporun ana maddesiyse, sakın ama sakın Türkiye için önyargıyla yaklaşmayın. Türkiye büyük bir ülkedir ve Türkiye, bölgesinde sözü dinlenen bir ülkedir. Sayın Cumhurbaşkanımıza açtığı yoldan dolayı, katılımı ve Türk futbol camiasına verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

"SEÇİMLERDE SÖZ SAHİBİ OLDUK"
Açılışta konuşan TFF Başkanı Yıldırım Demirören ise "İnsanların aileleriyle geldiği bir tribün ortamı yaratacağız. En büyük şansımız sizin gibi futbolu seven bir Cumhurbaşkanımız olması. Biz artık UEFA seçimlerinde söz sahibi ülke haline geldik." dedi. Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ise Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin akamete uğratılmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderlik vasfına işaret etti. Geçen yılki toplantıda deplasman yasağının kaldırılması tavsiyesinde bulunduklarını söyleyen Gümüşdağ, bunu hayata geçirdikleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'a teşekkür etti.